Akár már bő egy hónapon belül sor is kerülhet a cseh korona árfolyamküszöbének eltörlésére a K&H Trendmonitor blog szerint. Kovács Mátyás azt várja, hogy már valamikor április első heteiben engedik el a küszöböt. Hogy pontosan mikor, azt nem lehet előre tudni, mivel egy előre bejelentett időpont esetén a piac korlátlanul tudna spekulálni a korona erősödésére.
A küszöb eltörlése nagy volatilitást hozhat a korona árfolyamában, de ezt a jegybank valószínűleg próbálja majd tompítani, az árfolyam viszonylag gyorsan beállhat egy új egyensúlyi szintre. Közép-hosszú távon pedig tovább folytatódhat a cseh korona fokozatos erősödése – írja.
A svájci frank fordítottja
Az árfolyamküszöböt 2013-ban azért vezették be, mert a cseh infláció nagyon alacsony volt, deflációtól tartottak, ami ellen az egyik legjobb módszer volt a deviza leértékelése, értékének alacsonyan tartása. Most azonban, Európa nagy részéhez vagy Magyarországhoz hasonlóan a cseh infláció is meglódult, ami elvileg okafogyottá teheti az árfolyamküszöböt.
A cseh korona és a svájci frank között azonban vannak jelentős különbségek is. A svájci franknál a jegybank az utolsó pillanatig kitartott amellett, hogy nem fogja eltörölni a küszöböt, azaz nem fogja hagyni erősödni a devizát, így mindenki frankgyengülésre játszott. A koronánál viszont a jegybank arról kommunikál, hogy előbb-utóbb, legkorábban a második negyedévben el fogja törölni a küszöböt, így a spekuláció a koronaerősödés mellett folyik.
Valami meglepetést kéne okozni
Ennek jele, hogy a cseh jegybank már óriási összegekért adott el koronát (vásárolt fel devizát), vagy például az, hogy a pár éves futamidejű korona-államkötvények hozama negatív. A jegybankot annyiban mintha sürgetné az idő, hogy devizatartalékai már hatalmasra duzzadtak. Lehet, hogy esetleg már holnap lépni fog valamit, hogy megelőzze a további spekulációt, meglepje a piacot, megelőzze, hogy a spekulánsok az ő nyeresége rovására nyerjenek.
Beindulhat egy spirál
Egy régi tőzsdés közhely szerint a piac mindig abba az irányba megy, amerre a legnagyobb fájdalmat okozza. Ebben az esetben az lehetne az, ha a korona erősödés helyett hirtelen nagyot gyengülne az árfolyamküszöb eltörlése esetén. (Esetleg a küszöb meghosszabbításának hírére.) Ekkor ugyanis ott állna a sok koronatulajdonos (long pozíciókkal rendelkező szereplő), és nem tudná kinek eladni a koronáját. (Hacsak a nemzeti bank be nem lép.)
Az automatikus veszteségzáró megbízások, azaz stop loss beállítása, a túlzott tőkeáttétel önmagát gerjesztő spirált is elindíthatnak, mint annak idején a svájci franknál, csak az ellenkező irányba. Kérdés, a piaci szereplők tanultak-e a korábbi esetből, mennyire vállaltak túlzott kockázatot.
Egyszerre tülekedne mindenki az ajtónál
Hasonló veszélyekre figyelmeztetett nemrég az Aegon Alapkezelő Total Return blogján Duronelly Péter. „Az azonban valószínűnek tűnik, hogy a devizapiac áteresztőképességét (ami napi forgalmával arányos) jelentősen meghaladhatja a pozíciózárások hirtelen igénye, és ezért a küszöb elmozdulásakor az árfolyam még akár jelentősen le is értékelődhet, jelentős veszteségeket okozva az ellenkező mozgásra spekulálóknak” – írta.
(Korábbi cikkünk a koronáról, a korona és a forint árfolyamának összehasonlításáról itt.)