A részvénypiacokon a tegnap esti lehűlés után ma jó a hangulat, a német, francia indexek több, mint fél, a brit több, mint egy százalékkal emelkedett. Az amerikai határidős indexek is fél százalékkal mennek fel.
Előzetes beszerzésimenedzser-indexek érkeztek Európából, az augusztusi értékek inkább vegyes képet mutattak a kontinens gazdaságáról. Ma néhány fontos amerikai gyorsjelentésre várnak elsősorban.
A BUX index ismét fél százalék körüli pluszban, az OTP egy, a Mol 0,8 a Richter és a Telekom 0,3 százalékos emelkedése nyomán. Azt utóbbi napokban száguldó Opus viszont tíz százalékkal megy le.
Szűk sávban mozog a forint
Az euró/forint mostanában alig mozog, ma 383,20 az értéke, ami mintegy negyven filléres emelkedés kedd estéhez képest. De reggel 382 körül is volt.
Segítheti, hogy az európai földgáz 6,6, a kőolaj 1,1 százalékkal esik. Ellene hathat viszont, hogy a dollár érezhetően felfelé indult, 0,3 százalékkal megy fel a főbb devizákkal szemben. A dollárt, de a részvénypiacokat is nagy mértékben befolyásolják mostanában a másfél évtizedes magasságokban járó amerikai kötvényhozamok.
Újabb csúcson a BUX index
A BUX index keddi új történelmi csúcsa 57 176 pont volt az adatok szerint. Ma is pozitív a kép, napon belül már meghaladta a mutató ezt az értéket (57 377 körül is volt). Az OTP 14 400 forint körül mozog, ahol utoljára 2022 februárjában járt.
A bankpapír fontos ellenállást lépett át az Equilor Befektetési Zrt. szerint, a következő jelentősebb akadály 15 ezer forintnál lehet, míg 14 180 forintnál már támasz húzódik. A Mol visszaesett a 2700 forintos szint alá, melyre továbbra is érdemes figyelni, szignifikáns áttörése esetén emelkedés jöhet – írják.
Idén az olajcsapot zárják el az oroszok?
Egy évvel ezelőtt száz dollár feletti olajár és a mai gázár közel tízszerese miatt kellett rettegnünk. A pesszimista várakozások ellenére mindkét energiahordózó ára visszaesett. Míg a gáz árát Európában az orosz gázcsapok elzárása mozgatta, addig az olaj árát elsősorban globális folyamatok. A következő egy évben azonban ez változhat – írja a Concorde Értékpapír Zrt. blogja.
Az oroszok politikai nyomásgyakorlás céljából zárták el a gázcsapokat, nem kizárt, hogy jövőre hasonlóval próbálkozhatnak az olaj piacán is.
Elemi érdekük ugyanis, hogy 2025-től az amerikai elnököt inkább Donald Trumpnak hívják. Az amerikai háztartások továbbra is rendkívül érzékenyek a benzin árára, így a drasztikusan magasabb árfolyam Joe Biden újraválasztási esélyeit jelentősen csökkenti – írja a brókercég.
Akik már a karácsonyra készülnek
A héten főleg Jerome Powell péntek délutáni beszédét várják a piacok, valamint az Nvidia mai, szerda este esedékes gyorsjelentését. Az Nvidia a mesterségesintelligencia-sztori vezető papírja, tágabb értelemben az amerikai részvénypiac idei emelkedésének egyik legfőbb motorja volt. Kedden a részvény új csúcsra futott.
Jelent még a Snowflake technológiai cég is, amit érdeklődés övez. Ezen kívül a Kohl’s és a Nordstrom kiskereskedelmi cégek publikálják számaikat, miután a Macy’s nem túl biztató prognózisokkal állt elő. (Ezért 14 százalékos mínuszban zárt.) Az amerikai kiskereskedelmi szektorokban már a hagyományosan nagy bevételeket hozó év végi ünnepi szezon esélyeit latolgatják.
Nem volt túl rossz ez a jelentési szezon
A második negyedéves céges eredmények “nem igazán lettek gyengék”, ám néhány szektoron belül inkább az alulteljesítés volt a jellemző – írja a KBC Equitas. Az energiacégek eredményei bőven elmaradtak a tavalyi rekordteljesítménytől, de a technológiai cégek körében is láthattunk néhány csalódást keltő gyorsjelentést.
- A gazdasági lassulás a céges bevételi számokon is tetten érhető.
- De az inflációs nyomás enyhülésével a költségek is csökkenni kezdtek, igen szép profitszámokat eredményezve.
A részvénypiacokon eltűnő befektetői optimizmus a brókercég szerint inkább a kínai gazdaságból érkező negatív híreknek, mintsem a céges eredményeknek tudható be.
A dollár halála? Nevetséges
Totálisan nevetséges elképzelésnek tartja a dollár trónfosztását Vakmajom (a Hold Alapkezelő menedzsere) a Facebook-on. A fejlődő piaci országok “állandóan illúziókat kergetnek, hogy megszabadulnak a dollártól, de még egymás pénzeiben sem bíznak”, ami nem csoda, de így hogyan várják el a világtól, hogy bízzon a pénzeikben? – teszi fel a kérdést. Argentína, az egyik nagy “fejlődő” állam éppen úton van afelé, hogy esetleg teljesen dollarizálja a gazdaságát, vagyis eltörölje a szétinflált pesót.
Ki álmodik arról, hogy megtakarítását Kínában, Indiában, Brazíliában pláne az orosz diktatúrában tartsa? Na és Argentínában? És ki arról, hogy Amerikában, dollárban? Na ugye.
Szeptember 25-ig lesz Binance SEPA?
A Binance kriptotőzsde félreérthető kommunikációját ekézi a Coindesk cikke, majd tisztázzák, hogy szeptember 25-ig még biztosan lehet a Binance-ról SEPA-utalásokat teljesíteni Európában. Ekkor fejezi be vele az együttműködést a Paysafe Payment Solutions, a Binance banki partnere. Hogy mi lesz azután, nem tudni.
Mivel a tőzsde gondokkal küzd az Egyesült Királyságban, Franciaországban vizsgálat folyik ellene és lényegében Hollandiában, Németországban és Cipruson sem látják szívesen, a potenciális alternatívái valószínűleg haboznak a csatlakozással.
Biztonsági rés a Balancernél
A DeFi-szféra, a blokkláncon folyó decentralizált kriptovaluta-kereskedelem egyik legrégibb szereplője, a Balancer bejelentette, hogy biztonsági rést találtak az egyik okosszerződésében. A futótűzként terjedő hír nyomán a felhasználók kedden mintegy százmillió dollárnyi vagyont menekítettek ki a platformról (és a kapcsolódó Beethoven X-ről).
A likviditás-tartalékok (liquidity pool) egy részét pedig a vállalkozás válságstábja lezárta, hogy onnét illetéktelenül ne távozhassanak értékek. A Balancernél elhelyezett tőke 80 százaléka kedd estig állítólag már biztonságban volt, károkról nem érkezett jelentés.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.