Kisebb-nagyobb mínuszban vannak az európai indexek kedd délelőtt, csak Londonban van megint némi emelkedés. Az amerikai tőzsdék pedig pluszban végeztek hétfő este, de a határidős indexek már szintén lefelé tartanak. Még sok esemény jön azonban a héten, ami megmozgathatja az árfolyamokat.
Kedden este az Amazon teszi közzé gyorsjelentését, szerdán este a Fed kamatdöntésére figyelnek, csütörtökön este pedig az Apple jelent. Európában lemondott a HSBC vezérigazgatója, a részvény emelkedik. Hétfőn német inflációs adat jött, a várakozásoknál valamivel jobb lett, egy gazdasági hangulati index viszont eléggé rosszul alakult. Kellemes meglepetést okozott a francia GDP, de vegyes gazdasági adatok érkeztek Kínából és Japánból.
Csúcsokat döntöget a BUX index
Már hétfőn is felülteljesítő volt és új történelmi csúcsra ért a BUX index, kedden pedig folytatja útját felfelé. A mutató 68 400 ponthoz közelít, április közepén még 67 867 pont volt a csúcsa. Az OTP és a Telekom 0,7, a Mol 0,5, a Richter 0,4, a BUX maga pedig 0,6 százalékos pluszban van késő délelőtt.
A forint is izmosodik, 390,70 az euró, mintegy 50 fillérrel van a hétfő esti záróérték alatt. A kőolaj csak 0,2, az európai földgáz viszont 4,2 százalékkal megy fel. Nagyot esik az arany és az ezüst, 1,3, illetve 2,8 százalékkal.
Bankvásárlásról beszélt az OTP-vezér
Interjút adott Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, amelyben további részleteket mondott el egy lehetséges bankvásárlásról – írta a K&H Értékpapír. Egyszerre három országba léphet be az OTP, olyan országokba, ahol fejlett a digitalizáció és a bankrendszer. A régióban inkább délkeleti és északi irányban folytatódhat a terjeszkedés, tehát például a Baltikum vagy Görögország is megfelelne ennek a szempontnak.
Ukrajnában az OTP az állami privatizációra is vár, az országban szintén növelné a részesedését, amennyiben erre van lehetőség.
Az oroszországi kitettséggel kapcsolatban pedig az elnök-vezérigazgató azt mondta, hogy az folyamatosan csökken. Viszont a bank eladásához elnöki engedély szükséges, és csak magas adótartalom mellett, valamint mélyen a könyv szerinti érték alatt tudná értékesíteni az OTP az ottani leánybankot.
Külföldön költjük el, vagy Magyarországon?
Az első negyedéves hazai GDP-re vonatkozó első becslés szerint a gazdaság éves szinten 1,1 százalékkal, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 1,7 százalékkal bővült. Visszatért a növekedés, erőre kapott a tavalyi év végén megakadt kilábalási folyamat – értékeli az adatot Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
A továbbra is két számjegyű bérkiáramlás, párosulva a célsávban vagy akörül ingadozó inflációs környezettel a fogyasztás beindulását eredményezheti.
Kérdés, hogy a hazai háztartások fogyasztása milyen mértékben marad az országhatáron belül, illetve mennyiben oldódik az “elmúlt másfél év jóléti veszteségei” miatt felerősödő óvatossági motívum. A kamatkörnyezet mérséklődése pedig a beruházási hajlandóság lassú visszaépülését vetíti előre. Az év egészére nézve az elemző továbbra is 2,0 százalékos növekedést vár.
Fontos európai vállalatok jelentettek
Az európai gyorsjelentési szezonban lényeges vállalatok számait ismerhettük meg az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
- A Lufthansa erős évre számít, reméli, hogy az év második felében visszanyeri a sztrájk okozta veszteségeit – közölte a német légitársaság kedden.
- Húsz százalékkal csökkent a Volkswagen működési eredménye az első negyedévben.
- Újra nyereséges lett a Vonovia, Németország legnagyobb ingatlancég-csoportja.
- Nem csökkent árat a Mercedes, miután a várakozásoknak megfelelően alacsonyabb első negyedéves nyereségről és eladásokról számolt be. (A részvény négy százalékkal esik.)
- Nyolc százalékkal emelkedtek az Adidas eladásai, az észak-amerikai piacot kivéve. Ott ugyanis a bevételek éves szinten négy százalékkal csökkentek
- Kilőtt a Philips részvénye, miután a holland orvostechnikai eszközgyártó 1,1 milliárd dollár értékben egyezséget kötött az Egyesült Államokban az alvási apnoe készülékek visszahívásával kapcsolatos ügyekben.
- A Paramount Global vezérigazgatója, Bob Bakish lemondott, a helyét hárman veszik át. A Skydance-szel zajló fúziós tárgyalások folytatódnak.
Hong Kongban már van Ethereum-ETF
A kriptovaluták árfolyama ma is lefelé csorog, a bitcoin csak fél százalékkal 63 ezer dollárra, az ether viszont 3,1 százalékkal 3068-ra esett. Egy hír szerint a frissen engedélyezett hongkongi bitcoin- és ether-ETF-ekbe 6,1 millió dollár áramlott az első órákban, ami valószínűleg kevésnek tűnt a piaci szereplők szemében. (Az USA-ban januárban, a bitcoin ETF-ek első napján milliárdokban számoltak.)
Még kellemetlenebbnek tűnik, hogy a hírek szerint az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) már egy éve erősen vizsgálódik az Ethereum körül, nyilván szabálytalanságokat keresve. Egyébként pedig nemrég elhalasztotta az Ethereum ETF engedélyezését is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.