Az IHS Markit felmérése szerint a brit gazdaság a Brexit-népszavazás után olyan erősen zsugorodik, mint utoljára a pénzügyi válságban, 2009 elején – írta a Reuters. A brit tőzsdeindex ennek ellenére emelkedett ma fél százalékkal, igaz, az angol font viszont 0,6 százalékkal gyengült az euróhoz képest. A közgazdászok, piaci elemzők vélhetően valami hasonlót várnak a brit gazdaságtól, így nagy meglepetést ez nem okozhatott.
Egyébként péntek is van, nyár is van, egyéb fontosabb adat nem látott napvilágot és a politikusok is viszonylag csendben voltak. Minden adott volt ma egy kis stagnáláshoz, ami az elmúlt hetek turbulenciái után talán kellett is. A nyugat-európai tőzsdék indexei nagy átlagban nem változtak, a német és olasz mutató kissé esett, a többi kissé emelkedett.
Rekord utáni Richter-gyengeség
A Budapesti Értéktőzsdén is keveset mozogtak az árfolyamok, a BUX index a nap nagy részét mínuszban töltötte, a nap végére azonban lassan felkapaszkodott, de csak 0,1 százalékos pluszban zárt. A Mol 0,8 százalékkal 17 670 forintra, a Magyar Telekom 0,5 százalékkal 446 forintra emelkedett. A Richter, amely csütörtökön még történelmi rekordot döntött, most 0,7 százalékkal 5898 forintra esett.
A forint határozottan erősödött, 313,30 körül járt az euró este, ami 60 fillérrel alacsonyabb, mint csütörtökön hasonló időpontban. A dollár erősödött, az euró/dollár ismét 1,1 alá csúszott.
Esik az Apple, zuhan az olaj
Az USA tőzsdéi is tétován nyitottak, minimális változással, de végül a pozitív hangulat győzött. Hat órakor az S&P 500 0,3, a Nasdaq indexe 0,4, a Dow Jones 0,1 százalékos pluszban volt. Esik az Apple egy piackutató cég elemzése miatt, amely az okosórák eladási számait becsülte alacsonyra. A Japánban várt gazdaságélénkítéssel kapcsolatban haboznak a döntéshozók, ezért estek a tőzsdék péntek reggelre – írta a Bloomberg még délelőtt.
Az erősödő dollár is közrejátszhatott, hogy a nyersanyagoknak nem volt jó napjuk. Az arany 0,6, az ezüst 0,8 százalékos mínuszban, esik a réz is 1,2 százalékkal. A kőolaj a heti készletadatok óta megint lefelé csorog, ezúttal 1,8 százalékkal 43,90 (WTI) és 45,40 dollárra (Brent).
Jelek a Tesla egén
Egyre több riasztó jel van a Tesla körül - írja a KBC Equitas. „Vártnál gyengébb értékesítés, félresikerült marketing a robotpilóta üzemmódnál, kétes hozzáadott értékű felvásárlás, és egy látszólag kapkodó vezérigazgató, röviden ezek jellemzik a Teslát az utóbbi hónapokban.” Szerintük ezeket a kockázatokat a piac „talán nem árazza eléggé, így akár rázós időszak is jöhet” a részvénynél. A papír ma 1,6 százalékos pluszban van.
Ma a török részvények nem zuhantak tovább, sőt minimális mértékben erősödtek is. A török líra 0,8 százalékkal erősödött is a lírához képest. A Bloomberg szerint a befektetők már elkezdtek egyes részvényeket szemezgetni a török tőkepiac romjaiból.