Az Apple tegnap késő este közzétett gyorsjelentése volt a mai nap slágere az amerikai tőzsdén, a részvény 5,5 százalékos pluszban van 200,7 dollárnál, történelmi csúcs közelében. Szinte csak ez a részvény tartotta meg a Dow Jones ipari átlagot a kereskedés elején, a többi zömmel stagnált, vagy esett.
Kevéssel hat óra előtt a Dow Jones már visszaesett pár pont mínuszba, az S&P 500 szintén, a Nasdaq Composite technológiai index még tartja magát 0,2 százalékos pluszban.
Ami megint visszahúzza a tőzsdéket, azok ma az iparvállalatok, a kereskedelmi háború. Az amerikai elnök megint fenyegetőt mondott, 10 helyett 25 százalékos vámról kezdett el beszélni Kína felé.
Varsó, Budapest, Bukarest
Az európai tőzsdeindexek csúnyább képet mutatnak, a német DAX 0,5, a francia CAC 0,2, a brit mutató 1,2 százalékkal gyengült. Az olasz pedig 1,9 százalékos mínuszban végzett. A BUX viszont dacolt a hangulattal, és 1,3 százalékos pluszban távozott. Kisebb mértékben Varsó és Bukarest is felfelé tudott menni.
Mind a négy fő részvényünk pluszban zárt, a Mol 2,2, az OTP 1,7, a Richter 0,2 és a Telekom 0,6 százalékkal (2750, 10 490, 4970, ill. 399).
További árfolyamok itt láthatók
Újabb összeomlás felé tart a líra, a peso
A forint este hatkor kissé gyengébb volt az előző nap hasonló időszakához képest, a 320,70 forintos euró így mintegy 50 fillérrel drágult. Erősödött a dollár az euróhoz és a jenhez képest, emelkedtek a kötvényhozamok Japánban, az EU-ban és az USA-ban.
Talán emiatt, de megint nagyon csúnya képet fest a török líra és az argentin peso, amelyeket a legveszélyesebb devizáknak tartanak.
Csúnya világ az árupiacokon
Ellenmondásos az olaj helyzete, a szokásos szerdai amerikai adatok váratlan készletnövekedést mutattak, igaz, eközben a termelés is csökkent. A fekete arany így két százalék körüli mínuszban van, a WTI 67,50, a Brent 72,60.
A kereskedelmi háború nyomta le a réz árát is 2,7 százalékkal. Az árupiacon általában is rengeteg ma a piros árfolyam, esik vagy szakad szinte minden fém, a platina, a cink, palládium, arany, azután a faanyag, a kakaó. Pedig a dollár nem mozdult túl sokat.
Mitől esik a bitcoin?
A bitcoin ma is esik kissé, 7500 dollár alá is benézett, majd 7600-ra javított. A piacon olyan okokat sorolnak fel, mint a tervezett Winklevoss-ETF engedélykérelmének elutasítása (bár ez múlt heti hír), a HitBTC tőzsde hardverhibával magyarázott hirtelen leállása (bár azóta már újraindult).
A bitcoin kereskedési mennyisége is alacsony és ráadásul csak néhány spekulatív tőzsdére és a tetherre (egy dollárhoz kötött krioptodevizára) koncentrálódik. A Cryptovest.com szerint a koreai adóztatási tervekről szóló pletyka is szerepet játszhatott.
De az is lehet, hogy a befektetők zöme végre nyaralni indult és nem akar veszélyes pozíciókon ülni.