7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai fizetőeszköz a gyenge makrogazdasági adatokkal dacolva immár több mint egy hete erőt mutat. De az irányt kereső pénz- és tőkepiacokon a Budapesti Értéktőzsde is virul. A kitermelésemelés hírére az olajárak zuhannak, és a gáz is kevesebbe kerül. A nemesfémeket viszont Trump a Kínával kapcsolatos újabb durcás bejelentése még tovább drágította. Eközben a kriptoeszközök vegyesen mozognak.

A kedvező amerikai munkaerőpiaci adatok hatására erős emelkedéssel hagyták maguk mögött az elmúlt hetet a magyarral szemben pénteken is nyitva tartott amerikai tőzsdék, aminek köszönhetően sikerült az április alatt elkönyvelt esésüket visszaszerezniük. A részvényindexek közül az S&P 500 1,47, a Dow Jones 1,39, a Nasdaq Composite 1,55 százalékkal zárt magasabban az egy nappal korábbinál.

A piacokon tehát egyre optimistább a hangulat, így például az S&P 500 már 7-8 százalékos távolságra helyezkedik el a korábbi csúcsaihoz képest – értékelt a K&H Értékpapír a hétfő reggeli hírlevelében. Az amerikai gazdaság ugyan a zsugorodás jeleit mutatta az első negyedév során a múlt szerdai adatok alapján, de az alulteljesítés mértéke csak minimális volt az elemzői konszenzus várakozásaihoz képest. Közben folyamatosan érkeznek a céges jelentések is, amelyek egyelőre erősebb teljesítményről tesznek tanúbizonyságot, még a bizonytalan piaci helyzet közepette is.

A hétfőn elsőként kinyitott távol-keleti tőzsdék már vegyesen teljesítettek. Míg a hongkongi HSI index 1,74, a tokiói Nikkei 1,04 százalékkal erősödött, addig a sanghaji 0,23 százalékkal gyengült.

S az európai börzék is ezt a mintázatot követték. Délhez közeledve a nyerő oldalon a frankfurti DAX 0,45 és a londoni FTSE 1,17 százalékos pluszban állt, míg a vesztőn a párizsi CAC-40 0,5 százalékos mínuszban.

Árfolyam

Budapest viszont kirobbanó formában tudta le a hét első napjának délelőttjét. A BUX 0,87 százalékos szárnyalásához az értékét csaknem teljes egészében meghatározó blue chipek közül az OTP Bank 0,99, a Richter 1,39, a Magyar Telekom 1,42, a 4iG 2,56 százalékos pluszt hozott össze, csupán a Mol állt bukóban (-0,33 százalék).

A forint tartja a múlt heti formáját. Az euróval szemben 404, a dollárral 356,6 körül állt délhez közeledve.

Azt, hogy a forint múlt hétfő óta az euróval szemben a 404-405-ös sávban tanyázik, az Erste elemzői az alapvetően nyugodtnak nevezhető nemzetközi környezetnek tudják be. Szerintük kedvező tényező a magyar deviza szempontjából a vámháború fokozatos enyhülése az elmúlt időszakban, ami, mint egy falat kenyér, úgy kell a hazai konjunktúra-kilátásoknak. A hétfő délelőtt közölt hazai BMI romlást jelez az áprilisi felmérés alapján az előző hónaphoz képest, ami a vámháború tekintetében nem meglepő.

Idehaza a héten elsősorban a pénteken megjelenő április inflációs adat kerül a fókuszba, ahol az adminisztratív intézkedések következtében az Erste várakozása szerint 4 százalék alá csökkenhetett a headline éves index.

A nemzetközi devizapiacon közel egy hónapja az 1,13-1,14-es sávba ágyazta be magát a dollár az euróval szemben, mindössze egy-két napig hagyta el a kurzus ezt az intervallumot érdemben.

Nem tervezi leváltani Powellt Trump

Az amerikai elnök a közelmúltban adott interjújában kijelentette, hogy nem tervezi Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnökének leváltását a hivatali ideje lejárta előtt, amely 2026 májusában esedékes – számol be az Equilor Befektetési Zrt. Bár Trump korábban többször bírálta Powell döntéseit, különösen a kamatlábak emelése miatt, most hangsúlyozta, hogy nem kívánja idő előtt eltávolítani őt a posztjáról. Az interjúban Trump ismételten sürgette a Fedet a kamatlábak csökkentésére, mondván, Powell egyáltalán nem kedveli őt, de végül kénytelen lesz vágni. Trump továbbá a gazdasági nehézségeket elődje, Joe Biden politikájának tulajdonította, miközben a saját intézkedéseit, például a kereskedelmi hiány csökkentését és az energiaárak mérséklését, a gazdaság erősségeiként emelte ki. A Fed elnökének eltávolítása jogilag csak alapos indokkal lehetséges, és Powell korábban kijelentette, hogy nem mondana le, ha Trump erre kérné, mivel az „nem engedélyezett a törvény szerint”.

Többéves mélyponton az olaj ára

Nagy zuhanásban vannak az olajárak, miután az OPEC+ bejelentette, hogy júniusban jelentős mértékben, több mint napi 400 ezer hordóval emelik a kitermelés mértékét, ez pedig jelentős mértékű kínálatot eredményez a piacokon, amely az árak mérséklődéséhez vezet. Az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) már több mint 4 százalékos mínuszban is állt, s bár később korrigált, délhez közeledve még mindig 2 százalékot meghaladó volt a mínusz, egy hordó 57 dollár körül cserélt gazdát. Az északi-tengeri Brent is hasonló pályát futott be, árfolyama felülről súrolta a 60 dollárt.

Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.

Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>

Lefelé szánkázik a gázár is. A nemzetközi elszámolásoknál irányadó TTF-típus jegyzése a rotterdami árutőzsdén közel 1 százalékkal ment le, egy megawattért 33 eurónál kevesebbet kellett leszurkolni.

Szárnyal az arany

A nemesfémek viszont pompáznak. Az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) közel 2 százalékos emelkedéssel, 3300 dollár felett állt hétfőn délben, míg az ezüsté több mint 1 százalékos izmosodás után megközelítette a 33 dollárt.

Az arany az Erste szerint azért drágul, mert Trump vasárnap este bejelentette, hogy egyelőre nem kíván tárgyalni Kínával a vámok csökkentéséről. Annak ellenére sem, hogy a kínai fél közölte, az amerikai import negyedére jelenleg nem alkalmazza a vámtételeket. Ez a gesztus azonban nem hatotta meg az amerikai elnököt. Trump korábban azt nyilatkozta, hogy hajlandó bizonyos esetekben engedni, mivel a kialakult vámtételek miatt egyes termékek esetében gyakorlatilag megszűnt az amerikai-kínai külkereskedelem.

A kriptoeszközök ezúttal eltérően mozognak. A bitcoin árfolyama közel 1 százalékkal, 94 629 dollárra gyengült, az etheré 1829 dolláron stagnált, a solanaé 0,18 százalékkal, 147 dollár közelébe ment fel.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Vegyes a tech-jelentések fogadtatása

Sűrű héten vannak túl a befektetők, hiszen több fontosabb techvállalat is a múlt héten tette közzé a gyorsjelentését, miután az amerikai piacok zavartalanul nyitva tartottak csütörtökön, illetve pénteken is – írja a K&H. A gyorsjelentésekre adott reakciók egyébként vegyesek voltak, hiszen az Apple vagy az Amazon sem tudott érdemi emelkedést produkálni, míg a Microsoft, illetve a Meta is nagyobb ugrást tudott bemutatni, fontosabb ellenállási szinteket áttörve ezzel. Összességében tehát elmondható, hogy a negyedév során a techcégek jól teljesítettek, egyelőre a kilátások sem sérültek vészesen, bár némi óvatosságra hívták fel a figyelmet a vállalatok vezetői, hiszen a bizonytalanság a növekedési terveik kapcsán is kihívásokat jelenthet.

Heti menü

A K&H gyűjtése szerint ez a hét is hozhat még izgalmakat a gyorsjelentések szempontjából. A hétfői piaczárás után érkezik a Ford jelentése, míg kedden, piacnyitás előtt már a Ferrari számait figyelhetjük, az autógyártók listáját pedig a BMW zárja szerda reggel. A félvezetők közül az AMD számai kedd este, míg az Infineon jelentése csütörtök reggel érkeznek.

Ami pedig a makrogazdasági adatokat illeti, a héten tartják a Fed kamatdöntő ülését, ahol a piaci konszenzus egyelőre nem számol a kamatok csökkentésével. Ezen felül Amerikából ma még szolgáltatóipari PMI, illetve ISM index adatokat is várunk, amelyek további információval szolgáltathatnak az amerikai gazdaság állapotáról. Európában a német ipar kapcsán érkeznek friss makroadatok a héten, míg itthon a már említett pénteki inflációs adatoké lehet a főszerep.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26700 26410 26890 +1,60% 26700 0 8 791 470 100 HUF 2025-05-05 17:13:03
MOL 3004 2998 3062 -0,33% 3004 0 1 525 731 608 HUF 2025-05-05 17:13:01
MTELEKOM 1704 1700 1720 +0,95% 1704 0 1 177 574 846 HUF 2025-05-05 17:10:44
RICHTER 10900 10870 11070 +0,93% 10900 0 1 953 531 420 HUF 2025-05-05 17:05:27
OPUS 548 548 559 -0,36% 548 0 63 672 289 HUF 2025-05-05 17:05:19
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol részvényesei nem örülhettek hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 17:27
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 860,29 pontos, 0,93 százalékos emelkedéssel, 93 056,72 ponton, új történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nehéz megszokni, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 08:27
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megbillent a techvilág
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 15:26
Mozognak a papírok. Nem mindegyik jó irányba.
Részvény / Deviza / Áru Megszimatolták a békülést, levegőhöz jutottak a tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 12:40
Emelkedtek az indexek pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Százmilliárdos pénzeső a magyar tőzsdei cégeknél
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 11:42
Idén összesen 713 milliárd forint osztalékot fizetnek ki a legnagyobb magyar tőzsdei cégek a részvényeseknek.
Részvény / Deviza / Áru Lélektani határ felett ragadt a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 08:57
A május sem hozott szerencsét a magyar fizetőeszköznek. 
Részvény / Deviza / Áru Szerda estére elfáradt a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:07
Majdnem 405 forintot is elkértek napközben egy euróért. 
Részvény / Deviza / Áru Arra ment a pesti börze, amerre a többiek
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:02
A nemzetközi kedvezőtlen hangulatot követte a magyar tőzsde.
Részvény / Deviza / Áru Trump épp kinyír egy fontos üzletágat, mitől ilyen stabil a forint?
Eidenpenz József | 2025. április 30. 12:32
A tőzsdék óvatosan optimisták, a BUX azonban lefelé tart, a forint is gyengült. Megszavazták a Richter-osztalékot, csalódottak az elemzők a GDP-adatunk nyomán. Trump kinyírja az amerikai olajipart, szenvedtek az autógyártók az első negyedévben. Fontos gyorsjelentések és makroadatok jönnek a héten.
Részvény / Deviza / Áru Hősiesen harcol a forint a világ legerősebb valutáival
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 07:30
Gyengült kissé szerda reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG