8p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Több Fed döntéshozó is a jegybank szigorítási ciklusának visszafogása mellett érvelt, a piac azonban a szigorúbb Bullard jegybankár szavainak hitt inkább, és nagyot esett. Kínában a járványhullám túl lehet a csúcsán, és gyorsabb felpattanásra számítanak a befektetők. Az Amazon lett a legértékesebb márka a világon, az Apple-t taszítva le a trónról.

Jelentősebb eséssel zártak szerdán a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói. Noha a Fed tegnap este megjelent Bézs Könyve szerint nem mutatott nagy változást az amerikai gazdaság az elmúlt időszakban, ezért a legtöbb jegyankár kisebb, 25 bázispontos februári emelés felé hajlik – így jól is indult a kereskedés –, de a Fed szigorúbb döntéshozóinak szavai miatt elromlott a hangulat. James Bullard jegybankár nagyobb mértékű kamatemelést várna a Fed-től, annak érdekében, hogy az inflációt mihamarabb visszaszoríthassák. Szavai azért is ütöttek nagyot, mert a napvilágot látott adatok szerint az Egyesült Államok ipari termelése decemberben csupán 1,6 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami 2021 márciusa óta a legkisebb emelkedés, míg az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent a mutató, miközben a piac csak 0,1 százalékos visszaesésre számított.

Emiatt a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 1,81 százalékkal, 33 296 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutatója 1,55 százalékkal lett kevesebb, és 3929 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,24 százalékkal esett, és 10 957 ponton zárt.

Az Egyesült Államok ipari termelése decemberben az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent, miközben a piac csak 0,1 százalékos visszaesésre számított. Ez elrontotta a hangulatot a tőzsdén. Fotó: Depositphotos
Az Egyesült Államok ipari termelése decemberben az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent, miközben a piac csak 0,1 százalékos visszaesésre számított. Ez elrontotta a hangulatot a tőzsdén. Fotó: Depositphotos

Úgy tűnik, túl lehet a kínai járványhullám a csúcsán, de továbbra is nagyon sok a megbetegedés. Bizakodásra ad okot a befektetők körében, hogy a kínai gazdaság a Covid-nyitást követően az előzetes becsléseknél sokkal jobb makroadatokat produkált az év utolsó hónapjára és negyedévére vonatkozóan, amelyből arra lehet következtetni, hogy a vártnál hamarabb talpra állhat a gazdaság.

Ezt tükrözte a sanghaji tőzsde, amely 0,49 százalékos erősödéssel zárt, míg a hongkongi 0,12 százalékos gyengüléssel fejezte be a napot. A tokiói börze Nikkei225 indexe 1,5 százalékos csökkenéssel, 26 390 ponton zárt. A részvények szélesebb körét összefogó Topix index 1,01 százalékkal süllyedt. Az ausztrál tőzsde irányadó mutatója 0,57 százalékkal erősödött a szerdai záróértékéhez képest. A tajpeji börze csütörtökön zárva volt.

Gyengüléssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön, és később sem fordult meg a negatív trend. A londoni FTSE-100 index 0,6 százalékkal, a frankfurti DAX30 index 0,81 százalékkal, a párizsi CAC-40 index pedig 0,69 százalékkal esik délelőtt 11 órakor. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx600 0,75 százalékkal süllyed.

A borús európai hangulatot követve eséssel indult a kereskedése a Budapesti Értéktőzsdén is. A BUX 11 órakor 0,9 százalékos mínuszban áll. A vezető részvények árfolyama a Magyar Telekom kivételével csökken: az OTP 1,53, a Mol 0,37, a Richter 0,59 százalékkal gyengül, míg a Magyar Telekom 1,49 százalékos pluszban áll. A nap eddigi nyertese a Kulcs-Soft Nyrt. 2,7 százalékos plusszal, vesztes a CyBERG Corp. Nyrt. 15,25 százalékos eséssel. Mindkét társaság forgalma csekély.

Tegnap tájékoztatta a befektetőit a Masterplast, miszerint adásvételi szerződést kötött a PIMCO Kft.-vel a társaság a 100 százalékos üzletrészének megvásárlásáról. A cég előrehaladott 14,1 milliárd értékű üveggyapot gyártási beruházási projekttel rendelkezik, amelynek megvalósításához több mint 5,5 milliárd forintos vissza nem térítendő állami támogatást kaphat a társaság.

Gyengül a forint

A szerdai erősödés után gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora reggel a nemzetközi bankközi devizapiacon. Az euró árfolyama 11 órakor 395,455 forintra emelkedett a szerda esti 393,38 forintról. A svájci frank jegyzése 397,56 forintról 398,89 forintra erősödött, a dollár pedig 363,66 forintról 365,71 forintra drágult.

Az euró jegyzése az esti 1,0820 dollárról 1,0824 dollárra erősödött egy órával a harangszó előtt.

Árfolyam

Csökken az olaj és a gáz ára

A csütörtöki tőzsdenyitáskor az északi-tengeri Brent olajfajta ára hordónként 87 cent, 1,02 százalék csökkenéssel, 84,11 dolláron állt, míg 11 órakor picivel többet, 84,212 dollárt kértek érte.

A Brent nyersolaj határidős árának alakulása. (dollár/hordó) Forrás: Tradingeconomics
A Brent nyersolaj határidős árának alakulása. (dollár/hordó) Forrás: Tradingeconomics

Az európai gázár az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén a legközelebbi, februári határidős jegyzésében 1 megawattóra 60,7 euróba került 11 órakor, ami további áresést jelent a szerda esti 63,3 eurós záróértékéhez képest. A gázár három hónapja 158,66 eurón, egy éve 64,82 eurón zárt.

Az arany ára unciánként 0,27 százalékkal, 5,25 dollárral, 1912,25 dollárra nőtt.

További esés a kriptopiacon – Csődvédelmet kérhet a Genesis kriptovalutakereskedő

A Bloomberg értsülései szerint csődvédelmi kérelmet készül benyújtani a Genesis kriptovalutakereskedő, miután nem tudtak elegendő friss tőkét bevonzani működésükhöz. A Genesis anyacége, a Digital Currency Group néhány napja arról értesítette a részvényeseit, hogy felfüggeszti az osztalékfizetést, és pénzügyi tanácsadókat fogadott fel az átstrukturálási lehetőségek feltérképezésére.

A Bitcoin 2,03 százalékkal 20 805,37 dollárra, míg az Ethereum értéke 3,21 százalékkal 1527,41 dollárra gyengült 11 órára a 24 órával ezelőtti értékéhez képest.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Leminősítették az IBM részvényeit

A Morgan Stanley felülsúlyozásról egyenlő súlyozásra rontotta az ajánlását, melyet az árbevétel növekedésével kapcsolatos aggodalmakkal indokolt. Az IBM jegyzése 3,29 százalékot esett tegnap – áll az Equilor reggeli hírlevelében.

Óriási elbocsátásokra készül a Microsoft

A Microsoft 10 ezer fő elbocsátására készül, ez az összes munkavállalójának 4,5 százalékát tenné ki. Az elmúlt időben a nagy techcégek sora jelentették be, hogy elbocsátásokra készülnek a költségterhek csökkentése érdekében. A gyenge piaci hangulatnak köszönhetően közel 2 százalékot esett a Microsoft árfolyama – számolt be a KBC.

Erős pénzügyi negyedéven van túl az Interactive Brokers

A tavalyi utolsó negyedévben a várt 1,17 dollár helyett 1,3 dolláros egy részvényre jutó eredményt sikerült elérnie a tőzsdei platformot üzemeltető vállalatnak, és az árbevétel is meghaladta a konszenzust, 924 millió dollár helyett 958 millió dollárt tett ki. Az árfolyam 4,85 százalékot emelkedett – foglalta össze az Equilor.

Újít a Tesla

Az amerikai autógyártó a Volkswagennel és a Glencore nyersanyagkereskedő céggel együttműködésben akkumulátor életútkövető megoldást mutatott be Davosban: adatalapú környezetterhelés-csökkentés a cél, amivel az elektromos autózás társadalmilag elfogadottabbá válhat. A Tesla árfolyama a keddi jelentős emelkedést követően 2,06 százalékkal esett vissza szerdán.

Az Amazon lett a legértékesebb márka a világon

A brit Brand Finance piackutató és üzleti tanácsadó vállalat 2023-es Global 500 ranglistájának került az élére. A lista összeállítói szerint az Apple márkaértéke 299,3 milliárd dollár, ami 15 százalékkal kisebb az egy évvel korábbi 350,3 milliárd dollárnál. A két évig listavezető Apple a második helyre csúszott vissza, márkaértéke 16 százalékkal, 297,5 milliárd dollárra csökkent. További részletek híradásunkban:

Az oroszországi export leállítása húzta le a Mercedes-Benz eladásait

A Mercedes-Benz 540 800 személyautót szállított ki az ügyfeleknek az utolsó negyedévben, 17 százalékkal többet, mint egy évvel korábban; az egész évben 1 százalékkal 2,04 millióra csökkent az átadott autók száma. A vállalat működését a járvány miatti intézkedések, a félvezetőhiány és a fokozott logisztikai kihívások nehezítették. Európában a kiszállított gépkocsik száma 1 százalékkal 635 100 darabra nőtt éves szinten 2022-ben (ezen belül Németországban 8 százalékos volt a növekedés, ami 229 500 autót jelentett); Ázsiában 1 százalékkal 987 800 darabra, Észak-Amerikában 3 százalékkal 327 ezerre nőtt az átadások száma. A világ többi részén 94 ezer gépkocsi került ügyfélhez, 27 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, miután a cég úgy döntött, hogy nem exportál Oroszországba. A tisztán elektromos járműeladások (BEV) tavaly 124 százalékkal 117 800 darabra nőttek. Amennyiben a piaci viszonyok ezt lehetővé teszik, a márka teljesen elektromos meghajtásra áll át az évtized végére; ennek részeként a Mercedes-Benz egy saját, nagyteljesítményű töltőhálózat létesítését tervezi.

A cég MTI-hez eljuttatott közlése szerint erőteljes kereslet mutatkozott a Top-End Luxury járművek iránt: a Mercedes-Maybach 37 százalékos növekedéssel a legjobb évet tudhatja maga mögött; az S-osztály kiszállításai pedig további 5 százalékkal emelkedtek.

Britta Seeger, a Mercedes-Benz Group AG marketing és sales vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a cég márkaértékét tavaly 10 százalékkal növelték, így a Mercedes-Benz továbbra is a világ legértékesebb prémium autómárkája.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26840 26530 26910 +1,67% 26830 26850 4 124 954 870 HUF 2025-05-09 10:58:32
MOL 3042 3026 3048 +1,40% 3042 3046 489 484 810 HUF 2025-05-09 10:57:18
MTELEKOM 1652 1634 1654 +1,10% 1650 1652 437 744 838 HUF 2025-05-09 10:57:09
RICHTER 10810 10760 10850 -0,37% 10810 10820 149 685 280 HUF 2025-05-09 10:57:25
OPUS 555 555 560 -0,18% 555 557 3 561 194 HUF 2025-05-09 10:47:36
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
Részvény / Deviza / Áru Felfedi a lapjait az OTP, ezért lett felülteljesítő Németország
Eidenpenz József | 2025. május 8. 12:54
A tőzsdék jó hangulatban vannak csütörtökön délben, Budapesten azonban a gyorsjelentési szezon első napja előtt visszafogottak a befektetők. A forint is gyengül, 406 közelében jár az euró.  Pesszimista az egyik brókercég, mintha túljutott volna a magyar piac a zenitjén az eredménytermelő képesség terén. Újra majdnem százezer a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Az éjszakai birkózásban csak a svájci frankot tudta lenyomni a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:49
Idén kereken 10 százalékot erősödött a forint a dollárral szemben – de csütörtök reggelre csak a svájci frankkal szemben tudott vitézkedni a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolgot produkált a forint szerdán
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:46
Erősödött a dollárral és az euróval szemben is.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom miatt dübörgött a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 897,67 pontos, 0,98 százalékos emelkedéssel, 92 823,26 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Visszajött a szakadék széléről a forint, az OTP viszont elcsúszott
Csabai Károly | 2025. május 7. 12:36
A hazai fizetőeszközt az hozta vissza, ami gyengítette: a németországi választási purparlé, amely végül pozitívan zárult. A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon vegyes a hangulat. Az európai tőzsdék esnek, szerencsére Budapest kivételével, ahol a BUX-ot csak az OTP húzza vissza. Az olaj és a gáz drágul, a nemesfémek az amerikai-kínai vámtárgyalások pozitív végkimenetelében bízva gyengülnek, ezzel szemben a kriptóknak jó napjuk van.
Részvény / Deviza / Áru Ne örüljön korán: csak az egyik fontos pénznemmel szemben erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 07:41
A másik kettővel szemben tehát gyengült szerda reggelre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG