McCain, a szenátus fegyveres testületeket felügyelő bizottságának rangidős republikánus tagja kijelentette, hogy Barack Obama elnök túlságosan "puha" álláspontot képvisel a saját népe ellen kegyetlenül fellépő Bassár el-Aszad szíriai államfővel szemben.
McCain kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak erkölcsi kötelessége, hogy Aszadot és követőit kikényszerítse a hatalomból.
A szenátor szerint értelmetlen tovább várni az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazására, mert Oroszország és Kína továbbra is meg fogja akadályozni a nemzetközi közösség Szíria elleni fellépését. Mint mondta, a szankciók nyomást gyakorolnak ugyan az Aszad-rezsim vezetőire, de annak nincs jele, hogy le akarnának mondani, vagy el akarnának menekülni az országból.
Az Európai Unió Tanácsa egyre szigorúbb szankciókat tart életben Szíriával szemben: szeptemberben és tilalmat rendeltek el az Európai Unió szíriai olajimportjára. A tilalom érinti az olaj és egyéb olajtermékek vásárlását, importját és szállítását Szíriából, valamint az ezen tranzakciókkal kapcsolatos pénzügyi és biztosítási szolgáltatások nyújtását.Februárban a szíriai központi bank Európában elérhető javait is befagyasztották.
A szankciók érzékenyen érintik az országban tevékenykedő külföldi vállalatokat; a Mol-csoport a horvát INA-n keresztül érintett a térségben. Nemrég be is jelentették: a szíriai tevékenységet felfüggesztik, és sem az INA, sem a Mol-csoport nem számol Szíriából származó bevétellel határozatlan ideig. A csoport eredményeire negatívan ható tényezők között az elemzők az első között tartják számon a szíriai helyzetet. Pedig ha a helyzet rendeződne, a Mol-csoport 37 millió dollárt költene olaj- és gázkutatásra, illetve kitermelésre Szíriában.