Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Bár a napokban még rekordot döntöttek, mára kifulladt a tőzsdék emelkedése, a befektetők számára súlyosabb a rövidtávon romló járványhelyzet, mint az oltások jelentette távolabbi ígéret. Ismét veszik a “maradjotthon–részvényeket”, az online és technológiai ászokat. A BUX is süllyedt, viszont a forint erősödni tudott. Ritkán látni akkora kamatemelést, mint ma Törökországban.
Az utóbbi napokban az oltásokkal kapcsolatos jó hírek vitték újabb történelmi magasságokba az amerikai indexek egy részét, de ez a hatás mára kifulladt. Újabb impulzusok híján a romló amerikai járványügyi statisztikákkal, újabb b és újabb lezárásokkal vannak elfoglalva a befektetők, így lefelé indultak a tőzsdeindexek. Az Amerikában munkanélküli segélyért folyamodtak száma pedig a vártnál 35 ezer fővel több lett, igaz, erre már máskor is volt példa.
Európában a vezető indexek 0,7-0,8 százalékkal süllyedtek ma. Az amerikai S&P 500 0,1, a Dow Jones ipari átlag 0,3 százalékos mínuszban van. A technológiai részvények Nasdaq 100 indexe viszont fél százalékos pluszban. A befektetők megint azokat a részvényeket keresik, amelyek karanténban, online üzemmódban is szép nyereséget tudnak termelni.
A Mol nagy útja
Itthon a BUX index fél százalékos süllyedéssel végzett, az európai átlagnál valamivel jobb helyzetben. Ennyivel gyengült az OTP és a Telekom is, miközben a Richter 0,6 százalékkal emelkedett. A Mol viszont kacifántos utat járt be, mínuszban kezdett, majd a nap közepén volt két-három százalékos pluszban is, de a végére mégis másfél százalékos mínuszba, 2000 forint alá süllyedt vissza.
A forint kezdetben gyengült, majd megerősödött, este 359,70 az euró, 50 fillérrel a tegnap esti alatt. A dollár némileg erősödött, a nemesfémek esnek, az olaj is olcsóbb lett 0,8 százalékkal.
Az aggodalmat az USA-ban fokozza, hogy bár a járványhelyzet romlik, újabb gazdaságsegítő csomagnak se híre, se hamva. A befektetők még abban reménykednek, hogy addig esetleg a Fed lép valamit. Az európai hangulatnak pedig alighanem az sem tesz jót, hogy az EU-csúcson megakadt a járványügyi alap elfogadása.
Az EU-csúcs árnyai
Ma délután 6 órakor kezdődik a virtuális EU csúcs, melynek fő témája az új uniós költségvetés, a járvány utáni újraindítási alap és az EU-s támogatások jogállamisági feltételekhez kötése lesz – írja az Erste Befektetési.
Miután Magyarország és Lengyelország hétfőn jelezte vétószándékát, és kompromisszumos megoldás azóta sem látszik körvonalazódni, feszült találkozó várható. A francia álláspont szerint a vétóval fenyegető két tagországot ki kéne zárni az újraindítási alapból. A következő EU csúcs december 10-én lesz, elképzelhető, hogy a Brexit mellett a költségvetési vita is átcsúszik arra az ülésre.
A török jegybank a várakozásoknak megfelelően hatalmasat emelt az irányadó kamaton, 10,25 százalékról 15 százalékra. A török líra árfolyama újabb mintegy másfél százalékkal erősödött, a vezető török részvényindex lírában 1,4 százalékkal emelkedett. Nemrég egyébként már a líra megelőlegezte a bizalmat, és visszafordult a gödörből, amikor lemondott a pénzügyminiszter és leváltották a jegybank elnökét.
Vannak azonban olyan hangok is, hogy ez csak a kezdet. A török jegybanknak további 2-5 százalékponttal 17-20 százalékra kéne emelnie a kamatot a következő hónapokban, hogy az inflációt meg tudja fékezni.
Az amerikai tőzsde egyik vesztese a Macy’s áruházlánc volt, közel hat százalékos eséssel. Negyedéves árbevétele ugyanis 3,99 milliárd dollárra csökkent, és a koronavírus-járvány miatt a társaság nehéz karácsonyi üzletmenetre és az eladások több mint 20 százalékos visszaesésére figyelmeztetett.
A Macy’s üzleti tevékenysége nagymértékben függ a turistáktól olyan nagyvárosi területeken, mint New York. Később azonban az árfolyam korrigált, ledolgozta a mínuszt, jelenleg stagnál.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
A tőzsdék jó hangulatban vannak csütörtökön délben, Budapesten azonban a gyorsjelentési szezon első napja előtt visszafogottak a befektetők. A forint is gyengül, 406 közelében jár az euró. Pesszimista az egyik brókercég, mintha túljutott volna a magyar piac a zenitjén az eredménytermelő képesség terén. Újra majdnem százezer a bitcoin.
Idén kereken 10 százalékot erősödött a forint a dollárral szemben – de csütörtök reggelre csak a svájci frankkal szemben tudott vitézkedni a magyar deviza.
A hazai fizetőeszközt az hozta vissza, ami gyengítette: a németországi választási purparlé, amely végül pozitívan zárult. A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon vegyes a hangulat. Az európai tőzsdék esnek, szerencsére Budapest kivételével, ahol a BUX-ot csak az OTP húzza vissza. Az olaj és a gáz drágul, a nemesfémek az amerikai-kínai vámtárgyalások pozitív végkimenetelében bízva gyengülnek, ezzel szemben a kriptóknak jó napjuk van.