Jól indult a mai nap a tőzsdéken, több százalékos indexemelkedéssel Európában. A vírus terjedésével kapcsolatos hírek legalább egy része ugyanis pozitív volt, és az USA-ban a Trump-adminisztráció adócsökkentéseket lengetett be. De bőven voltak negatív hírek is, és ezek délután túlsúlyba kerültek.
Az egyik, hogy az amerikai sajtó kiderítette, Trump adócsökkentési ötletei valószínűleg rögtönzöttek és teljesen kidolgozatlanok. A CNBC kormányzati tisztségviselőket kérdezett meg erről. Az elnök állítólagos mai sajtótájékoztatójának megtartása is kérdéses. A szaúdiak pedig még jobban feltekerik az olajcsapot, növelik a kitermelést, bár az olaj ennek ellenére pluszban van. A hétfői 25 százalék feletti zuhanás után persze van honnét felkapaszkodni.
Az amerikai indexek kezdetben stagnáltak, irányt kerestek, süllyedtek, majd emelkedni kezdtek. Hat óra előtt kicsivel egy százalék körüli pluszban vannak, sőt a Nasdaq Composite már 1,4 százalékkal emelkedik. A német és a francia index a szép kezdés ellenére zárásra másfél százalékkal, az olasz mutató hárommal esett le.
Olcsóbb lett az euró
A BUX index Pesten 0,8 százalékos emelkedést tudott elérni. Az OTP 1,8, a Mol 1,1, a Richter fél százalékkal drágult. A Telekom viszont 2,2 százalékkal esett. A forint jól bírja a viharokat, az inflációs adat sem mozgatta meg nagyon. Az euró 335,80, 30 fillérrel olcsóbb lett.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Olaszországot mára valósággal elzárták a külvilágtól, mintha az egész ország kijárási tilalom vagy karantén alá került volna. Az idegenforgalom, vendéglátás, belföldi utazás gyakorlatilag halott, az emberek alig mennek az utcákra. Szünetel az oktatás, a sport, a szórakozás. Egyre gyakoribbak azok a hangok, amelyek szerint az országban csúnya gazdasági problémák várhatók.
Moratórium készül
Ez pedig különösen nagy baj, mivel már sok éve “Európa beteg emberének” számít az ország. Ennek oka az alacsony gazdasági növekedés, az állandó politikai válságok, de főleg a magas eladósodottság. Ezen a téren ma ijesztő hírek érkeztek. Az olasz kormány hiteltörlesztés-moratóriumon dolgozik.
A Bloomberg tudósítása szerint Olaszország a bankjaitól könnyítéseket kér az adósok hiteltörlesztéseire a járvány miatti országos “lezárás”, leállás, az utazási korlátozások miatt. Laura Castelli pénzügyminiszter-helyettes egy rádióinterjúban azt mondta, a kormány példátlan lépéseket fontolgat, hogy a vállalkozásokat is lélegzethez juttassa, és a családok adósságterheit csökkentse. Azokat külön segíteni kívánják, akiket ideiglenesen elbocsátanak.
Haza, család, vállalat
Hozzátette, hogy hamarosan új rendeletet hoznak a gazdaság megsegítéséről. “Sürgősen további intézkedésekre van szükség a vállalati likviditás biztosításához és a családok segítéséhez, ehhez a bankok a kormány fő eszközei” – mondta Massimiliano Romano, a Concentric Italy kutatási vezetője. Ez a beavatkozás azonban további kockázatot jelenthet a bankok számára, ha tevékenységüket nem támogatják meg állami és európai garanciákkal.
Az ABI olasz bankszövetség már bejelentette, hogy az ország legtöbb hitelintézete önkéntes könnyítéseket ad a magánszemély hitelfelvevőknek. Ők kérhetik a közép- és hosszú lejáratú kölcsönök visszafizetésének felfüggesztését vagy meghosszabbítását. Meghosszabbítják a fő vállalati partnerek hiteleinek visszafizetési határidejét is.
Vissza a válságba?
A múlt héten Olaszország 7,5 milliárd euró támogatást jelentett be a járvány gazdasági hatásainak kezelésére. (Más források szerint ez könnyen felmehet majd tízmilliárdra is.) Emiatt azonban 6,35 milliárd euróval, a bruttó hazai termékhez képest 0,35 százalékponttal túllépik a megengedhető költségvetési hiányt. Már tárgyalnak az Európai Bizottsággal, hogy nagyobb rugalmasságot alkalmazhassanak.
Az olasz magánszektornak nyújtott hitelek 1410 milliárd eurót tettek ki a tavalyi év végén. Az Intesa Sanpaolo SpA, a legnagyobb bank hitelkihelyezése körülbelül 400 milliárd eurót tett ki. A súlyosbodó gazdasági környezet azzal fenyeget, hogy az olasz hitelintézeteket visszarántja a válságba. A rossz hitelek állománya megint megugrik, amelyeket a bankok és a kormány évek óta igyekszik leépíteni.
Pedig már olyan szépen haladtak
A rövid távú zavarokat még el tudnák viselni, de egy elhúzódó járvány súlyos hatást gyakorolhat mind a hitelminőségre, mind pedig a jövedelmezőségre – írta Moody’s kedden az olasz bankokról. Eszerint a romló európai gazdasági kilátások, a romló hitelminőség és a jövedelmezőséget tovább rontó jegybanki intézkedések a legfontosabb problémák.
Az olasz bankok a nem teljesítő hitelek értékét kevesebb mint felére csökkentették. A 2016-os, több mint 360 millió eurós csúcsról szeptember végén mintegy 142 milliárd euróra. De ez továbbra is a legnagyobb ilyen adósságteher az Európai Unió országai között.
Pénzügyi tűzfalat Olaszországnak?
Olaszországnak megelőző jellegű mentőcsomagra, “tűzfalra” van szüksége, miután a koronavírus a szakadék szélére sodorta – írja a Marketwatch kommentárja. Ellenkező esetben az egész pénzügyi világot súlyos csapás érheti. A szükséges összeget, amelyet készenlétbe kéne helyezni, 500-700 milliárd euróra becsülik. (Ez 169-236 ezer milliárd forint, az éves magyar GDP mintegy 4-6-szorosa – a szerk.)
Ez a szerző szerint már akkora teher, hogy az EU nem is képes egyedül megbirkózni vele. Az IMF-re (Nemzetközi Valutaalapra) és az USA segítségére is szükség lesz hozzá. A cikk szerint Írország, Portugália és Görögország kimentése együttesen sem közelítette meg Olaszország szintjét.
További cikkeink Olaszországról:
Mentálisan a legnehezebb – így élik meg az országos vesztegzárat Olaszországban