8p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A várakozások felső határát elérő, részvényenként 68 dolláros kezdeti árral, minden idők legnagyobb vállalati részvénykibocsátásával jelenik meg a New York-i tőzsdén a kínai Alibaba, a világ legnagyobbnak tartott internetes kereskedelmi vállalata. Hazai szakemberek szerint ez épphogy rossz jel a részvénypiacokra nézve.

A kínai vállalat, amelyet az eBay, az Amazon.com és a Google egyfajta óriás ötvözeteként szoktak jellemezni, ezzel összesen 21,8 milliárd dollárnyi bevételre tehet szert a kezdeti nyilvános kibocsátáson (IPO). További több mint hárommilliárd dollárt pótlólagos értékesítéssel kereshetnek, így a kibocsátás összértéke eléri a 25 milliárd dollárt – írja az MTI.
A cég piaci tőkeértéke ennek köszönhetően megközelíti a 168 milliárd dollárt, többet is megelőzve említett versenytársai közül. Az Alibaba papírjaival ma kezdenek kereskedni New Yorkban – tudósított a hírügynökség.

Akkor adnak el, ha jó drágán lehet

A Citadella Alap kezelője, Zsiday Viktor az Alapblogon ezt írja: „Általában a nagy IPO-láz nem szokott jót tenni a tőzsdéknek, nyilván akkor jönnek a bennfentesek, amikor jó drágán tudnak eladni. Az Alibaba, mint cég valószínűleg még mindig nagy fejlődés előtt áll, de a struktúra (a menedzsment azt csinál amit akar+valójában nem is Alibaba részvényt veszünk, hanem egy ehhez kapcsolódó jogot) gázos. Hosszútávra ilyet nem vennék, akkor se, ha várhatóan jól fog teljesíteni. Nem tudnék nyugodtan aludni tőle…”

Vakmajom, azaz Faragó Ferenc, a Concorde VM Alap kezelője és a Vakmajom.hu blog szerzője pár napja hasonlóan vélekedett: „a tervezett 21 milliárdos megakibocsátás inkább negatívum, mert jó alaposan leszívhatja a likviditást, tulajdonképpen egy nagy beleadás a piacba”.

A világ legnagyobb részvénykibocsátásai
Az Alibaba Kínában domináns helyet foglal el az e-kereskedelemben – írta az MTI. Az eddigi legnagyobb értékű részvénykibocsátást a világon az Agricultural Bank of China hajtotta végre: 2010 júniusában 22,12 milliárd dollárért adott el részvényeket Hongkongban és Sanghajban. A lista második helyén egy ugyancsak kínai cég, az Industrial & Commercial Bank of China áll. Az ő kibocsátása 2006 októberében 21,93 milliárd dollár volt, ugyancsak Hongkongban és Sanghajban. A harmadik helyezett a részvénykibocsátás értékét tekintve az AIA biztosító 20,49 milliárd dollárral 2010 októberében.

Az Erste szerint fair az ár

Az Erste Befektetési Zrt. ezen a héten – egy szeptember 8-án publikált hosszabb elemzés után – azt írta, „ a tegnapi spekulációkat követően mára hivatalossá vált, hogy az Alibaba megemelte az IPO árazási sávját (…) A megemelt ársáv ellenére is fairnek tartjuk a részvények értékeltségét, főként, ha figyelembe vesszük, hogy az elemzői várakozások szerint az eredmény a 2015 márciusával záruló üzleti évig 50 százalékkal emelkedhet év/év alapon. A megemelt ár nagy keresletre utal, amiből például a Yahoo is tud profitálni, ami 22,4 százalékos részesedésével az Alibaba egyik legnagyobb tulajdonosa.”

Felsrófolt árakon

Csak címszavakban, de az Equilor szkeptikusnak látszik. Hírlevelének címe „Alibaba és a 68 (dolláros) rabló?” volt szeptember 18-án, majd pedig „Alibaba: minden áron” alcímmel vezették fel a bekezdést. "Minden elkelt” – írhatják ki már a roadshow nyomán az Alibaba tőzsdei kibocsátásának (IPO) szervezői, mert alig két nap leforgása alatt a teljes felkínált csomagra érkezett ajánlat” – írják.

Bár a hongkongi Ritz-Carlton hotelben tartott befektetői tájékoztatón a milliárdos alapító Jack Ma úgy nyilatkozott, hogy nem kíván drága részvényt kibocsájtani, de a kereslet óriásinak bizonyult. Még az eredeti ársávval számolva is (a túljegyzési opciókat is beleértve) 24,3 milliárd dolláros kibocsátási csúcsot érhet el az év legnagyobb IPO-ja” – teszik hozzá.

Nem tűnik elszálltnak?

A KBC Equitas szeptember 16-i hírlevelében részletes elemzést közöl, amelyben a negatívumok és a kockázatok látszanak dominálni. „A piaci kapitalizáció a bevezetés után 160 milliárd dollár körül alakulhat, ami a cég fundamentumait tekintve nem tűnik elszállt árazásnak. Az viszont már kérdéses, hogy érdemes-e beszállni a közismerten kockázatos IPO utáni kereskedésbe, pláne úgy, hogy egy közel hat éve tartó bikapiacon egy ekkora IPO-ra kerül a sor. A tőzsdei álmoskönyvek nem sejtetnek sok jót” – vezetik be az elemzést.

„Egy ekkora méretű tőzsdei bevezetés figyelmeztetés is, a töretlenül szárnyaló bikapiacokon ugyanis általában pont ezek az események azok, melyek jelzik az emelkedő széria közelgő végét. A tulajdonosok ugyanis abban érdekeltek, hogy a lehető legmagasabb áron tegyék pénzzé befektetésüket, így alapvetően akkor fokozódik az IPO-aktivitás, amikor a piac, illetve egyes szektorok kezdenek túlértékeltté válni” – írják hasonlóan a korábban említett szakemberekhez.

Jack Ma ma nagyon okos

Az internetes szektor értékeltségi mutatói már most is a piac átlagánál jóval magasabb szinten vannak, egy elgyengülő részvénypiacon pedig pont ezek a cégek lehetnek majd azok, amiket ismét elsőnek találnak meg az eladók – folytatják. „Ez alapján tehát hiába tartjuk jelenleg fairnek az Alibaba 150-160 milliárd dolláros várható piaci kapitalizációját, egy későbbi gyenge tőzsdei periódus jócskán lefelé módosíthatja ezt az értéket” – teszik hozzá.

Mikor indul valójában a kereskedés?

„A befektetők emlékeznek még a Facebook IPO-ja kapcsán felmerült kereskedési nehézségekre, most úgy tűnik, a felügyeleti szervek ezt szeretnék megakadályozni. A NYSE vezetése úgy tájékoztatott, hogy nem lesznek időnyomás alatt sem a kibocsátók, sem a piaci szereplők (market makerek)” – írja az Equilor péntek reggeli hírlevele.

"Ha 15 percre lesz szükségük vagy 1 óra 15 percre, megkapják” – tették hozzá New Yorkban. Aminek alapján a brókercég arra számít, hogy késéssel fog indulni a kereskedés, 16 óra után startolhat.

A kérdés csak annyi, hogy milyen kereskedési volumen tud átfutni a rendszereken és a kereskedőkön keresztül, ugyanis a NYSE nem automatizálta az első nyilvános ár megállapításához szükséges aukciót, azt emberek vezetik. A tőzsde szerint ez az egyik legnagyobb előnyük, hiszen így az automatikus rendszereken emberi kontrollt gyakorolnak – teszik hozzá.

Szerintük szintén nem jó ómen, hogy az alapító Jack Ma elég jól érzi, mikor lehet még magas áron megválni a részvényektől. Az Alibaba első tőzsdei bevezetésére ugyanis 2007 novemberében került sor, innen pedig egy év alatt több mint 90 százalékos árfolyamesést lehetett látni, részben a globális tőkepiaci válságnak is köszönhetően.

Drága a szektor

Az Alibabát 2012-ben vezették ki a hongkongi tőzsdéről, az alacsony árfolyam miatt, amikor megközelítőleg 10 milliárd dollárra értékelte a piac a céget. Jack Ma tehát egyelőre elég jól időzítette a tőzsdei manővereit, legalábbis a saját szempontjából, nem pedig a befektetők szempontjából, ami így kockázatot jelent.

Az Equitas a továbbiakban részletesen elemzi az iparágat, „Drága a szektor” alcímmel. „Az internetes cégek között viszont ezek a mutatószámok egyáltalán nem számítanának túlzónak, főleg ha figyelembe vesszük, hogy az Alibaba a jelenlegi 85 százalékos nyereség növekedéséből képes lesz majd megtartani valamennyit a következő években. Az IPO után a részvény így jó eséllyel a szektortársakhoz képest fair árazással foroghat majd, igen hasonló szinten, mint például a vállalathoz leginkább hasonlító Baidu” – írják többek között.

A politikai kockázatokról kérdezze meg gyógyszerészét

Az egyéb kockázatok között szerepel például, hogy csökkenti a transzparenciát a kibocsátás struktúrája is, nevezetesen az, hogy az IPO kapcsán nem az Alibabában, hanem egy kajmán-szigeteki holdingban szereznek részesedést az ADR-ek vásárlói. Mivel a kínai törvények tiltják a külföldiek számára a stratégiainak minősülő eszközök birtoklását, ezért az Alibaba így tudta kijátszani a szabályokat.

(Fotó: Alibaba.com)

Egy esetleges rossz viszony a politikával komoly jogi problémákhoz vezethet, sőt „az internetes kereskedelem leszabályozását is gyorsan meg tudnák oldani a hatóságok, hátrányosan érintve ezzel az Alibabát”. „Kockázatok tehát bőven vannak a cég körül, és bár nem tűnnek kezelhetetlennek, vagy nagyon súlyosnak, mindenképpen fenntartásokra ad okot a befektetéssel kapcsolatban” – írják.

Extrém kockázatvállalási hajlandóság havasolt

Az Equitas összegzése szerint „eléggé extrém kockázatvállalási hajlandóság szükséges ahhoz, hogy valaki beszálljon az Alibabába. Összességében tehát a gigászi értékeltség ellenére nem tartjuk elszálltnak a 60-66 dollár körüli árat, de jelentős az esélye, hogy a felfokozott várakozások és a hatalmas kereslet miatt 66 dollárnál lényegesen magasabb szintekre ugrik az árfolyam a kereskedés indulásakor. A kockázatok tükrében viszont magasabb értéket már nehéz elfogadni, nem beszélve arról, hogy az IPO után rövid távon hatalmas ingadozások jöhetnek (mindkét irányban), így fokozott óvatosság ajánlott” – írták pár nappal a végső ár közzététele előtt.

Alibaba mint offshore cég

"Az Alibaba nagyon jól operáló vállalat. Már persze az igazi. Amit a tőzsdére bevezetnek, az csupán egy kajmán-szigeteki offshore cég. A szerződés, amely alapján a profitot Kínából idepumpálják, minden hír szerint illegális. Ha a kínai állam vezetői úgy döntenek, hogy lecsapnak a cégre, akkor azonnal nullázhatják a tőzsdei cégértéket. Emellett már egészen elhanyagolható gond, hogy ha az offshore papírokat mind felvásárolnánk, akkor sem lenne beleszólásunk az igazi Alibaba működésébe" – írja az Alapblog egy másik szerzője, Napi Fény.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26700 26410 26890 +1,60% 0 0 8 791 470 100 HUF 2025-05-05 17:13:03
MOL 3004 2998 3062 -0,33% 0 0 1 525 731 608 HUF 2025-05-05 17:13:01
MTELEKOM 1704 1700 1720 +0,95% 0 0 1 177 574 846 HUF 2025-05-05 17:10:44
RICHTER 10900 10870 11070 +0,93% 0 0 1 953 531 420 HUF 2025-05-05 17:05:27
OPUS 548 548 559 -0,36% 0 0 63 672 289 HUF 2025-05-05 17:05:19
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ellenáll a forint az esőnek: jó ránézni az árfolyamra
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 18:55
Kevéssé változott, kissé erősödött a forint árfolyama hétfő délutánra a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol részvényesei nem örülhettek hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 17:27
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 860,29 pontos, 0,93 százalékos emelkedéssel, 93 056,72 ponton, új történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Valami egészen furcsa történik a forinttal – itt a magyarázat!
Csabai Károly | 2025. május 5. 12:17
A hazai fizetőeszköz a gyenge makrogazdasági adatokkal dacolva immár több mint egy hete erőt mutat. De az irányt kereső pénz- és tőkepiacokon a Budapesti Értéktőzsde is virul. A kitermelésemelés hírére az olajárak zuhannak, és a gáz is kevesebbe kerül. A nemesfémeket viszont Trump a Kínával kapcsolatos újabb durcás bejelentése még tovább drágította. Eközben a kriptoeszközök vegyesen mozognak.
Részvény / Deviza / Áru Nehéz megszokni, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 08:27
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megbillent a techvilág
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 15:26
Mozognak a papírok. Nem mindegyik jó irányba.
Részvény / Deviza / Áru Megszimatolták a békülést, levegőhöz jutottak a tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 12:40
Emelkedtek az indexek pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Százmilliárdos pénzeső a magyar tőzsdei cégeknél
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 11:42
Idén összesen 713 milliárd forint osztalékot fizetnek ki a legnagyobb magyar tőzsdei cégek a részvényeseknek.
Részvény / Deviza / Áru Lélektani határ felett ragadt a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 08:57
A május sem hozott szerencsét a magyar fizetőeszköznek. 
Részvény / Deviza / Áru Szerda estére elfáradt a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:07
Majdnem 405 forintot is elkértek napközben egy euróért. 
Részvény / Deviza / Áru Arra ment a pesti börze, amerre a többiek
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:02
A nemzetközi kedvezőtlen hangulatot követte a magyar tőzsde.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG