Nagy ingadozás mellett erős emelkedés bontakozott ki ma a nemzetközi tőzsdéken, annak ellenére, hogy nem világos, ki lesz az amerikai elnökválasztás nyertese, és az sem, hogy mikor. Valamint annak ellenére is, hogy korábban sokan a döntetlent, illetve a jogvitákat és újraszámolásokat jelölték meg legnagyobb veszélyforrásként a tőzsdék számára. A jogvita pedig már megkezdődött.
Az amerikai piacot elsősorban a technológiai részvények húzzák, ezek Nasdaq 100-as indexe 4,6 százalékos pluszban van magyar idő szerint este hat körül. Az S&P 500 index 3,1, a Dow Jones Ipari Átlag 2,6 százalékos emelkedést mutat. Európában két százalék körüli mértékben emelkedtek a tőzsdeindexek zárásra.
Csapkodott a forint, jelentett a Telekom
Itthon a BUX index az európai átlagon felül, 2,8 százalékkal emelkedett. Az OTP 2,3, a Mol 3,7, a Richter 4,3 százalékkal drágult. A Magyar Telekom csak 0,1 százalékkal ment fel a gyorsjelentése előtt. Az euró ára 50 fillérrel feljebb ment, 363,10 az ára. De nagy volt a csapkodás itt is, volt 361,50 és 366,80 is a nap folyamán. Eközben a cseh korona gyengült, a lengyel zloty nem változott.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A bevételek 3,0 milliárd forinttal, 1,8 százalékkal 167,7 milliárd forintra nőttek 2020 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához képest – írják a Magyar Telekom jelentésében. A vezetékes és mobil szolgáltatási bevételek magasabb hozzájárulásának eredményeként, amit mindkét esetben a növekvő készülékértékesítés támogatott. 2020 harmadik negyedévében a Magyar Telekom változatlanul jó eredményeket ért el, így a tervek szerint haladunk éves célkitűzéseink elérése felé – tették hozzá.
Csúnya tele lesz az USA-nak?
A Morgan Stanley elemzői kedden azt írták, hogy a koronavírus-járány terjedése felülmúlja a legpesszimistább előrejelzéseiket is – írta a Bloomberg.com. Lehetséges, hogy szigorúbb intézkedésekre lesz szükség a betegség terjedésének megállításához.
Már 14 államban olyan magas a kórházi ápolásra szorulók aránya – egymillió emberre 200 vagy annál több –, amely Európában is korlátozásokat eredményezett. A helyzet különösen kiélezett azokban a középnyugati államokban, amelyek 2016-ban is Donald Trumpot segítették az elnöki posztra. (Ennek okairól itt írtunk.) Bárki nyeri el az elnöki posztot, sötét időkkel, kemény téllel kell majd szembenéznie a következő hónapokban.
Kövesse az amerikai elnökválasztás alakulását oldalunkon! További cikkeink »»»
Nem is a Tesláé a jövő?
A BYD (“Build Your Dreams”, építsd meg álmaid) kínai autógyártó már megépítette azt a vertikális rendszert, a teljes zöldtechnológia-ökoszisztémát, amit a Tesla még csak próbál lemásolni, és amire a befektetők buknak – írja a SeekingAlpha elemzése. Eddig az új meghajtású járművek (NEV) piacát a Tesla vezette, de már nincs szó a “győztes mindent visz” forgatókönyvről.
Grafikon: A Tesla, Nikola, Nio és BYD elektromos járműgyártók árfolyama (Tradingview.com)
Kína a napokban bemutatott ötéves terve az eddigi legagresszívebb NEV-fejlesztését tartalmazza, ami főleg a BYD javára válik. Míg a Tesla továbbra is a főszereplő az elektromos járművek piacán az Egyesült Államokban, Kínában és Európában a verseny egyre kiélezettebbé válik. A BYD, a NIO és az XPeng ma a Tesla közvetlen versenytársa Kínában. A Volkswagen, az Audi és a Renault Európában jelent kihívást a Tesla számára .
Kalifornia az Uber mellett áll
Kaliforniában a választópolgárok másról is szavaztak. Az Uber Technologies és a Lyft oldalára álltak azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy üzleti modelljük hogyan alkalmazza a járművezetőket független vállalkozóként. Az Uber több mint 14 százalékkal emelkedik, a Lyft 11 százalékkal megy fel.
Nagyot ugrott az olaj is
Közel nyolcmillió hordóval estek az amerikai olajkészletek az EIA adatai szerint, miközben az elemzők emelkedést vártak. Igaz, a Karib-tenger térségében keletkező Zeta hurrikán némileg megzavarta a becslési folyamatot. A feldolgozott termékek egy részének készlete emelkedett, az import pedig csökkent.
A kőolaj ára az árut tőzsdéken három és fél százalék körüli pluszban van, ezzel az amerikai típusú WTI ismét a 39 dollárt ostromolja, az északi tengeri Brent pedig kissé meghaladja a 41 dolláros szintet.
Az arany reggel sokkal magasabban állt, de visszaesett 1901 dollárra, ami fél százalékos csökkenés. Az ezüst 1,3 százalékkal süllyed. Jól tartják magukat a vezető kriptodevizák, a bitcoin a 14 ezer dollárt kóstolgatja, az ether a 400 dolláros határt ostromolja.