7p
Temérdek befektetési lehetőség tárul azok elé, akik jól ismerik a világ társadalmi folyamatait, és elég türelmesek ahhoz, hogy kivárják, amíg a döntésük gyümölcse beérik. Az elöregedő lakosság pont ilyen lehetőségeket tartogat, ráadásul szinte biztos: az elöregedésen egyelőre semmi sem segít, így szinte biztos a demográfiai trendeken szerzett profit.

A jelenlegi komoly makrogazdasági és politikai bizonytalanság idején a demográfia üdítő kivételnek számít a maga kiszámíthatóságával. A makrogazdasági ciklusoktól és a befektetői hangulattól eltérően az életkor, a jövedelemszint, a foglalkoztatottság és az iskolázottság szintje meglehetősen nagy bizonyossággal előre jelezhető. Szépség, automatizálás, IT és pénzügy – számos szektor profitál eltérő régiók és piacok demográfiai trendjeiből a Fidelity International elemzői szerint.

Bár a demográfiai folyamatok lassan, hosszú idő alatt és nagyfokú kiszámíthatósággal zajlanak, a befektetők leginkább rövid távra koncentrálnak, és túlságosan erősen befolyásolják őket a ciklikus tényezők. Ahogy a viselkedési közgazdaságtan meggyőzően bebizonyította, az emberek kitörölhetetlenül úgy vannak programozva, hogy a rövid távú nyereségre koncentráljanak – sokszor akár a hosszú távú nyereség rovására is. Vagy, ahogy Keynes fogalmazott: „Az emberi természet gyors eredményekre vágyik, különös örömét leli a gyors pénzcsinálásban, és az átlagember jelentős mértékben diszkontálja a távolabbi nyereséget ígérő kilátásokat”.

A világ népessége több mint 7,5 milliárd, és 2050-ig további 2,2 milliárddal fog nőni – elsősorban Indiában és Afrikában. Az évszázad végére a világ népességének 89%-a a ma feltörekvő piacoknak nevezett régiókban fog élni. E változásnak jelentős és átfogó hatása lesz a világ különböző tájain működő vállalkozásokra.

Meglátszik a teljesítményen

A vállalatok teljesítménye végső soron azonban nem a rövid távú (mondjuk egy hónapos) értékeltséget meghatározó értékeltségi szorzók változásaitól, hanem a hosszú távú jövedelemtermelő képességüktől függ. Ugyanakkor az értékesítéssel foglalkozó elemzők leginkább kizárólag a rövid távú (2-3 évre előretekintő) előrejelzésekkel foglalkoznak. Alfa-generálásra a cégek hosszabb távú vizsgálata alapján is lehetőség van, de a piac általában nem eszerint működik.

A Fidelity International szakemberei pontosan ezzel foglalkoznak. Három fő témájuk a népesség öregedése, a feltörekvő piacok középosztályának felemelkedése és a népességnövekedés. A fenti trendek figyelembe vételével történő befektetés jó stratégia lehet azok számára, akik hosszabb távon szeretnének alacsonyabb volatilitású, vonzó hozamokat elérni.

Ezek a cégek nyernek a legtöbbet az idősödő társadalmon?

A népességöregedés globális hatásán kívül a fejlődő piacok gazdagodása is afelé mutat, hogy ezekben az országokban is egyre nőni fog a lakosság által az egészségügyben elköltött összeg nagysága. És bár amikor az öregedő népesség kerül szóba, elsősorban a fejlett piacokra – főleg Japánra és Németországra – gondolunk, nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy bizonyos fejlődő országok – például Oroszország, a kelet-európai országok és Kína – lakossága szintén öregedőben van. Ez különböző lehetőségeket kínál az öregek ellátásával foglalkozó vállalkozásoknak, például a hallókészülék- vagy a szemüveglencse-gyártóknak (amilyen a szemüveglencsék piacán világelsőnek számító Essilor).

Az Essilor igazából mindhárom fő demográfiai témánkban érintett: nő a világ népessége, ezért egyre több szemüveglencsére van szükség, egyre több idős ember visel szemüveget, és a fejlődő országok vagyonosodása miatt itt is egyre többen vásárolnak jobb minőségű szemüveget vagy kontaktlencsét.

Az Essilort korábban már alaposan górcső alá vettük, érdemes elolvasni, hogy milyen tényezők játszhatnak szerepet egy befektetési döntésben. Részletek >>>

Gyógyszeripari és biotechnológiai, valamin szolgáltatásokat és készülékeket gyártó vállalatokba is érdemes fektetni. Vegyünk egy másik konkrét példát, a Ryman Healthcare Group részvényeit. Ez a cég „nyugdíjas-falvakat” épít, és az elöregedés egyik haszonélvezőjének számít. Az elmúlt harminc évben egy igen erős brandet hozott létre, és Új-Zéland legnagyobb, időskori ellátást nyújtó vállalatává nőtte ki magát. 1999-es tőzsdei bevezetésekor meglehetősen szerény vagyont tudott összeszedni, de fokozatosan egész hálózattá fejlesztette a nyugdíjas-falvakat, ma pedig komoly osztalékot fizet anélkül, hogy friss tőkét vonna be a részvényeseitől. A Ryman Healthcare Group a profi vezetés alatt álló, jó minőségű vállalkozás mintapéldája.

A fentieken kívül most zajlik az egészségügyi forradalom kezdeti szakasza is – képzeljük el, hogy a genomika most tart kb. ott, ahol a számítástechnika járt az 1970-es években –; egyre terjednek az újfajta kezelési eljárások, például a génterápia és a ribonukleinsav-interferencia, és számtalan új gyógyszer is bevezetés előtt áll. Ebből adódóan újabb gyógymódok fognak megjelenni, az emberek egyre tovább fognak élni, így egyre többet is költenek majd az egészségügyben. Önmagát erősítő ciklus ez, amelynek következtében az egészségügyi szektor hosszú távú kilátásai igen biztatónak mondhatók.

A fiatalságnak ára van, fizessenek neked

A L’Oréal jól példázza a mindhárom alaptémánknak kitett vállalatokat. A népességöregedés hatására egyre több nő (és mind több férfi is) igyekszik minden segítséget igénybe venni, hogy megőrizze a fiatalosságát. A fejlődő országok lakossága a jobb anyag körülmények hatására az olcsóbb termékek helyett egyre inkább a L’Oréal termékeit választja, és a világ népességének növekedése végső soron azt is jelenti, hogy egyre többen vásárolnak kozmetikai és hajápolási termékeket.

A L’Oréal a teljes piaci spektrumot lefedi – olyan brandek tartoznak a portfóliójába, mint a Garnier, sőt luxusmárkák is, mint az YSL. Jelenleg az alapban a L’Oréal rendelkezik a legnagyobb túlsúllyal, többek között azért is, mert ígéretes márkák felvásárlásával majd globális bevezetésével meggyőző multinacionális vállalattá nőtte ki magát. A L’Oréal úttörő szerepet játszott a vásárlókkal folytatott közvetlen digitális kapcsolattartás és interakció területén is, ami tovább erősítette a cég üzleti modelljét.

Pénzügy és IT - a népességtől függnek?

Az indiai HDFC Bank az ország egyik legnagyobb bankja, amely meggyőző növekedést tudhat maga mögött, és ennek ellenére több cikluson át sikerült megőriznie az eszközminőségét. Elképesztő jövőbeli növekedési lehetőségek állnak előtte, mivel Indiában várhatóan nőni fog a hitelek piaci penetrációja, és ezzel együtt folyamatosan nő az ország népessége, ráadásul bővül a középosztály is. A technológiai ágazaton belül Facebook-részvényekről érdemes szót ejteni, mivel az internet globális terjedésével a cég felhasználóinak száma továbbra is látványos ütemben bővül szerte a világon. A felhasználói preferenciák ismeretében a Facebook kiváló platformot kínál a hirdetőknek célzott hirdetések elhelyezésére, és értékesítési árbevétele továbbra is igen nagy ütemben nő.

Az energiaipar teljesítményét elsősorban nem a demográfia, hanem a kőolaj ára határozza meg. Ettől függetlenül van néhány izgalmas befektetési lehetőség. A lifteket és mozgólépcsőket gyártó KONE és a zártechnikával foglalkozó ASSAABLOY vélhetően profitálni tud majd a városiasodás fokozódásából. A Praxair az ipari gázok, míg a Monsanto a mezőgazdasági termékek iránt megnyilvánuló egyre nagyobb keresletből profitálhat.

„Az egyik új téma, amelybe az utóbbi időben egyre érdemesebb fektetni, az automatizálás. Részben szükségszerűségből (a népesség öregedése miatt), részben a technológiai fejlődés következtében (a két legfontosabb ilyen téma a bigdata és az IOT, a dolgok internete) a gyárak egyre inkább automatizálttá válnak. Ennek következménye az off-shoring folyamat részleges megfordulása is lehet, mivel a fejlett országok vállalatai nagyobb jövedelmezőséggel termelhetnek az anyaországukban üzemeltetett, teljesen automatizált üzemekben, mint a fejlődő országokban alkalmazott olcsó munkaerővel. Úgy véljük, ez a jövőben újabb jövedelmező portfólió-téma lehet majd”- teszi hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International magyarországi értékesítési vezetője.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21790 21480 21900 +1,25% 0 0 5 987 053 660 HUF 2025-01-07 17:05:30
MOL 2790 2772 2798 -0,07% 0 0 1 102 205 170 HUF 2025-01-07 17:07:23
MTELEKOM 1320 1292 1332 +2,48% 0 0 939 877 800 HUF 2025-01-07 17:07:00
RICHTER 10700 10610 10810 +0,66% 0 0 1 673 196 780 HUF 2025-01-07 17:12:51
OPUS 519 519 525 -0,38% 0 0 94 930 883 HUF 2025-01-07 17:10:16
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint estére megborotválkozott — az euró rá is csodálkozott
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 19:11
A keddi nemzetközi kereskedésben a forint az euróval szemben tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Gyógyszercunami várható Modernától
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 12:55
Bár vannak kihívások, a Moderna megy előre. 
Részvény / Deviza / Áru Mitől ilyen már megint a forint? Mikulás-rali nélkül is lehetünk boldogok
Eidenpenz József | 2025. január 7. 12:42
A részvénypiacok optimisták, az egész éves esélylatolgatásnak fontos eleme lesz azonban a januári teljesítmény. A BUX is emelkedik és ismét 80 ezer pont felett van, több papír is húzza. A forint kissé korrigálja a hétfői elgyengülését. Újra százezer dollár felett a bitcoin, javulóban az európai részvények megítélése.
Részvény / Deviza / Áru Csak néhány nap kellett az első fordulathoz
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 12:12
Dülöngélve halad előre az olajpiac az új év első hetén, a december végi–január eleji áremelkedést azonnal csökkenés követte, miután aludtak egyet-kettőt a befektetők korábbi vételi döntéseikre.
Részvény / Deviza / Áru Mibe kerül most a forint?
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 06:39
Nagyon gyengén muzsikál a magyar pénz. 
Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha lefekvés előtt nem nézi meg, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 18:59
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP lógott ki a sorból a parketten
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 198,23 pontos, 0,25 százalékos emelkedéssel 79 973,37 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A poklot és a mennyet is megjárta a forint, a BUX ismét egy lélektani határ körül cirkál
Csabai Károly | 2025. január 6. 12:11
A hazai fizetőeszköz gyenge kezdés után nagyot korrigált, az euróval szembeni árfolyama a 416-os szint közeléből a 414-es alá ment, míg a dollárral szembeni visszazuhant a 400-as határig. A felemás globális tőzsdei mozgások közepette a BUX emelkedik. Az arany és az energiafajták (olaj, gáz) ára viszont esik, míg a kriptoeszközök közül a bitcoin és a solana erősödik, az ether gyengül.
Részvény / Deviza / Áru Betesz egy bulizós zenét, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 08:06
Erősödött kissé a forint árfolyama hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Még nézni is fáj: megint csúnyán elverték a forintot
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 18:23
Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG