Berlin, Brandenburgi Kapu |
Az amerikai tőzsdéket a hétfői ünnep után kedden kezdetben a technológiai szektor részvényei húzták le. Elsősorban azért, mert az Apple profitfigyelmeztetést tett közzé, a koronavírus ugyanis nem teszi lehetővé hogy a korábbi terveit tartani tudja. A befektetők egyébként is világszerte aggódnak amiatt, hogy a járvány a globális ellátási, termelési láncokat megzavarja.
A hír az Apple beszállítóit is sújtotta, esett például a Qualcomm, a Broadcom vagy a Skyworks Solutions árfolyama is. Lejtőn vannak a chipgyártók is, amint a Philadelphia Semiconductor index 1,6 százalékos esése mutatja. Bővülni látszik azoknak a társaságoknak a köre, amelyek a befektetők szerint meg fogják szenvedni a járványt.
Később inkább az ipari részvények kerültek lejjebb, így a Nasdaq Composite technológiai index hat óra felé fél százalékos, az S&P 500 0,7 százalékos, a Dow Jones Ipari Átlag pedig már 0,9 százalékos mínuszban volt. Az európai tőzsdék is hasonló képet mutatnak, fél-egy százalék közötti esés jellemző.
Az MNB besegített a forintnak
A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX viszont fél százalékkal emelkedett. Az OTP stagnált 15 250 forinton, a Richter egy százalékkal 7060-ra ment fel, a Mol másfél százalékkal 2640 forintra drágult. A forint viszonylag stabil volt, az MNB hétfői, likviditást szűkítő lépése is megtámogatta. Bár reggel 336 közelében is járt az euró, délben 334,50 is volt, most pedig 335,60. (A Magyar Telekomról itt írtunk.)
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Elképesztő, milyen erős a Tesla részvénye, amely ismét hat százalék körüli mértékben emelkedik és 846 dollárnál jár. De volt ma már 860 is. Ennek az a legvalószínűbb oka, hogy a Morgan Stanley 50 százalékkal feljebb, 1200 dollárra jósolta a részvény árfolyamát. Legalábbis elemzésének optimistább szcenáriója szerint. Igaz, a normál vagy semleges forgatókönyve 500 dollárra eső részvényárfolyammal számol. De ez is javítás a korábbi, 360 dolláros alapforgatókönyvhöz képest.
Támadják a környezetvédők a Teslát
Egy Bernstein nevű cég pedig ma 325 dollárról 730 dollárra emelte a részvény célár át az Investing.com szerint, és csodálatos vételi lehetőségnek nevezte a papírt. Még ha a Tesla piaci részesedése felére is csökkenne, akkor is évi 15 százalékos növekedést tud produkálni a következő 20 évben az elemzés szerint.
Eközben azonban bajok vannak a Tesla Berlin mellé, Brandenburg szélére tervezett új gyárával. A német sajtó olyan szalagcímeket produkált ma, mint “Miért figyel a világ a brandenburgi pusztára”, vagy “Miért fontosabb a jogállam, mint a Tesla”. Annak ellenére, hogy az elektromos autózás rendkívül környezetkímélő technológiának számít, épp környezetvédelmi okokból támadják a terület előkészítését.
Leállították a fanyűvést
Múlt hét csütörtökön kezdték a favágási munkálatokat, 22 hatalmas fakitermelő, “fanyűvő” gépet állítottak fel, hogy 92 hektár fenyőerdőt letaroljanak – tudósított az N-tv.de televíziós hírportál. Ezt azonban egy bíróság szombaton határozatban leállította, igaz, csak ideiglenes jelleggel.
Ma estig lehetett beadványokkal élni a bíróságnál, és ezután fogják újra eldönteni, hogy a Tesla által korábban beszerzett környezetvédelmi engedély jogszerű volt-e. Egy természetvédelmi szervezet, a Brandenburgi Zöld Liga szerint ugyanis a korábban kiadott engedély nem volt szabályos. Úgy adtak ki papírt a fák kivágásához, hogy magára a gyárra még nincs is építési engedély.
Favágási tilalom közeleg
Egyelőre nem világos, hogy meddig húzódhat el ez az eljárás és mennyire zavarhatja meg az autógyár egyébként is feszített ütemezésű tervét. Elvileg márciustól szeptemberig, amikor a vegetáció nő és a madarak költenek, egyáltalán nem lehetne fákat kivágni. Valószínűleg fél évig azonban nem akar várni a Tesla az építkezés megkezdésével, mert jövő júliusban már le kéne gördülniük az első járműveknek a futószalagról. Igaz, a Tesla már maga is utalt arra, hogy a gyár építése csúszhat.
A 150 hektáros területen viszont kevés a ritka állat– és növényfaj, és a területet tulajdonképpen már régen ipari területként sorolták be. A Tesla szerint csak néhány denevérfészket és hangyabolyt, valamint gyíkokat találtak a területen, amelyeket át kellene költöztetni máshová. További problémát jelent viszont a gyár napi 370 000 literes vízfelhasználása. A környékbeli lakosok aggodalmai szerint ezáltal veszélybe kerülhet az ivóvízellátás. Tartanak attól is, hogy a környékbeli járműforgalom annyira megnő majd, hogy az infrastruktúra nem bírja el.
A bürokrácia nagy károkat okoz?
Az ügy komoly társadalmi vitát kezd kiváltani Németországban. Sokan attól tartanak, hogy ez a leállás veszélyezteti a németországi beruházásokat és ezzel a munkahelyeket is. A beruházások ok nélküli megtorpedózása komoly gazdasági károkat okozhat az országnak. Mások a problémát a túlzott bürokráciában látják, ami kikezdheti az ország versenyképességét és jólétét. Megint mások arról beszélnek, hogy a jogállamiság fenntartásánál, a törvények betartásánál semmi sem lehet fontosabb, még egy ilyen nagy beruházás sem.