7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az európai tőzsdéken kis esés jellemző, de a magyar és a lengyel parkett jobban teljesít. A Pfizer-BionTech oltásról sorba jöttek jó hírek, a részvénye majdnem tíz százalékkal drágul. Londonban a bányavállalatok főleg a réz száguldása miatt mennek. A Richter jelentése csalódás, de a jövőt illetően optimisták az elemzők, így a papír nem esik.

Rosszak voltak a pénteken közzétett amerikai foglalkoztatási adatok, 978 ezer helyett csak 266 ezer állás keletkezett. Ennek ellenére újra szép pluszban jártak az indexek, és dőltek a történelmi csúcsok. Valószínűleg az a fordított logika működik ismét, amely szerint a rossz hírek jók a tőzsdéknek, mert lazább monetáris politikát, több vagy tovább tartó pénznyomtatást jelentenek.

Hétfőn Európában már nem tart ki az optimizmus, a német index 0,3, a francia 0,2 százalékkal süllyed, bár a brit 0,1 százalékkal emelkedik. Nagy-Britanniában helyi választások voltak, amelyek inkább a kormányzat helyzetét stabilizálták.

Térségünk felülteljesítő, itthon a BUX 0,8 százalékkal megy fel, Varsóban 1,5 százalékos ugrást mutat az index. Az OTP 0,8, a Mol 0,7 százalékkal drágul, a Richter a jelentése napján stagnál. Szintén jelentése után van a Waberer’s, 5,7 százalékkal a nap nyertese eddig.

Árfolyam

A Masterplast 4,2 százalékkal, a Telekom és az AutoWallis 1-1 százalékkal ment feljebb. A forint stabilt, az euró alig változik, 358,10 az ára.

Csalódást keltett a Richter jelentése

Minden soron alulmúlta az elemzői várakozásokat és a 2020-as bázist is a Richter az első negyedévben – írja a KBC Equitas.

A bevételek kvázi stagnáltak, a profitszámok pedig kicsit visszaestek, de sok tényező is kedvezőtlen volt a cég számára az összehasonlítás során. Bár az előrejelzésen sok múlhat. Összességében így is erősek a Richter fundamentumai.

Az Equilor is csalódást keltő eredményekről írt reggel.

Gyengén szerepeltek az orális fogamzásgátlók, viszont továbbra is az USA az első számú piac, a Vraylar jobban teljesített a várakozásoknál. Azonban romlottak a profitmarzsok éves összehasonlításban. A gyengébb árbevétel elsősorban a bázisidőszaki, világjárványhoz kapcsolódó felvásárlásoknak tudható be.

Átmeneti a Richter gyengélkedése?

A gyengébb teljesítmény okai között a kisebb Vraylar-értékesítés, a gyenge rubel és a visszaeső kínai és európai bevételek állnak az Erste Befektetési kommentárjában.

Az eredmény (26,9 milliárd forint) gyengébb lett a tavalyi első negyedév eredményénél (29 milliárd) és az elemzői várakozásoknál is (29,2 milliárd). Ám az új, ígéretes készítmények még csak felfutó fázisban vannak, s nagy valószínűséggel a Vraylar is vissza fog térni a korábbi növekedési dinamikához.

Zsarolóvírus a csőben, menetelnek a brit bányavállalatok

A rossz pénteki amerikai adat a dollárt is gyengítette, ami segítheti az árupiaci termékeket. Tovább száguld a réz Londonban a tízezer dolláros tonnánkénti árhatár múlt heti áttörése után, újabb 2,7 százalékkal feljebb, 10 700 dollárnál tart. De drágul az ezüst, a palládium, a platina is. A brit tőzsdén így a bányavállalatok remekelnek, a Freeport 4,5, a Rio Tinto három százalékkal erősödik, bár jól állnak egyes bankok is.

A réz az árupiacok sztárja most (Pixabay.com)
A réz az árupiacok sztárja most (Pixabay.com)

Az USA-ban a Colonial Pipeline nevű fontos olajvezeték állt le egy zsarolóvírusos hacker-támagás miatt, de a fekete arany ára csak kis mértékben megy fel, 0,8 százalékkal.

Erre figyelnek majd a héten

Öt eseményre figyelnek majd a tőzsdék ezen a héten az Investing.com szerint.

  1. Szerdán inflációs adat érkezik az USA-ból, ez a kamatvárakozások szempontjából is nagyon fontos.
  2. A Colonial Pipeline vezeték újraindításának időpontja egyelőre kétséges.
  3. Egy sor Fed-vezető beszél a héten, a legfontosabb Richard Clarida alelnök lehet szerdán, az inflációs adat után.
  4. Fontos gyorsjelentések érkeznek, mint a Disney, a Marriott vagy az Airbnb.
  5. Szerdán érkezik az első negyedéves brit GDP is, ami mutathatja, hogyan lábalnak ki a válságból.

Keresett a Pfizer-BioNTech, nem kell az Astra Zeneca

A német BionTech bejelentette, hogy kínai vegyesvállalatot hoz létre egymilliárd adag oltóanyag gyártására. A részvény már tíz százalékos pluszban van. Az AstraZeneca papírja viszont csak fél százalékkal esik, annak ellenére, hogy rossz hír jött róla.

Az év második felétől nem kér az AstraZeneca oltásaiból az Európai Unió, a szerződést nem hosszabbította meg. A Pfizer-BioNTech párossal viszont újabb megállapodást kötött. A Pfizer vakcinái várhatóan drágábbak lesznek, mint az első körben voltak. A Bizottság a múlt hónapban jogi lépéseket indított az AstraZeneca ellen foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt.

Dél-Koreában pedig hamarosan jóváhagyhatják a Moderna vakcináit.

A BionTech részvények árfolyama (Tradingview.com)
A BionTech részvények árfolyama (Tradingview.com)

Csak két haláleset volt a briteknél, majdnem mindenütt javul a helyzet

A járványhelyzet sok országban javulni látszik, kivéve talán Indiát. Magyarországon biztatóak az új adatok, végre ismét két számjegyű, azaz száz alatti volt a halálozások száma, csökken a fertőzéseké. A tanulók pedig visszatértek az iskolákba. Úgy tűnik, túl van a nehezén az USA is – írtuk délelőtt.

Az Egyesült Királyságban csak két haláleset történt vasárnap a Covid-19 következtében. Az ország teljes mértékben beoltotta felnőtt lakosságának egyharmadát. A kétharmaduk pedig kapott legalább egy adagot. Május 17-től lehetővé teszik az utazást egyes országokba, mint Izrael és Portugália, valamint múzeumokat, mozikat nyitnak. És engedélyezik az öleléseket – írja a Bloomberg.com. A légitársaságok mégis esnek, mert a brit “zöld lista” kevesebb országot tartalmaz, mint várták.

Németország és Franciaország lassabban haladnak, itt továbbra is naponta három számjegyű halálesetet jegyeznek fel. A német egészségügyi miniszter azonban szombaton kijelentette, hogy a nyári vakációzás Európában valószínűleg még az oltatlan németek számára is lehetséges lesz.

Jelentett a Waberer’s

A cég árbevétele 18 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest a KBC Equitas összefoglalója szerint, és nagyjából stagnált a negyedik negyedévhez viszonyítva.

Az eredménysorokon viszont nagy javulás látszódik, a rendszeres nettó eredmény 2,7 millió eurót tett ki a tavalyi 2,5 millió eurós veszteség után. A menedzsment elégedetten nyilatkozott a negyedévvel kapcsolatban.

4000 dollár felett az ether

A kriptodeviza-piac tovább nő, az új sztár, az ethereum hétvégén átszelte a 4000 dolláros határt is, ma 4100 dollár körül mozog. Egy hét alatt már 30 százalékot drágult. A bitcoin viszont tovább küzd a 60 ezer dolláros határral, hét nap alatt alig változott valamit az értéke. A piac teljes kapitalizációja csúcsközelben van, 2500 milliárd dollár körül.

A dogecoin árfolyama (Tradingview.com)
A dogecoin árfolyama (Tradingview.com)

Musk, a dogecoin-keresztapa

A bitcoin-karikatúraként, mémként indult dogecoin (“kutyaérme”) új magasságokba emelkedett a napokban, hogy aztán hulló kőként essen vissza Elon Musk Tesla-vezér újabb zavaros megnyilatkozásainak hatására. A világ egyik leggazdagabb embere hol átverésnek nevezte a dogecoint, és óvott a kriptodevizák magas kockázataitól. Hol meg azt mondta, hogy elfogadják majd a cége (Space X) űrutazásainál.

Musk egy szombat esti tv-műsorban szerepelt, amit rengetegen figyeltek. Azt ígérte, 2022-ben egy dogecoin-finanszírozású műholdat küld fel a holdra. A guru egy szójátékkal elnevezte magát a dogecoin keresztapjának vagy nagyfőnökének is (“godfather” »»» “dogefather”).

A dogecoin kapitalizációja azonban nem éppen komolytalan, szombaton 92 milliárd dollár is volt, majd vasárnap több mint 30 százalékot zuhant. Most ismét pluszban van, 70 milliárd. A kutyaérme három hét alatt ugrott öt centről mintegy 70 centre, azaz 14-szeresére, ma pedig 54 cent.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG