Ma az újra napirenden levő “kereskedelmi optimizmus” gondoskodott a jó hangulatról a nemzetközi tőzsdéken. Amerikai és kínai vezetők tárgyaltak ugyanis telefonon a nézeteltérésekről. Azután délután amerikai munkaerő-piaci adatok érkeztek, 20,5 millióval csökkent a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban foglalkoztatottak száma. A munkanélküliségi ráta ezzel 14,7 százalék lett, sok évtizedes rekord. (Az előző havi érték 4,4 százalék volt.)
Ez az iszonyatosan magas szám azonban a várakozásokhoz képest mégsem volt rossz. Az Investing.com 21, a Bloomberg.com pedig 22 milliós elemzői konszenzust említ, a végleges adat mindkettőnél alacsonyabb. Az amerikai tőzsde valójában alig reagált az adatra. Előtte is, utána is pluszban jártak a vezető indexek, talán kicsit tovább javult a hangulat. Mivel heti adatok is rendszeresen érkeznek, nagyjából már mindenki felkészülhetett a horrorra.
Passzívak a munkanélküliek
A munkanélküliek jelentős részét sokan a piacon átmenetinek tekintik. Valamint most pár hét is sokat számít, inkább előre próbálnak tekinteni a befektetők, mint visszafelé. Viszont a Fed Minneapolis elnöke, Neel Kashkari arra hívta fel a figyelmet, hogy sokan a karantén miatt egyszerűen otthon ülnek, és még nem indultak neki munkát keresni. Így a jelenlegi adat alulmérheti a tényleges számokat – írta a Bloomberg hírlevele.
Este hatkor a vezető amerikai indexek másfél százalék körüli emelkedést értek el. Európában egy százalék volt a jellemző plusz, a Stoxx 600 index 0,9 százalékkal ment fel. Gyengébb kezdés után fél százalékos pluszban végzett a BUX index is. Elsősorban a Richter éledt fel, amely jónak számító gyorsjelentése napján délelőtt még stagnált, de estére 2,7 százalékos pluszba jutott, 6905 forintra.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Több utas az Ubernél
Az OTP gyengébb gyorsjelentést publikált, de csak 0,6 százalékkal esett. A Mol mindössze 0,2 százalékkal csúszott lejjebb. A Telekom negyed százalékkal, egy forinttal emelkedni tudott. A forint erősödött, ma már alig volt 350 felett az euró. Este 349,30 volt az ára. (A mai gyorsjelentésekről itt írtunk részletesebben.)
Az Uber négy százalékkal emelkedett, mivel gyorsjelentése jobb lett az elemzők által vártnál. Ráadásul a cég szerint a tervezett nyereségtermelést a válság nem évekkel, csak hónapokkal tolja ki a jövőbe. A legrosszabb már mögöttük van, az utasszám növekszik. Jó hír érkezett még a Disney, a Boeing háza tájáról, esést hozott viszont a nap a Roku és a Tripadvisor számára.
Óva intenek az olajtól
Az energia-részvényekre a lassan tovább dráguló olaj lehetett jó hatással. A WTI másfél, a Brent 2,5 százalékkal ment fel, 23,90, illetve 30,30 dollárra. Ugyanakkor sok a szkeptikus hang is, amelyek szerint az utóbbi két hét olajralija nem lesz majd tartós.
Meglepetés okozott a cseh jegybank, a várt 0,5 százalék helyett 0,25 százalékra csökkentette az irányadó kamatot. “A régiós devizák közül ezzel a forint relatív kamatelőnye növekedhet, ami akár pozitívan is hathat a hazai devizára. Közben a cseh korona minimális gyengüléssel reagált az euróval szemben” – írta a KBC Equitas.