A politikusok sárdobálása, ötletelése közepette a Brexit-népszavazást követő ötödik napon is emelkedtek az európai tőzsdék, ez már a harmadik emelkedő nap volt. Sok értékpapír már a Brexit előtti ára felett van, tudvalevőleg jó jel, ha rossz hírekre is emelkedni tud valami. Nap közben hosszú ideig úgy látszott, hogy kifulladt az emelkedés, a DAX index például többször is nulla alá csúszott, de a végén belehúzott és plusz 0,7 százalékkal zárt.
A legnagyobb emelkedést az FTSE 100 érte el a főbb európai indexek közül, 2,4 százalékot, a többi átlagosan egy százalékkal drágult. A lengyel mutató 0,3, a BUX index 0,2 százalékot esett. Indexünket főleg az OTP húzta le, amely 1,7 százalékkal 6350 forintra süllyedt. A Mol 0,5 százalékkal 16 445 forintra gyengült. A Richter 1,8 százalékkal 5650 forintra, a Magyar Telekom 0,2 százalékkal 446-ra erősödött.
A Richter emelkedése nem véletlen, hiszen megvett egy svájci céget, erről itt írtunk, az Equilor kommentárja itt olvasható. Az FHB újabb hat százalékkal 568 forintra emelkedett, pedig a nemrég még 400 forint közelében forgó papírról továbbra sincs új bejelentés.
A forint egész délután erősödött, este már két forinttal olcsóbb volt az euró, pontosan 315 forinton jegyezték. A dollár, mint menedékvaluta, ismét erősödésnek indult az euróval és a jennel szemben. Míg eddig napról napra dolgozza le a korábbi zuhanást az angol font, ma megint jelentősebben, egy százalék körüli mértékben gyengült.
Az olaj újra két százalék körüli mínuszban, a Brent ismét az 50 dolláros szintet közelíti, ezúttal felülről. Úgy tűnik, egy ideje nehezen tud elszakadni tőle. Az arany kissé esik, de az ezüst megint erősödött egy százalékkal, 18,50 dollárra.
Az európai bankrészvények a jó hangulat közepette is estek, ami mögött az állhat, hogy kedden este az amerikai pénzügyi hatóságok által rendezett stressz teszt eredményét jelentették be. Ott második alkalommal is megbukott a Deutsche Bank és a Baco Santander. Az esés korlátozott maradt, az előbbi 2,7, az utóbbi 1,4 százalékkal esett.
Kövessük Csányi Sándor példáját, vegyünk OTP-t! – írja az Erste Befektetési Zrt. hírlevele. Szerintük kedvező belépési pontot teremtett a hét eleji esés az OTP árfolyamában. A bank közvetlenül nem rendelkezik brit kitettséggel, és egyes félelmek ellenére a pénzpiacok befagyása sem következett be. Vagyis csak nagyon enyhe, áttételes hatásokról beszélhetünk, amiket ellensúlyozhat, hogy július 8-án a Moody’s felminősítheti Magyarországot.
Csak óvatosan a Deutsche Bankkal – írja a KBC Equitas. „Már hetekkel ezelőtt is rosszul festett a Deutsche Bank grafikonja, a háromszögből való letörést követően ráadásul a támaszok sem tudták csitítani az eladói nyomást. A 13 eurós szintek elestek, így a bank részvényeinek árfolyama már a 2008-as válság mélységeit is alulmúlja. A trend csökkenő, ami technikailag igen rossz üzenet az előttünk álló hónapokra nézve.”
A magyar brókercégek alapvetően pesszimistának tűnnek. Az Equilor szerint még 2008-ban sem volt ilyen heves emelkedés, mint most, további esés várható, ezért óvatosan kell eljárni és a vásárlások egy részével legalább kivárni. Egy nappal ezelőtt pedig a KBC Equitas tanácsolta, hogy tartsuk szárazon a puskaport.