A kedvező amerikai munkaerőpiaci adatok hatására erős emelkedéssel hagyták maguk mögött az elmúlt hetet a magyarral szemben pénteken is nyitva tartott amerikai tőzsdék, aminek köszönhetően sikerült az április alatt elkönyvelt esésüket visszaszerezniük. A részvényindexek közül az S&P 500 1,47, a Dow Jones 1,39, a Nasdaq Composite 1,55 százalékkal zárt magasabban az egy nappal korábbinál.
A piacokon tehát egyre optimistább a hangulat, így például az S&P 500 már 7-8 százalékos távolságra helyezkedik el a korábbi csúcsaihoz képest – értékelt a K&H Értékpapír a hétfő reggeli hírlevelében. Az amerikai gazdaság ugyan a zsugorodás jeleit mutatta az első negyedév során a múlt szerdai adatok alapján, de az alulteljesítés mértéke csak minimális volt az elemzői konszenzus várakozásaihoz képest. Közben folyamatosan érkeznek a céges jelentések is, amelyek egyelőre erősebb teljesítményről tesznek tanúbizonyságot, még a bizonytalan piaci helyzet közepette is.
A hétfőn elsőként kinyitott távol-keleti tőzsdék már vegyesen teljesítettek. Míg a hongkongi HSI index 1,74, a tokiói Nikkei 1,04 százalékkal erősödött, addig a sanghaji 0,23 százalékkal gyengült.
S az európai börzék is ezt a mintázatot követték. Délhez közeledve a nyerő oldalon a frankfurti DAX 0,45 és a londoni FTSE 1,17 százalékos pluszban állt, míg a vesztőn a párizsi CAC-40 0,5 százalékos mínuszban.
Budapest viszont kirobbanó formában tudta le a hét első napjának délelőttjét. A BUX 0,87 százalékos szárnyalásához az értékét csaknem teljes egészében meghatározó blue chipek közül az OTP Bank 0,99, a Richter 1,39, a Magyar Telekom 1,42, a 4iG 2,56 százalékos pluszt hozott össze, csupán a Mol állt bukóban (-0,33 százalék).
A forint tartja a múlt heti formáját. Az euróval szemben 404, a dollárral 356,6 körül állt délhez közeledve.
Azt, hogy a forint múlt hétfő óta az euróval szemben a 404-405-ös sávban tanyázik, az Erste elemzői az alapvetően nyugodtnak nevezhető nemzetközi környezetnek tudják be. Szerintük kedvező tényező a magyar deviza szempontjából a vámháború fokozatos enyhülése az elmúlt időszakban, ami, mint egy falat kenyér, úgy kell a hazai konjunktúra-kilátásoknak. A hétfő délelőtt közölt hazai BMI romlást jelez az áprilisi felmérés alapján az előző hónaphoz képest, ami a vámháború tekintetében nem meglepő.
Idehaza a héten elsősorban a pénteken megjelenő április inflációs adat kerül a fókuszba, ahol az adminisztratív intézkedések következtében az Erste várakozása szerint 4 százalék alá csökkenhetett a headline éves index.
A nemzetközi devizapiacon közel egy hónapja az 1,13-1,14-es sávba ágyazta be magát a dollár az euróval szemben, mindössze egy-két napig hagyta el a kurzus ezt az intervallumot érdemben.
Nem tervezi leváltani Powellt Trump
Az amerikai elnök a közelmúltban adott interjújában kijelentette, hogy nem tervezi Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnökének leváltását a hivatali ideje lejárta előtt, amely 2026 májusában esedékes – számol be az Equilor Befektetési Zrt. Bár Trump korábban többször bírálta Powell döntéseit, különösen a kamatlábak emelése miatt, most hangsúlyozta, hogy nem kívánja idő előtt eltávolítani őt a posztjáról. Az interjúban Trump ismételten sürgette a Fedet a kamatlábak csökkentésére, mondván, Powell egyáltalán nem kedveli őt, de végül kénytelen lesz vágni. Trump továbbá a gazdasági nehézségeket elődje, Joe Biden politikájának tulajdonította, miközben a saját intézkedéseit, például a kereskedelmi hiány csökkentését és az energiaárak mérséklését, a gazdaság erősségeiként emelte ki. A Fed elnökének eltávolítása jogilag csak alapos indokkal lehetséges, és Powell korábban kijelentette, hogy nem mondana le, ha Trump erre kérné, mivel az „nem engedélyezett a törvény szerint”.
Többéves mélyponton az olaj ára
Nagy zuhanásban vannak az olajárak, miután az OPEC+ bejelentette, hogy júniusban jelentős mértékben, több mint napi 400 ezer hordóval emelik a kitermelés mértékét, ez pedig jelentős mértékű kínálatot eredményez a piacokon, amely az árak mérséklődéséhez vezet. Az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) már több mint 4 százalékos mínuszban is állt, s bár később korrigált, délhez közeledve még mindig 2 százalékot meghaladó volt a mínusz, egy hordó 57 dollár körül cserélt gazdát. Az északi-tengeri Brent is hasonló pályát futott be, árfolyama felülről súrolta a 60 dollárt.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
Lefelé szánkázik a gázár is. A nemzetközi elszámolásoknál irányadó TTF-típus jegyzése a rotterdami árutőzsdén közel 1 százalékkal ment le, egy megawattért 33 eurónál kevesebbet kellett leszurkolni.
Szárnyal az arany
A nemesfémek viszont pompáznak. Az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) közel 2 százalékos emelkedéssel, 3300 dollár felett állt hétfőn délben, míg az ezüsté több mint 1 százalékos izmosodás után megközelítette a 33 dollárt.
Az arany az Erste szerint azért drágul, mert Trump vasárnap este bejelentette, hogy egyelőre nem kíván tárgyalni Kínával a vámok csökkentéséről. Annak ellenére sem, hogy a kínai fél közölte, az amerikai import negyedére jelenleg nem alkalmazza a vámtételeket. Ez a gesztus azonban nem hatotta meg az amerikai elnököt. Trump korábban azt nyilatkozta, hogy hajlandó bizonyos esetekben engedni, mivel a kialakult vámtételek miatt egyes termékek esetében gyakorlatilag megszűnt az amerikai-kínai külkereskedelem.
A kriptoeszközök ezúttal eltérően mozognak. A bitcoin árfolyama közel 1 százalékkal, 94 629 dollárra gyengült, az etheré 1829 dolláron stagnált, a solanaé 0,18 százalékkal, 147 dollár közelébe ment fel.
Vegyes a tech-jelentések fogadtatása
Sűrű héten vannak túl a befektetők, hiszen több fontosabb techvállalat is a múlt héten tette közzé a gyorsjelentését, miután az amerikai piacok zavartalanul nyitva tartottak csütörtökön, illetve pénteken is – írja a K&H. A gyorsjelentésekre adott reakciók egyébként vegyesek voltak, hiszen az Apple vagy az Amazon sem tudott érdemi emelkedést produkálni, míg a Microsoft, illetve a Meta is nagyobb ugrást tudott bemutatni, fontosabb ellenállási szinteket áttörve ezzel. Összességében tehát elmondható, hogy a negyedév során a techcégek jól teljesítettek, egyelőre a kilátások sem sérültek vészesen, bár némi óvatosságra hívták fel a figyelmet a vállalatok vezetői, hiszen a bizonytalanság a növekedési terveik kapcsán is kihívásokat jelenthet.
Heti menü
A K&H gyűjtése szerint ez a hét is hozhat még izgalmakat a gyorsjelentések szempontjából. A hétfői piaczárás után érkezik a Ford jelentése, míg kedden, piacnyitás előtt már a Ferrari számait figyelhetjük, az autógyártók listáját pedig a BMW zárja szerda reggel. A félvezetők közül az AMD számai kedd este, míg az Infineon jelentése csütörtök reggel érkeznek.
Ami pedig a makrogazdasági adatokat illeti, a héten tartják a Fed kamatdöntő ülését, ahol a piaci konszenzus egyelőre nem számol a kamatok csökkentésével. Ezen felül Amerikából ma még szolgáltatóipari PMI, illetve ISM index adatokat is várunk, amelyek további információval szolgáltathatnak az amerikai gazdaság állapotáról. Európában a német ipar kapcsán érkeznek friss makroadatok a héten, míg itthon a már említett pénteki inflációs adatoké lehet a főszerep.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.