Amikor a török gazdaság végre jobban teljesít, akkor jön egy jelenleg egyre mélyülő politikai krízis. Az egyik évben a legjobban teljesítő részvénypiac (2012), majd rögtön utána a legrosszabb. A záporozó rossz hírek sűrűjében nehéz higgadtan értékelni, hiszen elképesztő ármozgásokat láthatunk napról napra a török líra (-16% december 16. óta), a kötvények (+100 bázispont) és a részvények piacán (-14% euróban mérve); azt hiszem, ez a pánik - írja friss bejegyzésében a Totalreturn blogon Loncsák András.
Az Aegon Alapkezelő vezető vagyonkezelője szerint érdemes megvizsgálni az értékeltséget, valamint tartózkodni a tőkeáttétel felvételétől ilyen bizonytalan időszakokban.
A P/E mutatók alapján, az elmúlt 8 év átlagához képest 1 szórással olcsóbb most a török részvénypiac, ennél alacsonyabb árazása csak 2008 folyamán, a subprime válság legmélyebb időszakában volt. Az isztambuli, májusi utcai zavargások és az akkori tőzsdei áresés nem igazán éreztették hatásukat a török gazdasági teljesítményben, de a mostani eseményeknek biztosan nagyobb hatása lesz, elég az állami megrendelések- korrupciós vizsgálatok miatti – lelassulására gondolnunk, ezért a forward P/E akár value-trap is lehet a csökkenő EPS várakozások miatt.
A bankszektor P/B alapú árazása azonban kimondottan olcsónak tekinthető, és néhány tőzsdei cég is elég olcsónak találja a saját részvényeit ahhoz, hogy elkezdje a vásárlást - írja a blogposztban a szakértő.
Mekkorát bukik Törökország a politika miatt?
Tőzsdei elemzők szerint Törökország egyre inkább leválik a fejlődő gazdaságú országok csoportjáról, és egyre láthatóbbak lesznek a kockázatok a török piacon. A Bloomberg.com oldalon megjelent írás szerint a Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök által vezetett kormánnyal szembeni súlyos korrupciós vádak olyan krízist eredményezhetnek, amely eltörölheti az elmúlt 10 év gazdasági sikereit.
A befektetők mostanra elkezdték eladni török állampapírjaikat is. A kétéves lejáratú államkötvények hozamai 23 havi csúcspontra, 10,17 százalékra emelkedtek a Bloomberg adatai szerint. A török központi bank szerint májusban a külföldi befektetőknél 72 milliárd dollár értékben volt török államkötvény, december 20-án már csak 54 milliárd dollár értékben.
Julian Rimmer londoni bróker úgy nyilatkozott a Bloombergnek, hogy a magas hozamok és a gyenge török líra együttesen már hathat a reálgazdasági folyamatokra is.