Három nagy eseményre vártak a befektetők ma, ezek miatt nevezték el a napot szupercsütörtöknek: az EKB ülése, a volt amerikai FBI-igazgató meghallgatása és a brit választás. Az utóbbiról majd csak éjszaka jönnek adatok, az előző kettő viszont lezajlott, de nem forgatta fel túlságosan a piacokat.
A részvénytőzsdék optimista hangulatban voltak ma, az európai részvénypiacok nagy átlagban felmentek. Az EuroStoxx 50 index 0,4, a német DAX 0,3 százalékkal drágult. A francia mutató stagnált, a brit pedig 0,4 százalékkal süllyedt. Második napja főleg a bankok részvényei emelkedtek, emiatt ment fel másfél százalékkal az olasz tőzsde indexe is. Az USA-ban is ez volt a húzóágazat, a vezető indexek ott 0,1-0,3 százalékos pluszban vannak.
Mindennel szemben gyengébb az euró
Itthon is az OTP volt a húzópapír, ma is, 1,2 százalékkal 8830-ra emelkedett. A Mol 0,7 százalékkal 22 290-re drágult, a Richter 7020 forintos ára stagnálás. A Telekom egy forinttal 471-re drágult.
A forint erősebb lett, 50 fillérrel 308,0-ra süllyedt az euró ára, erősödött a többi kelet-európai deviza is. Az euró 0,4 százalékkal süllyedt az EKB ülése nyomán a dollárral szemben, 1,1210-re. A török líra egy százalékhoz közeli mértékben drágult, igaz, ezt előző nap hasonló mértékű süllyedés előzte meg. Az EKB jelentősen csökkentette az inflációs előrejelzését, ugyanakkor emelte valamelyest a gazdasági növekedésre vonatkozó becsléseket.
Nőtt a Mol súlya
Aminek sem az erősödő dollár, sem az alacsonyabb infláció nem tesz jót, az az arany, esett is 0,7 százalékkal, letörölve az előző napok emelkedését, hasonlóan járt az ezüst is. A réz viszont 2,2 százalékkal drágult meg. Az olaj esése megállt, szerényen felfelé korrigált az árfolyam.
A Mol közkézhányadát a korábbi 50%-ról 60%-ra emelik fel a CEZ eladás nyomán a CECE-indexben - írja az Erste Befektetési. Ennek eredményeként a részvény súlya 4,77%-ról 5,61%-ra emelkedik, ami mérsékelt, nem jelentős vételi erőt generálhat a részvénynél.
A brit mellett már a francia választások kilátásaival, lehetséges piaci reakcióival is foglalkozik a KBC Equitas cikke. (Az első forduló most vasárnap, a második egy héttel később lesz.) Amennyiben valóban nagy fölénnyel nyer az En Marche, Macron elnök pártja, akkor alapvetően pozitív piaci reakció valószínűsíthető.