Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes (Fotó: Reuters) |
Pénteken mínuszba csúsztak az amerikai tőzsdeindexek a végére, de ma Európában szerény pluszokat lehet látni. A vezető indexek 0,1-0,2 százalékos pluszban vannak. A BUX index fél százalékos pluszban van, főleg a Mol húzza, de az OTP is megy. A forint kissé gyengül, 324,50 az euró. Az USA határidős indexei viszont újabb esést mutatnak.
Izgalmas heteken vagyunk túl, a részvénypiacok vadul csapkodtak, főleg a kereskedelmi háborúval, a kínai devizaleértékeléssel és a jegybankok kamatpolitikájával kapcsolatos hírek hatására. Rengeteg vállalati jelentés is érkezett.
Az európai kötvényhozamok újabb történelmi mélységbe süllyedtek, 1500 dollár fölött van az arany és 17 felett járt az ezüst – csupa menedékeszköznek számító termék.
További árfolyamok itt láthatók
Ma talán kevesebb történésre van kilátás, de a hét még kifejezetten izgalmas lehet. A kereskedelmi háború határozza meg elsősorban a tőzsdék hangulatát, miközben Európában az olasz kormányválságra is figyelnek. Szerdán fontos német makroadat érkezik, amire a piac azért is nagyon figyel, mert befolyásoltatja az EKB kamatpolitikáját. Lassan vége a gyorsjelentési szezonnak, de még akad majd pár esedékes eredmény is.
1. A strandokon kampányolnak
Olaszországban új választásokra lesz szükség, miután a kormánykoalíció felbomlott. A szélsőséges, jobboldali miniszterelnök-helyettes, Matteo Salvini, a Liga vezetője számít a legnépszerűbb olasz politikusnak, és bár az olaszok többnyire nyaralnak, mégis kampányol – a tengerpartokon, strandokon.
A Bloomberg ezért a “beach boy” (“strandfiú”, azaz olyan srác, aki egész nap a tengerparton lóg) címet ragasztotta rá. Főleg bevándorló-ellenes retorikával kampányol. Ugyanakkor letagadta, hogy korábban ki akart volna lépni az eurózónából. Amit a piacok alighanem megnyugvással fogadtak, az olasz tőzsdeindex szerény pluszban van, a kötvényhozamok pedig nagyot estek.
Olasz tíz éves kötvényhozam (Grafikon: Tradingview.com) |
Tehát ma veszik az olasz kötvényeket – a múlt héten még nagyon adták ezeket, ezért csúnyán megugrott a hozamuk, lásd a grafikont.
2. A font:dollár 1:1 lesz?
A font az utóbbi időben nagyot esett, két éve nem látott szintre. Az ország gazdasága jól láthatóan alaposan megsínyli a Brexit-cirkuszt, Boris Johnson elnök pedig új és új vádakkal kel szembesüljön, például hogy nem is törekszik békés megegyezésre az EU-val.
Ehelyett inkább a következő valószínű előrehozott választásokra készül, ehhez igazítja az állami kiadásokat is. A vészmadarak már font-dollár paritást vizionálnak, azaz hogy a jövőben egy font egy dollárt ér majd. (Jelenleg még sokkal többet, 1,2 dollárt kell adni egy fontért.)
3. Az Osramért tülekednek a vevők
Európában a müncheni Osram világítástechnikai vállalat részvényeiért folyó harc izgalmassá vált, miután vasárnap este új ajánlat érkezett. Az AMS osztrák chipgyártó rálicitált riválisaira, a Bain Capital és a Carlyle nevű pénzügyi befektetőkre. Megemelte ajánlatát 38,50 euróra részvényenként, ami 4,3 milliárd euró is lehet (ha a részvényesek elfogadják).
Az Osram egykor a Siemens-csoporthoz tartozott, nincsen túl jó bőrben a manager-magazin.de szerint. A legnagyobb részvényese, az Allianz Global Investors a korábbi, 35 eurós ajánlati árat még kevesellte. Az Osram részvénye nyolc százalékkal emelkedik ma Frankfurtban.
4. Izgalmas adatok jönnek
Sok fontos makroadat jön a héten, például az Eurózóna és azok országai GDP-jéről, az USA inflációjáról, kiskereskedelmi eladásairól, az Egyesült Királyság hasonló mutatóiról. Ha valamelyik nagyon eltér a várttól, az megmozgathatja az amúgy eléggé ideges, volatilis piacokat.
Itthon a múlt héten ipari termelési és inflációs adat jött, az ipar némi csalódást okozott. Ezen a héten nálunk is kijön a GDP növekedéséről szóló adat.