Nem ragadt át a csütörtöki európai rossz hangulat – 1 százalék alatti mínuszban zártak az öreg kontinens főbb részvényindexei – az Egyesült Államokra, a főbb vezető részvényindex kivétel nélkül pluszban végeztek, a Dow Jones 0,15, az S&P 500 0,39, míg a Nasdaq Composite 0,87 százalékkal erősödött. A 11 szektorból 9 képviselőinek az árfolyama is emelkedett, az energiaszektorban tevékenykedőké a legjobban, bő másfél százalékkal. A két vesztes iparág közül ezúttal a közműszektor reprezentánsai húzták a rövidebbet.
A péntek reggel elsőként kinyitott ázsiai börzék vegyesen viszonyultak a legújabb pandémiás fejleményekhez. Míg a sanghaji és a hongkongi barométer értéke relatíve masszívan, 0,44, illetve 0,36 százalékkal ment fel, addig a tokiói 0,42 százalékkal le.
Európa a kereskedés első órájában zöldbe borult, valamennyi vezető részvényindex ledolgozott valamennyit a tegnapi veszteségéből. A BUX még jobban, közel másfél százalékkal kilőtt, annak köszönhetően, hogy az értékét leginkább meghatározó két részvény, az OTP és a Mol is közel 2-2 százalékkal erősödött. Ráadásul a Richter is 1 százalék feletti pluszban állt, csak a Magyar Telekom maradt le a többi blue chiptől, de az is megúszta csökkenés nélkül, stagnált.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A határidős indexek szerint az USA a tegnapihoz hasonlóan ma is Európával ellentétes irányban mozoghat, ami tehát ezúttal csökkenést valószínűsít. Annak hatására, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed további likviditásnyújtó lépéseit a pénzügyminiszter korlátozná.
Steve Mnuchin ugyanis az eddig fel nem használt összeg esetleges használatát 2020. december 31. után megszüntetné. A pénzügyminiszter célja egyúttal az is volt, hogy az amerikai központi bank által fel nem használt 455 milliárd dolláros összeget esetlegesen máshová lehessen átcsoportosítani. „Nyilván a Fed pedig nem engedné, hogy korlátozzák az eszköztárát ilyen módon. Ez a piacon is enyhe bizonytalanságot okozhat, viszont az új kormányzat esetlegesen másként is dönthet” – értékelte a helyzetet a KBC Equitas a ma reggeli elemzésében.
Az sem bíztató a jövőre nézve, hogy a vártnál valamivel több új heti munkanélküliségi segélykérelmet nyújtottak be az USA-ban, s a mérték az az előző hetiét is meghaladja. Ráadásul a Fed feldolgozóipari indexe is csökkent havi összevetésben, bár értéke még így is a vártnál jobb lett.
Ma délután az Eurózónából érkezik a fogyasztói bizalomindex novemberi adata, amire érdemes lehet figyelni.
Ahogy az ilyenkor lenni szokott, míg az amerikai pénzügyminisztériumból érkező kedvezőtlen hír hatására a részvénypiacok lefelé indulhatnak el, addig a nemesfémek erősödni kezdtek, ilyenkor ugyanis sokan a kockázatosabb befektetési formákból a menedékeszközökbe teszik át a pénzüket. Az arany közel 0,3 százalékkal emelkedve az 1870 dolláros szinthez érkezett, míg az ezüst csaknem 1 százalékkal izmosodva 24,3 dollár környékére.
Felfelé indultak a világpiaci kőolajárak is, 0,3-0,4 százalékkal, amelyek következtében az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) hordója megközelítette a 42 dollárt, míg a hazai üzemanyagárak meghatározásánál irányadó északi-tengeri, Brent típus jegyzése 44,4 dolláron állt. A héten egyébként két emelésre is sor került a magyarországi kutakon, de míg szerdán a benzin és a gázolaj is egyaránt 2-2 forinttal ment feljebb, addig mától csak a gázolaj drágult, további 2 forinttal.
A forint ma reggel 8 óra után nagyot esett, az euróval szembeni árfolyama egy egységgel ment feljebb. Mivel nem sokkal a zuhanás előtt beszélt Orbán Viktor a Kossuth Rádióban, sokaknak kapásból az ugrott be, hogy az ott elhangzottak okozhatták az árfolyamelmozdulást. A kormányfő egyébként azt hangsúlyozta, hogy folytatni kell a tárgyalásokat a következő évek EU-s költségvetéséről, szerinte a megegyezés csak politikai akarat kérdése. Angela Merkel német kancellár is további megbeszéléseket sürget, ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy nehéz lesz kompromisszumot találni a magyar és a lengyel kormánnyal.
A tőzsdei céges hírek közül kiemelendő, hogy a Tesla részvényeinek árfolyama 500 dollár felett is járt tegnap, megközelítve ezzel a korábbi csúcsait. Támogathatja a papírt az S&P 500 indexbe való bekerülése, valamint az elektromosautó-gyártókkal szembeni pozitív hangulat is. A másik érdekesebb hír a Gilead-ot érinti, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem tanácsolja az orvosoknak a cég remdesivir nevű gyógyszerének használatát a koronavírus kezelésére, annak ellenére, hogy az amerikai hatóságok engedélyezték a készítményt.
Továbbra is kirobbanó formában van a Bitcoin, árfolyama ma reggel már 18 ezer dollár felett jár. A következő megálló a KBC Equitas szerint 20 ezer dollár környékén lehet, ami lélektanilag is fontos, 2017 végén például ez parancsolt álljt a kriptodevizának.