5p

Az európai tőzsdék szép emelkedésbe kezdtek ma, egyesek szerint a jó konjunktúra-indexek miatt, mások szerint pedig annak ellenére. A BUX-nak csak minimális erősödésre futja, ismét 350 alatt áll viszont az euró. Számos közgazdász az inflációt nevezi meg fő ellenségként. Öngyilkos lett a vírusirtók, majd a kriptodevizák fenegyereke.

Ismét szép pluszban vannak a tőzsdeindexek világszerte, amit azzal magyaráznak, hogy a befektetők egyelőre túltették magukat az inflációs félelmeken, és új információkra várnak. Mások szerint viszont egyszerűen folytatódik az eddigi trend, bár gyengeség jelei is láthatók.

A német DAX index 0,8, a francia CAC 0,9, a brit FTSE 100 pedig 0,2 százalékkal megy fel ma. Az amerikai határidős indexek is fél százalékkal javultak. Ázsiában inkább stagnálás figyelhető meg, de Kínában és Japánban az utóbbi napokban már voltak nagy emelkedések.

A BUX ma kissé lemaradó, csak 0,1 százalékkal erősödik éppen, miközben Varsóban is 0,7 százalékkal halad az irányadó mutató. A Mol és az OTP 1-2 ezrelékkel felfelé, a Richter és a Telekom ugyanennyivel lefelé mozdult el. A Pannergy július 14-től részvényenként 15 forint osztalékot fizet.

Árfolyamok és grafikonok

A forint erősödött, 349,60 az euró, hatvan fillérrel ment lejjebb a szerda estihez képest. A dollár stagnál, a fémek süllyednek az árutőzsdén, főleg a réz.

Homályban hagyják a magyar kamatemelési ciklus hosszát

Virág Barnabás, a jegybank alelnöke az InfoRádiónak azt mondta, hogy az infláció a legfőbb ellenfelünk. Most valós veszélyek vannak ezzel kapcsolatban – írja az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.

A kamatemelési ciklus azt jelenti, hogy minden hónapban a Monetáris Tanács dönthet az emelés mértékéről. A ciklus hosszát viszont nem szeretné kommunikálni a jegybank. Szerinte a kamatemelésnek nem lesz hatása a gazdaság növekedésére a következő 1-2 évben, amit a növekedés-párti költségvetés is támogat. A jegybank és a kormány között a legnagyobb eltérés az infláció megítélésében van.

A magyar után alapkamatot emelt a cseh jegybank is, 0,25-ről 0,5 százalékra.

Araszol az olaj, nincs többé McAffee

Sokkal nagyobbat estek az amerikai olajkészletek a vártnál, mintegy négymillió hordó helyett 7,6 millió hordóval. Bár az amerikai piac képlete nem ennyire egyszerű, hogy egy számmal le lehessen írni – például a feldolgozott termékek készletei és az export, import egyenlege is fontos –, a hasonló hírek rendszerint erősítik az olajat. Ez történt most is, a Brent már 75,65 dollár.

A kriptodevizák ma stabilak, a bitcoin 34 ezer, az ether kétezer dollár. (Frissítés: már csak 33 ezer, illetve 1950.) John McAffee, aki vírusirtó programjából gazdagodott meg a kilencvenes években, öngyilkos lett Barcelonában a kiadatásáról szóló bírósági döntés nyomán. Az excentrikus szakember mostanában a kriptodeviza-bizniszben feltűnősködött.

Jó hangulatban a menedzserek

Franciaországban és Németországban már tegnap jöttek jó beszerzési menedzserindexek, ma pedig tíz órakor a német Ifo üzleti klímaindex érkezett. Eszerint 101,8 pontra emelkedett a mutató júniusban az előző havi 99,2-ről, az elemzők csak 100,5-öt jeleztek előre. A szolgáltatások indexe 2018 áprilisa óta nem látott szinten van.

Az USA-ban az IHS Markit júniusi beszerzési menedzserindexei továbbra is erős amerikai gazdaságról árulkodnak.

Adópengő (E. J.)
Adópengő (E. J.)

A jó hír újra rossz hír lett Európában

Minél inkább jó hírek jönnek a gazdaságból, annál nagyobb az infláció veszélye, és annál nagyobb a kamatemelés valószínűsége – derül ki az N-Tv.de tudósításából. Vagyis ami jó a gazdaságnak, az rossz a tőzsdének. (Erre a gondolatmenetre már számos példát láthattunk a 2008-as válság óta – a szerk.)

  • Az egyetlen adat, ami számít, az infláció idézik az egyik brókercég kereskedőjét. “A központi bankok táplálják a piacon a mámort, és ennek nem lesz egyhamar vége, mert ha mégis, akkor minden összeomlana.
  • “A gazdaság erőteljes fellendülése a koronavírus-járvány után kétélű kard. A gazdaság az egész Euróövezetben erőteljesebben virágzik, mint hosszú évek óta bármikor. Sok vállalatnak nehézségei vannak a kereslet kielégítésében, így a növekvő árnyomás elkerülhetetlen figyelmeztetett Chris Williamson, a Markit közgazdásza.

Az inflációval megint a gazdagok járnak jól?

Larry Summers amerikai közgazdász, Bill Clinton és Barack Obama volt tanácsadója szerint is sok kormány alábecsülte az árak emelkedésének kockázatát, és a drogokhoz hasonlítja az inflációt.

Nem szabad megismételnünk a hetvenes évek hibáit, és hinnünk abban, hogy az infláció és az olcsó pénz munkahelyeket teremt és társadalmi igazságosságot hoz. Ehelyett épp a társadalmi különbségek súlyosbodásával fenyeget. A legjobban az a magas jövedelmű réteg jár, aki tudja, hogyan kell a pénzzel bánni. A középosztály birtokolja az ingatlanokat mondta Summers.

(Lásd még: Szegénység ellen nincsen oltás – pedig ez a betegség gyakran halálos)

Szépen nő az európai ETF-piac, egy bitcoin-alappal az élen

Dinamikusan növögető európai ETF– és ETP-piacról ír a Bloomberg, amelynek 16 évre volt szüksége az első 500 milliárd dollárnyi tőke összegyűjtéséhez, de csak további három évre a második félbillióhoz. A harmadik félbilliót, azaz az 1,5 billió (1500 milliárd) dollár elérését augusztusra jelzik előre a Blackrock szakemberei.

A szegmens nagy részét részvényalapok teszik ki, de meredeken nőtt az utóbbi egy évben a kriptodeviza-termékek tőkéje is. A 21Shares Binance BNB ETP például 600 százalékkal nőtt az idén, 277 millió dollárra.

(Az ETF a tőzsdén kereskedett alapokat jelenti. Az ETP fogalmába ehhez hasonló, de jogilag kötvénynek számító tőzsdén kereskedett termékek is beletartoznak – a szerk.)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG