Szárnyal az európai tőzsdék jelentős része csütörtökön azután, hogy szerdán az USA-ban két százalék körüli pluszban zártak az indexek a jó inflációs adat és a kedvező gyorsjelentések nyomán. A német vagy a svéd index ugyan stagnál, de így is csúcsközeli magas szinten, 20 600 pont körül áll a DAX. A francia, brit, holland, olasz indexek viszont egy-két százalékkal is javítani tudnak.
Az amerikai határidős indexek is további szerény pluszt mutatnak. Németországban nem alakult túl fényesen a decemberi infláció.
Árat emel a Telekom
A hazai BUX index is 0,4 százalékkal emelkedik bőven 84 ezer pont fölé, ami újabb történelmi csúcs. Az OTP Bank 0,6 százalékkal esik, a Mol ugyanennyivel drágul, a Richter 1,3 százalékkal megy fel. A Magyar Telekom bejelentette, hogy április 1-től 3,7 százalékos inflációkövető díjkorrekciót alkalmaz a tavalyi éves fogyasztóiár-változásnak megfelelően, a papír két és fél százalékkal ugrik.
Az euró/forint 411,70, ami ötven fillérrel magasabb az előző estinél, a dollár pedig kereken 400 forintba kerül.
Mit jelent ez az Mtel-részvényeseknek?
A Magyar Telekom áremelése pozitív az Mtel szempontjából, ugyanis az elmúlt hónapokban volt egy kis bizonytalanság a díjemelés mértékével kapcsolatban, az ébredő versenytől való félelemnek köszönhetően – írta az Erste Befektetési Zrt. A brókercég modelljében három százalékos emeléssel számolt idénre.
Máskülönben a különbség olyan pici, hogy nem okoz lényeges változást az előrejelzéseinkben, s így a célárfolyamra sincs hatással – teszik hozzá.
Még nincs vége a heti adatdömpingnek
Kedden jöttek a termelői árak (PPI adatok), amelyek megmutatták, mennyivel emelkedtek vagy csökkentek a termelési költségek az USA-ban. Szerdán a decemberi CPI inflációs adatok érkeztek a háztartások költségeiről. E kettő pozitív hatással volt a kockázatosabb befektetések árfolyamára. Csütörtökön délután a decemberi kiskereskedelmi eladási adatokat fogják publikálni, amiből kiderül, mennyire sikerült jól az amerikaiak karácsonya, mennyit költöttek a fogyasztók.
Ám hacsak ezek az adatok nem lengenek ki a nagyon jó, vagy nagyon rossz irányba, alapvetően nem befolyásolják a Fed közelgő kamatdöntését, ami szinte biztosan tartás lesz – írta egy elemző.
Jól teljesítettek az amerikai bankok
Néhány nagy amerikai pénzintézet gyorsjelentésével megkezdődött az eredményszezon is szerdán, innen kezdve folyamatosan érkeznek a további publikációk a héten és a következő hetekben. Rendre felülmúlták az elemzői várakozásokat az eddig jelentő bankok, emellett az előrejelzéseik is optimizmust mutattak. A sor folytatódik a Morgan Stanley és Bank of America csütörtökön, cikkünk megjelenése után napvilágot látó jelentéseivel.
Optimista a chipgyár
A vártnál erősebb bevételi előrejelzést tett közzé a tajvani TSMC, bízva az AI hardverek iránti erős keresletben. Ezzel együtt a kiadások is erősebben emelkedhetnek ebben az évben. A tervek szerint 38-42 milliárd dollár között alakulhat a CapEx ráfordítás, elsősorban a technológiai fejlesztéseknek és a kapacitás bővítésének köszönhetően – írta a K&H Értékpapír.
Az elemzők ennél óvatosabb mértékű kiadásokkal számoltak.
Profitoldalon erőteljes, éves 57 százalékos javulás mutatkozott. Tavaly közel 90 százalékos növekedést produkált a részvény árfolyama is az amerikai piacon.
Opus-bennfentest fogtak
A Magyar Nemzeti Bank 21 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki egy magánszemélyre és feljelentést tesz a bennfentes kereskedelmet, illetve a bennfentes információk jogosulatlan közzétételét tiltó jogszabályok megsértése miatt – közölte a szervezet. Az illető bennfentes információt szerzett és adott tovább az Opus Global Nyrt. részvény-visszavásárlási bejelentése előtt, és ennek felhasználásával adott tőzsdei megbízásokat.
Ismét százezer dollár felett a bitcoin
A Bitcoin az amerikai fogyasztóiárindex-adat (CPI) hatására visszahódította a százezer dolláros szintet, 100 700-ig száguldott, igaz, csütörtökön délelőtt jobbára ismét 99 és 100 ezer között ingadozik. Az adat alaposan feljebb küldte a többi kriptoérme árfolyamát is.
A bitcoin a hét elején még a 90 ezer dollárt is súrolta az akkori, az inflációs és kamatvárakozások által kiváltott pesszimizmus hatására. A bitcoin korrelációja a Nasdaq 100 részvényindex-szel kétéves csúcsra emelkedett az inflációs aggodalmak miatt. (Vagyis erősen együtt mozgott a kriptovaluta a technológiai részvényekkel.)
Amerikai perlekedés a kriptók körül
A szektor legfontosabb hírei a szabályozás körül forognak:
- Bírósági dokumentumok alapján az amerikai kormány a 2016-os Bitfinex-hackelés során ellopott 94 ezer bitcoint visszaszolgáltatná a kriptotőzsdének „természetbeni kártérítésként”.
- Egy jelentés szerint az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC a Trump-kormányzat alatt a kriptószabályozás átértékelésére készül, Hester Peirce és Mark Uyeda biztosok felülvizsgálják a tokenekre vonatkozó szabályokat és a korábbi pereket.
- Emiatt az XRP érme például megérintette a 3,2 dollárt, új csúcsot állítva be, azon spekulációk alapján, hogy leállíthatják a projekt körül zajló pert.
- Texas szenátora bejelentette, hogy törvényjavaslatot nyújtott be egy stratégiai bitcoin-tartalék létrehozására a tagállamban.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.