Ma Európában ismét óvatosan pozitív a tőzsdei hangulat, a német, francia, brit indexek 0,2-0,3 százalékkal emelkednek. Elindult a gyorsjelentési szezon, ez mozgathatja most elsősorban a piacot. Tegnap a mínuszok domináltak az USA-ban, a jó banki jelentések ellenére is, ma viszont szép pluszban állnak a határidős indexek. Egyelőre bizonytalan a Johnson & Johnson oltásának sorsa. Jerome Powell Fed-elnök is beszélt este, de nem igazán mozgatta meg a piacokat. Az Oroszország körüli feszültség erős, újabb szankciókról szólnak a hírek.
Itthon a BUX index az európai átlaghoz hasonlóan 0,3 százalékkal megy fel, de nagyon nagy a szórás. Az OTP 1,6, a Mol 1,1 százalékos pluszban jár, a Richter 1,7, a Telekom 0,8 százalékkal esik. A forint gyengül, 358,70 az euró ára, a dollár minimális mértékben süllyed.
Erősödnek a nemesfémek és az ipari fémek, de a tegnapi jó nap után kissé lefelé csorog az olaj ára. A török jegybank kamatdöntő ülése előtt kissé izmosodik a líra.
Bankot venne az OTP Szlovéniában?
A Reuters információi szerint Szlovéniában venne bankot az OTP – írta az Erste Befektetési Zrt.
A célpont a Nova KBM bank, amelyet 80 százalékban az Apollo magántőke alap, 20 százalékban pedig az EBRD birtokol. A pletyka szerint a vételár a saját tőke körül, egymilliárd euró közelében lehet, miközben a bank 210 millió eurós eredményt képes egy év alatt összehozni. Piaci részesedése 20,55 százalék, miközben az OTP szlovéniai leányáé 8,16. Így az OTP 28,71 százalékkal első számú szereplő lenne. Az OTP valószínűleg könnyedén ki tudná fizetni a vételárat.
A brókercég úgy becsüli, hogy egy ilyen tranzakció 200-300 forinttal növelhetné az egy részvényre jutó eredményt, ami a részvények fair értékét is jelentősen, “ezer forintokkal” emelheti.
Várakozások felett az amerikai nagybankok
Három nagybank gyorsjelentésével elindult a gyorsjelentési szezon az USA-ban. A háromból kettő emelkedett a tőzsdén, egy viszont esett. Az Equilor Befektetési Zrt. reggeli összefoglalója szerint:
- A JPMorgan árbevétele 33,12 milliárd dollár volt az elmúlt három hónapban, ezzel jelentősen megelőzte a 30,42 milliárd dolláros elemzői konszenzust. A vállalat vezérigazgatója szerint a hitelezési üzletág továbbra is nyomás alatt van. A részvény 1,9 százalékot esett.
- A várakozások feletti volt a Goldman Sachs árbevétele is, 17,7 milliárd dollár, szemben az elemzők által jósolt 12,55 milliárddal. A jelentést követően 2,3 százalékot emelkedett a részvény árfolyama.
- A Wells Fargo bevétele csak kis mértékben haladja meg a prognosztizált értéket. A bank 1,05 dolláros EPS-e (részvényenkénti nyeresége) viszont magasabb a 68 centes előrejelzésnél. A papír 5,5 százalékot emelkedett.
Az egész amerikai gazdaság képe pozitív?
Javuló képet festenek a banki gyorsjelentések az egész amerikai gazdaságról a KBC Equitas szerint.
A hitelezési veszteségekre képzett céltartalékokban már visszaírásokat lehet látni, és enyhe hitelbővülés mellett a kamatbevételek is növekedtek. Ma folytatódik a gyorsjelentési szezon, az amerikai nagybankok közül a Citi és a Bank of America folytatja a sor, és a BlackRock is jelent. Ezek mellett a légitársaságok közül a Delta Airlines jelent először, valamint a Pepsi és a United Health jelentései is érdekesek lehetnek.
Európában a Publicis, az ABB, a Deliveroo és a Vonovia jelentettek ma reggel, többségükben pozitív fogadtatásra találtak.
Nagy siker lett a Coinbase-tőzsde tőzsdei bevezetése
Az egyik legnagyobb kriptodeviza-tőzsde, a Coinbase szerdai tőzsdei bevezetése teljes siker, az árfolyam 328 dolláron zárt, 31 százalékkal az elméleti 250 dolláros irányadó ár felett. (Nem volt nyilvános részvénykibocsátás, így a Nasdaq állapította meg a referenciaárfolyamot.) Ez a céget mintegy 65 milliárd dollárra értékeli, majdnem annyira, mint az Intercontinental Exchange Inc. (ICE) vállalatot, a New Yorki tőzsde tulajdonosát.
A maximumár azonban jóval magasabb volt, 429,54 dollár. A papír P/E (árfolyam/nyereség) hányadosa pedig így 200. A híres ARK Invest alapkezelő is bevásárolt a részvényből több alapjába is, amihez eladott némi Teslát. Az utóbbi árfolyama esett is négy százalékkal.
Mert a bitcoin felment?
A jó szereplést minden bizonnyal elősegítette, hogy a bitcoin tegnap is történelmi csúcsot döntött 64 500 körül, és a Coinbase bevezetés után sem esett nagyot (jelenleg 62 600 dollár). Sokan attól tartottak, hogy esetleg mesterségesen tornászták fel a bitcoin-árfolyamot, hogy a részvény bevezetése sikeres legyen.
Ez kevéssé valószínű, ugyanis túl drága lenne, hiszen csak az utóbbi 24 órában 73 milliárd dollár volt az első számú kriptodeviza forgalma.
Nagyon nőttek az AutoWallis eladásai
Az AutoWallis közzétette első negyedéves eladási számait. A részvény ma két százalékkal emelkedett.
Az organikus növekedés mellett a tavaly lezárt hat tranzakció is berobbantotta a gépjármű-értékesítést. A társaság több mint megháromszorozta a tavalyi első negyedév számait. Már a bérleti napok száma is növekedett, több mint 40 százalékkal haladta meg a bázisidőszakét, és erősödés mutatkozik a szervizórák esetében is – írják.
A 4iG megvette a Spacenet többségét
Bejelentette a 4iG, hogy megszerezte a Spacenet Zrt. részvényeinek 70 százalékos tulajdonjogát. Ezzel többségi irányító befolyást szerzett azt követően, hogy a tranzakcióhoz a Gazdasági Versenyhivatal hozzájárult. A “Spacenet hálózati, IT security és adatközponti infrastruktúra megoldások megvalósításával, üzemeltetésével, illetve támogatásával foglalkozik” – tették hozzá.
A fák nem, de a faárak az égig nőnek
Amint a grafikonon is látható, új és új történelmi rekordot dönt a fűrészáru az USA-ban. Már tavaly nyáron is 1000 dollár környékére lendült, most pedig már 1213 dollár. Ráadásul az amerikai építkezési csúcsszezon előtt történik mindez, és enyhülés nem egyhamar várható – írja a Bloomberg.com.
A faanyagok piacán valóságos őrület van az Egyesült Államokban, épp a házépítések nyári csúcsszezonja előtt. A munkaerőhiány és a kimerült készletek miatt a kínálat nem képes lépést tartani az égig érő kereslettel. A fűrészáru határidős ügyletei több mint 60 százalékkal emelkedtek idén, és az elemzők csak 2021 végén várnak enyhülést. A teljes faellátási lánc feszített. A fűrészüzemeknek munkaerő-gondjai vannak, amit a kamionok késése súlyosbít. Rendkívüli időjárás, az éghajlat melegedése miatt elszaporodó kártevők is fenyegetik a termelést. A növekvő költségek most a fogyasztókra hárulnak.
Az USA-ban, részben a járvány miatt, sokan szeretnének új otthonra lelni vidéken, és a házak többsége hagyományosan fából készül. Mások meglevő otthonukat újították fel vagy bővítették a karantén alatt. A szárnyaló faárak már több mint 24 000 dollárt tettek hozzá egy átlagos új amerikai ház árához.
Három okból nincs itt semmiféle buborék – mondja a bankóriás
Sok szakértő újra és újra aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a tőzsdék buborékban vannak, amely hamarosan kipukkadhat. A Deutsche Bank azonban nem lát a részvénypiaci buborék megjelenésére utaló három lényeges jelet a piacon, ezért úgy véli, hogy a tőzsde pozitív tendenciája még egy ideig folytatódhat – írja a német Finanzen.net.
- Jelenleg nincs túlzott eladósodás, ami sok korábbi pénzügyi buborék központi jellemzője volt. Bár az Egyesült Államokban nőtt a magánháztartások és a vállalatok bruttó eladósodottsága, a megtakarítások is nőttek, és a finanszírozási költségek a jegybankok monetáris politikája miatt inkább csökkentek.
- A túlzott tőkebeáramlás a részvénypiacokra még szintén nem észlelhető, még akkor sem, ha az elmúlt hónapokban több pénzt fektettek a részvényekbe, mint korábban. Az amerikai magánbefektetők tőkeáramlása a részvénypiacon a globális pénzügyi válság óta még mindig negatív.
- Bár a részvénypiacok értékelése magas szintre emelkedett és a papírok bizonyos esetekben már drágák, a túlértékeltség még mindig sokkal kisebb, mint az ezredfordulón volt.
A Deutsches Aktieninstitut (DAI) adatai szerint viszont tavaly 12,4 millió ember volt aktív a tőzsdén Németországban. Ez 2,7 millióval több, mint 2019-ben, és majdnem annyi, mint az ezredforduló környékén. Az Egyesült Államokban is nőtt a magánbefektetők száma tavaly. A részvényesek számának növekedése azonban nem jelentett nagy tőkebeáramlást.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.