A brit népszavazás jó alaposan felforgatta a világ tőkepiacait, de mostanra sikerült lecsendesülniük. Miután az esélyes brit miniszterelnök-jelöltek fél éven belül nem tervezik a kilépési folyamat megindítását, egyelőre a befektetők is félreteszik a kérdést, de azért biztos, ami biztos, az aranyból jól bezsákolnak. A nemesfém ára ismét a népszavazás utáni pánik szintjéig, 1360 dollárig szaladt fel, most 1350-en folyik vele a kereskedés.
Arany, 10 nap |
Amerikában pénteken még volt egy kis emelkedés, majd most elvonultak a Függetlenség Napját ünnepelni. Ázsia is kisebb erősödést mutatott, a kínai indexek azonban egy százalék fölötti mértékben emelkedtek, a sanghaji index ezzel vissza is tért a 3000 pontos szintre.
Európában vegyes a kép: a legtöbb piac alig mozdul, de a görög, az olasz tőzsdék 1 százalékos mínuszban vannak, a lengyel WIG 20 majdnem 2 százalékot gyengül. A BUX szerényen ereszkedik, de érdemben csak a kisebb papírok közt van mozgás: az FHB újra gyengélkedik, 3,5 százalékkal van lejjebb, 526 forinton, míg a Nyomda árfolyama 1000 forint alá esett, hosszú idő óta először.
A forint továbbra is szenved, 316,70 az euróhoz képest. Azon kevés instrumentumok egyike, amely nem heverte ki a népszavazási ijedelmet. Az angol font is gyengélkedik, az euró újabb csúcsokra ér hozzá képest, 0,76-ról már 0,84-ig emelkedett, és ez teljesen jogos. A bizonytalanság fennmarad, a font jó darabig nem lesz menekülővaluta, sőt, belőle menekülnek a befektetők. Tulajdonképpen kissé felülértékelt volt, így most lényegében csak a helyére a kerül.
Euró/angol font, 10 nap |