Ma a német tőzsdeindex 0,8, a francia és a brit 0,3 százalékkal megy fel. Pedig tegnap az amerikai mutatók megint rossz napot zártak, fél százalék körüli eséssel. Ma viszont az USA határidős indexei már hasonló pluszban vannak, mint amekkora a mínusz volt csütörtökön.
Ma az eurózóna kiskereskedelméről és az Egyesült Államok munkaerőpiacáról vártak fontos adatokat. Az előbbi már meg is érkezett, az elemzők által várt 3,1-gyel szemben 3,8 százalékkal csökkentek az eladások kontinensünkön. Ez jó hír is lehet a részvényeknek, hiszen a kamatemeléseket lassíthatja. Másrészt viszont rossz, mert csökkenti a vállalati profitokat.
Veszik részvényeiket a hazai cégek
Itthon a BUX index kissé süllyed, az OTP 0,1, a Mol és a Richter 0,3, a Telekom 0,4 százalékkal van lejjebb. Nyertes lett a Masterplast 3,9 százalékos erősödéssel.
Csütörtökön az OTP újabb 140 ezer darab saját részvényt vásárolt 11 067 forintos átlagáron. A Richter pedig szerdán 14 596 papírt vett 8293 forintos átlaggal.
Csúcson az arany ára
Ma 373,40 az euró ára, 60 fillérrel feljebb van a tegnap estinél. Az olaj több mint másfél százalékkal drágul, a hollandiai földgáz azonban csak 0,4 százalékkal megy fel.
Tegnap 2082,80 dolláron éves csúcsot döntött az arany határidős árfolyama, ami meghaladja a 2022 márciusi helyi magaslatot is (2082,0 dollár). A 2020 augusztusi 2089,20 dolláros mindenkori rekordtól sincsen már túl messze.
Az arany erősödéséhez hozzájárulhatott, hogy a dollár gyengült az EKB kamatdöntése után, és az újra erősödő amerikai bankválságnak is lehet benne szerepe.
Miért erősödik most a forint?
Erősödött tegnap a forint az euróval szemben, a 375-376-os sávból 373-ig jutott a magyar deviza – írja az Erste Befektetési Zrt.
A piac kedvezően értékelte, hogy a parlament elfogadta az uniós forrásokhoz elengedhetetlen igazságügyi reformcsomagot.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ennek kiértékelése több hónapos folyamat lesz, így a tényleges utalások még váratnak magukra – tette hozzá a brókercég.
Javulás várható azt OTP-nél?
Május 10-én érkezik az OTP gyorsjelentése, amelytől a KBC Equitas javulást vár. Továbbra is lassuló hitelezésre, de viszonylag stabil kamatmarzsokra számít. A tavalyi első negyedévben számos negatív hatás volt az orosz-ukrán háború miatt, ehhez képest szerintük jelentősebb javulás várható a profitban. De a tavalyi negyedik negyedévhez képest is kedvezőbb eredményt várnak.
A részvényárfolyam az elmúlt napokban kifejezetten jól szerepelt, így a korábbi oldalazó mozgásból megpróbálhat kitörni a részvény – tették hozzá.
Nagyot zuhant a hazai kiskereskedelem, az ipar
Magyarországon 2023 márciusában az ipari termelés volumene 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A kiskereskedelem forgalmának volumene pedig naptárhatástól megtisztítva 13,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A kiskereskedelmi forgalom márciusi drasztikus csökkenése a magas infláció (márciusban 25,2 százalék év/év alapon), illetve a gazdasági teljesítmény első negyedévben tapasztalt további romlása miatt borítékolható volt – mondja Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Az MNB is hasonlóan borúlátó volt a legutóbbi kamatdöntést követő sajtótájékoztató alkalmával.
Minél nagyobb az infláció egy országban, annál jobban visszaesett eddig a boltok forgalmának volumene.
Az Amundi a nyári hónapoktól számít a pénzromlás mérséklődésére, ekkor húsz százalék környékére eshet vissza a pénzromlás üteme. Majd év végére tíz százalék alá csökkenhet.
Ragályos lett az amerikai bankválság?
Három regionális hitelintézet részvénye is hatalmasat esett tegnap, ami tovább növelte a befektetők aggályait, miután az elmúlt hónapokban több bank is összeomlott. A PacWest Bancorp további 51 százalékot zuhant, miután egy jelentés szerint rendkívüli eshetőségeket vizsgál, beleértve egy esetleges eladást is. A First Horizon és a Western Alliance Bancorp 33, illetve 38 százalékkal esett.
Fontos befektetők, köztük Bill Ackman hedge fund-milliárdos arra figyelmeztettek, hogy a bankrendszerre nehezedő feszültségek még messze nem értek véget. Más elemzők szerint viszont a bankrészvények zuhanása eltúlzott – foglalta össze a Bloomberg hírlevele. A bankrészvények egyébként tegnap Európában is nagyot estek.
Kiemelkedő negyedév a Raiffeisennél
Az osztrák bankcsoport 657 millió eurós nettó eredménye jóval az elemzők által várt 398 millió euró fölött alakult, és 49 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit – írta az Equilor Befektetési Zrt. Az Amerikából indult bankpánik nem volt különösebb hatással a bank betétállományára.
A 2023-as év egészére az Oroszország és Fehéroroszország nélküli nettó kamateredmény-előrejelzést 4,5-4,7 milliárd euróról 5,3-5,4 milliárd euróra emelték. A nettó díj- és jutalékbevétel-előrejelzés pedig 1,6 milliárd euróról 1,7 milliárd euróra emelkedett.
A vártnál jobb az Apple eredménye
Az Apple iPhone-jának eladásai az elmúlt negyedévben fellendültek, ami segített a világ legértékesebb vállalatának, hogy felülmúlja az elemzők által előre becsült eredményt. A teljes bevétel 94,8 milliárd dollárt tett ki, az elemzők csak 92,6 milliárdot vártak. Az eladások 2,5 százalékkal csökkentek ebben az időszakban.
Az eredmények azt sugallják, hogy az Apple kezd kilábalni a számítógép- és okostelefon-ipart egyaránt sújtó visszaesésből. Az Apple azonban figyelmeztette a befektetőket, hogy nagyjából kétszer ekkora visszaesésre számíthatnak. Bár a teljesítmény jobb volt a vártnál, két egymást követő negyedévben csökkentek az eladások, ami a világjárvány kezdete óta először fordult elő.
Különutas lesz-e az EKB?
A várt 0,25-0,50 százalék alsó felét, negyed százalékos kamatemelést lépett meg az EKB tegnap, de a kommentárja inkább szigorú volt. Christine Lagarde elnök kevesebb mit egy nappal azután, hogy a Federal Reserve utalt a kamatemelések esetleges leállítására, hangsúlyozta, hogy az EKB nem akar szünetet tartani az emelési sorozatban. Sok befektető azonban kételkedik abban, hogy az eurózóna meddig tud saját irányvonalat tartani, függetlenül a Fed-től.
A múltbeli tapasztalatok pedig azt sugallják, hogy az eltérés nem lesz tartós – írta a Bloomberg.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.