Enyhe mínuszban állnak az európai tőzsdeindexek, a német, francia és brit mutató egyaránt 0,2 százalékkal süllyed. Az amerikai határidős indexek is 0,2-0,4 százalékkal vannak lejjebb, egy hosszú hétvége után ma lesz náluk a hét első kereskedési napja.
A rossz hírek közé tartozott a kínai GDP sok éve nem látott lassú növekedése, és az, hogy a davosi fórumon a közgazdászok nagy többsége recessziót vár. Európában pozitívum a tovább eső gázár, a továbbiakban pedig a kora délutántól érkező amerikai gyorsjelentések befolyásolhatják a képet.
Budapesten a BUX-index is az európai társaihoz hasonlóan teljesített eddig, 0,3 százalékos mínuszban van. Az OTP 0,3 százalékkal emelkedik, a Mol 1,0, a Richter 0,6 százalékkal esik. Emeli díjait a Telekom (lásd később), a részvény 0,6 százalékkal megy fel.
Áttörte az euró/forint a 400-at
Késő délelőtt 399,20 az euró ára, nagyjából ugyanolyan szinten van, mint tegnap nap közben. De a délelőtt során hirtelen 401-ig ugrott fel az árfolyam, hogy aztán ugyanilyen gyorsan vissza is essen. Hétfőn különösebb látható ok nélkül nagyot gyengült a forint, hiszen a gázár zuhant, a dollár stagnált, és kissé az olaj is süllyedt.
Kedden is hasonló a kép, a talán legfontosabb mutató, a gázár megint pár százalékkal esik Hollandiában. Az olaj és a dollár kissé erősödik ugyan, de nem lényeges mértékben.
Rosszul néz ki a forint technikai képe
Miután a 400-as szintet ostromolta az euró-forint árfolyama, az Equilor Befektetési Zrt. már reggel azt írta, a technikai kép alapján jó esély van rá, hogy előbb-utóbb áttöri.
Ez esetben elsőként a 405-ös, majd a 408-as szintet érheti el.
Jövő kedden lesz a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa következő kamatdöntő ülése. Az elemzők nem számítanak változásra a kamatkondíciókban, de a mellékelt kommentárok most is érdekesek lehetnek.
A forinttal kapcsolatos fontosabb hírek nem érkeztek a napokban, a pénteki hitelminősítésre is várhatnak a befektetők – írta a KBC Equitas. Emellett a dollár mérsékelt erősödése lehetett kisebb negatív hír a magyar deviza szempontjából.
Nagyon magas a gáztárolók töltöttsége
Az európai gázár 55 euróig esett tegnap, ami 2021 szeptembere óta a legalacsonyabb érték. A fő tényező a gáztárolók továbbra is magas töltöttsége – írta az Erste Befektetési Zrt. Európában 81,5 százalékig vannak töltve a tárolók, ami ötéves csúcsnak felel meg. Ez az alacsony januári felhasználásnak köszönhető, de az előrejelzések szerint a hét végétől visszatér a télies időjárás, ami növelheti a gázfelhasználást.
Kína miatt esett a gáz?
A földgáz és a nyersolaj ára annak jelére csökkent tegnap, hogy a kínai kereslet várt élénkülése elhúzódik – írta az Investing.com. Jelentések szerint a kínai gázkereskedők cseppfolyósföldgáz-szállítmányokat irányítanak át Európába. Ugyanis magas a kínai tárolók telítettsége is, ami a visszafogott ipari kereslet miatt következhetett be.
A holland TTF-kontraktus tegnap 11,2 százalékkal új, 16 havi mélypontra esett, ma pedig már csak 54 dollár.
Díjat emel a Magyar Telekom
A Magyar Telekom 14,5 százalékos éves inflációkövető díjkorrekciót hajt végre március 1-től. Ez várhatóan mintegy hárommilliárd forintos havi bevételnövekedést eredményez az Erste Befektetési Zrt. szerint, ami részben ellensúlyozza a költséginflációs nyomást. A társaság az idei évi bevételi terveit a negyedik negyedéves eredmény közzétételekor, február 22-én ismerteti majd.
A hír mindenképpen pozitív. Mi korábban tíz százalékos díjemeléssel számoltunk – teszik hozzá.
Kriptós botrány Bulgáriában
A bitcoin és az ether ma is emelkedik másfél-két százalékkal, 21 160, illetve 1565 dollárra. Most Bulgáriában van kriptodeviza-botrány, az ottani gyökerekkel, de a nemzetközi szinten működő Nexo kriptodeviza-hitelezőről vitatkoznak a parlamentben. A szálak állítólag a politikai pártokig vezetnek.
Öt fontos folyamat a kriptodeviza-piacon
Öt pontot sorol fel a Cointelegraph szaklap, amit szerintük ezen a héten az emelkedőben lévő, jó évkezdést produkáló kriptodeviza-piacról tudni érdemes.
- Az első a részvénypiacok viselkedése, egyrészt a makrogazdasági kép. Ilyen a termelői árak inflációja az USA-ban, valamint az, hogy Fed-vezetők fognak beszélni különböző rendezvényeken. Másrészt beindul a gyorsjelentési szezon, ami befolyásolhatja a részvényárakat, ezen keresztül a kriptópiacot is.
- A tízmilliárd dolláros nagyságrendet elérő befektetési társaság, a Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) árfolyama a bitcoinnal együtt javult, sőt annál nagyobb mértékben. Így a bitcoin-árfolyamhoz képest vett diszkont javult, már csak 32 százalék, a mélyponton ez majdnem 49 százalékos volt.
- A Bitcoin-hálózat bányászati nehézsége több mint tíz százalékkal nőtt, ami 2022 októbere óta a legnagyobb emelkedést jelenti. Ez hatással van a Bitcoin-bányászokra, akik az elmúlt hetekben már lassították a BTC-tartalékaik eladását.
- Egy fontos mutatószám, a kriptodevizák “félelem és mohóság” indexe kilépett végre a félelem tartományából (50 fölé ért), ami április óta nem látott szint. A jelenséget nagyrészt a legnagyobb szereplők, a bálnák (“whales”) vásárlásaival magyarázzák, de sokak szerint túl gyorsan javult a hangulat, így ez labilis lehet.
- Szkeptikusok viszont a technikai elemzők, annak ellenére, hogy a bitcoin az elmúlt hét en átlépett néhány fontos ellenállási szinten. Sokak szerint csak átmeneti, medvepiaci felpattanás látható, kevesen hisznek abban, hogy a jelenlegi lendület sokáig tart.
Nagybankok a porondon
Ma újabb nagybankokkal folytatódik az amerikai gyorsjelentési szezon – írja az Equilor Befektetési Zrt. Piacnyitás előtt a Goldman Sachs és a Morgan Stanley teszi közzé a negyedik negyedéves eredményeit. A várakozások szerint a Goldman nyeresége 50 százalékkal csökkenhet, a vállalati tranzakciók és IPO-k számának esése és hitelezési veszteségek miatt. A Morgan Stanley árbevétele várhatóan 14 százalékkal esett vissza, ami a profitot is jelentősen csökkenthette.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.