Álmosan indult a kereskedés a héten, fontos gazdasági mutatókra, főleg inflációs számokra várnak a befektetők. Szerdán az új inflációs adatok adnak majd támpontokat a Fednek arra vonatkozóan, hogy a jövő hónapban szüneteltetheti-e a kamatemeléseket. Frankfurtban és Párizsban 0,1 százalékkal emelkedik az index. A vasárnapi koronázás után ma a brit tőzsdéken szünetel a kereskedés.
Ma is megy az OTP
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter gazdasági káoszra és súlyos visszaesésre figyelmeztetett, ha a törvényhozók nem emelik meg az adósságplafont. Továbbra is rendkívül feszes az amerikai munkaerőpiac a pénteken közzétett áprilisi munkaerőpiaci jelentés alapján.
Itthon a BUX index elmozdulása pontosan nullát tesz ki jelenleg, az OTP 1,2 százalékkal felfelé, a Richter ugyanennyivel lefelé ment eddig. A Mol 0,3 százalékkal esik, a Telekom és a 4iG tagnál.
Az euró/forint 372,7, ami egy forinttal magasabb a péntek estinél, de nagyjából megfelel a péntek déli állapotnak. Az olaj másfél-kéz százalékkal esik, a hollandiai földgáz viszont még olcsóbb, már 37 euró alatt van.
Jönnek a magyar gyorsjelentések
A héten beindul a jelentési szezon a magyar tőzsdén is, először az OTP és Magyar Telekom jelentését várhatjuk szerdán, majd pénteken a Mol és a Richter teszi közzé első negyedéves számait – írta a KBC Equitas.
Emellett több fontosabb európai cég negyedéves számaira is figyelhetünk, az E.ON, a Continental, a ThyssenKrupp, valamint a Deutsche Telekom is a héten teszi közzé eredményeit.
Veszi magát az OTP és a Richter
Az OTP 65 ezer saját részvényt vásárolt május 5-én 10 973 forintos átlagáron. A Richter pedig május 2. és 4. között 42 096 darab saját részvényt szerzett meg 8267 forintért.
Kitűzték a Telekom-aukció időpontját
Idén is meghirdették a Magyar Telekom sajátrészvény-visszavásárlási aukciójának részleteit. A tavalyi eredményből “a részvényesi javadalmazás részeként” legfeljebb 14,6 milliárd forint összértékű saját részvényt kívánnak venni. Az aukció időpontja május 25., 10:00 és 12:30 között.
A 30,6 forint részvényenkénti osztalék kifizetése egyébként május 19-én kezdődik, de a papír kedden már osztalékszelvény nélkül forog.
Tőzsdekrachot okozhatnak a bankrészvények?
Az amerikai bankrészvények kiárusítása azzal fenyeget, hogy olyan technikai küszöb alá szorulnak, amely további bajt okoz a szélesebb részvénypiac számára is – int a Bloomberg. A First Republic Bank összeomlása fokozta a regionális hitelezők fizetőképességével kapcsolatos félelmeket, a pénzügyi részvények ellen támadást indítottak.
Az S&P 500 pénzügyi alindexe a 2007-es csúcsa alá esett. Ez további nyomást gyakorolhat a bankokra, hogy takarékoskodjanak a tőkével és csökkentsék a hitelezést, ami tovább rontaná a gazdaságot. Amelyet a Federal Reserve kamatemelései után már amúgy is a recesszió veszélye fenyeget.
Száguldott a Coinbase
A Coinbase árfolyama pénteken 18 százalékot ugrott, a kriptotőzsde ugyanis a vártnál erősebb számokat közölt, főleg az év első három hónapjában magára találó kriptovaluta-piacnak köszönhetően. Habár a bevételek éves alapon 34 százalékkal estek 772,5 millió dollárra, ez még mindig lényegesen magasabb, mint az elemzők által várt 654 millió.
Ugyanakkor a kriptopiac szabályozási kockázatai sok kérdést hagynak nyitva a részvény jövőbeli teljesítményével kapcsolatban – teszi hozzá az Equilor Befektetési Zrt.
Irányt váltott a Warner
Kezdetben esett a Warner Brothers Discovery árfolyama, miután a cég a vártnál nagyobb veszteséget és alacsonyabb bevételt ért el az első negyedévben. Pozitívum viszont, hogy a streaming üzletág meglepetésre profitot termelt a várt veszteséghez képest, és az előfizetők száma is emelkedett 1,6 millióval 97,6 millió főre.
A kezdeti 4-5 százalékos mínuszból sikerült felállnia a részvények, és a napot 4,5 százalékos pluszban fejezte be – írta az Equilor.
Még egy elektromosautó-gyártó húzna bele
Vietnam leggazdagabb embere emeli az elektromos járművekre tett hatalmas tétjét. Pham Nhat Vuong mágnás újabb 2,5 milliárd dollárt irányzott elő a VinFast autógyártó számára, amely egy évvel ezelőtt bejelentkezett a tőzsdei bevezetésre az USA-ban, de most elhalasztotta azt.
Pedig eddig a mágnás befektetésének megtérülése csekély volt. A VinFast eddig mindössze 93 ezer járművet és 162 ezer e-robogót adott el. Ebben a hónapban a vállalat megkezdi a VF 8 modell nagyobb hatótávolságú változatainak szállítását az amerikai ügyfeleknek. Nem világos azonban, hogy ezek a terepjárók milyen gyorsan fognak elkelni a Tesla árcsökkentései miatt is kiélezett piacon – írta a Bloomberg.
Warren Buffett nagy kiárusítást rendezett
A világ egyik legsikeresebb befektetőjének, Warren Buffettnek a cége, a Berkshire Hathaway több milliárd dollárnyi amerikai részvényt dobott piacra. A készpénzállománya ezzel kétmilliárd dollárral 130,6 milliárd dollárra emelkedett, mivel nem sok vásárlási célpontot talált – írta a The Wall Street Journal. Ez a legmagasabb szint 2021 vége óta.
A Berkshire szombaton nyilvánosságra hozta, hogy az első negyedévben 13,3 milliárd dollár értékben adott el USA-részvényeket, 4,4 milliárd dollárt fordított saját részvényeinek visszavásárlására, valamint 2,9 milliárd dollárt más tőzsdén jegyzett vállalkozások részvényeire költött.
Buffett társa, Charlie Munger a múlt hónapban a Financial Timesnak azt mondta, hogy a befektetőknek csökkenteniük kell a részvénypiaci hozamelvárásaikat, ahogy a Federal Reserve kamatot emel és a gazdaság lassul. Buffett azonban a hétvégi részvényesi találkozón viszonylag derűlátóan nyilatkozott az elmúlt 58 évben általa vezetett vállalat kilátásairól, valamint a szélesebb értelemben vett gazdaságról. Buffett az idén a cége legtöbb üzletágában nyereségcsökkenésre számít.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.