Kiszámíthatatlanság
A font kikerülhet az IMF által meghatározott tartalékvaluta kosárból, ha az Egyesült Királyság hozzáférése megszűnik az európai egységes piachoz, figyelmeztet a Standard & Poor’s. A hitelminősítő már rögtön a júniusi, az EU tagságról szóló népszavazás után megvonta az AAA besorolást az országtól, mondván, a szavazás végeredménye rontja a brit kormányzati politika kiszámíthatóságát, stabilitását és hatékonyságát.
És milyen igazuk volt! David Cameron miniszterelnök rögtön lemondott, az ország kormány nélkül maradt. Utána a vártnál hamarabb sikerült kormányt alakítani Theresa May vezetésével, és először úgy tűnt, hogy az új kormány konszolidálja a helyzetet. Nem így lett, a kormány egyre vadabb felvetéseket tesz, különösen az EU polgárok munkavállalásával kapcsolatban, így egyre nagyobb az esélye, hogy szinte semmiben nem tud megállapodni az Unióval, és országa kiszorul az egységes piacról.
Előfeltételek
Az S&P munkatársa azt nyilatkozta a Telegraphnak, hogy a tartalékvaluta státus előfeltétele, hogy a világban széleskörű bizalom legyen az adott valutát használó ország vagy országcsoport iránt, és szívesen tartsák befektetéseiket az adott valutában, így megfelelő nagyságú szabad tőke keletkezzen benne. Ha ez a bizalom elveszik a fonttal szemben, ami nagyban zajlik, hisz a brit valuta a júniusi népszavazás óta szakadatlanul zuhan, akkor csak egy lesz a sok valuta között, minden kitüntetett szerep nélkül.
Hiába reménykednek
A szakember elmondta, hogy a brit kormány a ténylegesnél nagyobb szerepet tulajdonít a brit piac fontosságának Európa számára, és abban reménykedik, hogy emiatt majd behódolnak az uniós országok, és elfogadják a brit különutat, vagy ahogy mondják, a cseresznyézést, mazsolázást az EU szabályok közül. Ezzel szemben a szigetországba irányuló export nem akkora, hogy emiatt az Unió olyan kivételeket tegyen, ami másoknak is vonzó legyen, hisz így az Unió jelenlegi formájában működésképtelenné válna.
Ahogy Donald Tusk kifejezte: vagy kemény brit kilépés lesz, vagy lényegében ki sem lépnek. Nem lesz kivételezés az egységes piaccal vagy a vámunióval kapcsolatban, ha az emberek szabad mozgása korlátozva lesz. Mindez már századszor hangzik el európai részről, miközben May kormánya egyre durcásabban reagál, így aztán egyre több cég, főleg pénzügyi intézmény fontolgatja, hogy tevékenységét más EU országba helyezi át.
A valutakosár
Tavalyig négy valuta szerepelt az IMF tartalékvaluta kosarában: az amerikai dollár, az euró, a jen és a font sterling. Tavaly ötödikként csatlakozott a kínai jüan, ami törvényszerűen következik abból, hogy Kína a világ második legnagyobb gazdasága lett, és a valutája iránti bizalom fokozatosan növekszik. A tartalékvaluták tényleges súlya között viszont óriási különbség van, amit jól szemléltet a mögöttük álló gazdaság nagysága.
Az amerikai GDP 18 ezer milliárd dollár, az eurózónáé 11,5, Kínáé 11, Japáné 4,5, Nagy-Britanniáé pedig 2,8. Ebből jól látszik, hogy a font mögött álló gazdasági erő csak töredéke a a dollár, az euró vagy a jüan mögött állónak, és csak Japánéval összevethető, de annál is lényegesen kisebb. Így ha még a több évszázados bizalom is megszűnik a fonttal szemben, valóban nem marad helye a világvaluták között.