A koronavírus elleni hatásos védőoltások kereskedelmi forgalomba hozatalától azt remélik a befektetők, hogy a lakosság átoltottsága eléri azt a szintet, amely után már nem terjed tovább a koronavírus-járvány, így az élet visszatér a normális kerékvágásba és a gazdaság is talpra áll. Ez gyengítette a dollárt, valamint az a lehetőség is, hogy az amerikai kongresszus még az év vége előtt jóváhagyhat egy újabb, több mint 900 milliárd dollár értékű gazdaságösztönző csomagot. A befektetők ugyanis attól tartanak, hogy emiatt aztán tovább növekedhet az államadósság.
A zöldhasú gyengülése ellenére elemzők nem számítanak arra, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve a szerdán esti ülésén módosítaná a 0-0,25 százalékos alapkamatát - tolmácsolta a globálisan kialakult álláspontot az Equilor Befektetési Zrt. Eszerint a jegybanki kommentár ismét enyhén galamb-hangvételű lehet, mivel a koronavírus-járvány okozta negatív gazdasági hatások továbbra is fennállnak, így Jerome Powell ismét sürgetheti az újabb fiskális beavatkozást. A Fed elnöke nem zárta ki a további monetáris lazítás lehetőségét sem - bár, tegyük hozzá, az még lejjebb nyomhatná a dollár árfolyamát -, azonban az Equilor várakozása szerint ez legkorábban 2021. első negyedévében következhet be.
Tengerentúli társával szemben az angol font erősödött, annak reményére, hogy a Nagy-Britannia és az Európai Unió között mégis megállapodás születhet, miután az unió főtárgyalója lehetségesnek nevezte, hogy dűlőre jutnak a szigetországiakkal az év végi határidőig.
Friss árfolyamokat itt talál >>
A forint is viszonylag jó formát fut, az euróval szembeni árfolyama nyár vége óta nem látott magasságokban tartózkodik - az uniós pénz egysége a 354-es szint alatt van -, ez arra utal, hogy a befektetők a múlt heti vétós purparlé után optimistábban tekintenek Magyarországra (is).
Ami a tőzsdéket illeti, az európaiak vegyesen teljesítettek. Míg a frankfurti DAX kirobbanó erőben, 0,83, de a párizsi CAC is 0,37 százalékos pluszban hagyta maga mögött a karácsony előtti utolsó teljes üzleti hét első napját, addig a londoni FTSE 0,23 százalékkal gyengült - a jelek szerint tehát a Brexit körüli optimizmus alapvetően a fontra hatott jótékonyan.
A vakcina és a gazdasági stimulus hírére az amerikai tőzsdék a hétői kereskedési nap felénél egyöntetűen pluszban voltak: a Dow Jones 0,11, az S&P 500-as 0,2, míg a Nasdaq Composite közel 1 százalékosban.
A BUX ma kiragyogott a mezőnyből, a maga 1,71 százalékos pozitív zárásával. Ami alapvetően a Mol-részvények kiugró, 3,08 százalékos erősödésének köszönhető, de "besegített" az OTP és a Richter papírjainak 1,22, illetve 1 százalékos drágulása. E pozitívumok bőven kompenzálták a negyedik blue chip, a Magyar Telekom részvényeinek 0,66 százalékos zuhanását.
A nyersanyagok közül az olaj napok óta tartó - és idehaza két hét óta nem látott üzemanyagár-emelést generáló - drágulása megszakad, hétfő este az északi-tengeri Brent hordója 0,12 százalékkal, 50 dollár alá, míg az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 0,19 százalékkal, 46,5 dollár alá ment.
A piacokat övező optimizmus láttán korántsem meglepő, hogy az arany nyújtotta fedezékből is előbújtak a befektetők, ami a sárga nemesfém unciánkénti (1 uncia=31,1035 gramm) árát 0,6 százalékkal, 1830 dollár közelébe vitte le.