18:50
1700 dollár alá esett az arany unciánkénti ára. Öt nappal ezelőtt kezdődött az esés, amikor 1800 dollárról visszapattant a nemesfém. Nyomás alatt maradt az egész árupiac, az olaj is esik, általános az eladói nyomás. A befektetők lőnek mindenre ami mozog.
Figyelembe véve az elmúlt hetek erős piaci volatilitását nem beszélhetünk rendkívüli eseményről. Miután a világgazdaság kilátásai hosszabb távra előrejelezhetetlenek, a befektetők továbbra is a rövid távú, de nagy kaliberű hírekre kereskednek. Ilyen volt ma, hogy az amerikai kongresszus szuperbizottsága nem fog megegyezni a tervezett 1200 milliárd dolláros, 10 évre szóló megszorító - csomagról. Emiatt pedig le is minősíthetik Amerikát.
Európában még tovább romolhat a hangulat, ha véget ér a "német álom". A Bundesbank ma keményen visszavette a növekedési előrejelzését.
16:50
Elszakadt a húr az olajpiacon is, 96 dollár alatt a WTI, a Wall Street 2,5 százalékos mínuszban áll.
16:20
Még tovább esett a Wall Street, a vezető indexek már több, mint 2 százalékot veszítettek. Folytatódott a korrekció az olaj piacán, ahol úgy tűnik nemsokára eleshet a 96 dolláros szint is. Az amerikai kereskedést teljesen megfagyasztotta a "szuperbizottság" kudarca.
15:45
Erős mínuszban kezdett a Wall Street. A vezető New York-i tőzsdemutatók 1,5 - 2 százalékos veszteségen állnak. Az aggodalom az európai adósságválságon túl azért fokozódik, mert média - jelentések szerint nem sikerült egyezségre jutnia az amerikai államadósság csökkentéséről a kongresszus "szuperbizottságának." (A témáról további részleteket itt talál.)
Az európai részvénypiacok szakadnak, az irányadó tőzsdék 2,5 - 3,5 százalék közötti mínuszban vannak, az EUR/USD az 1,3450-es szint alá csúszott.
A BÉT az európai hangulathoz képest még jól is teljesít, bár 1 százalékos mínuszban van, az OTP a 3000 forintos árfolyammal kardozik. A forint erősödött az euróval szemben, az EUR/HUF 307 forint körül mozog.
13:45
Erős mínuszban vannak az európai részvénypiacok, a frankfurti, a londoni, és a párizsi tőzsdék 2 – 2,5 százalékos esést mutatnak kora délután. Nyomás alatt maradt az euró, az EUR/USD 1,3450 körül áll. A részvénypiacok esése valószínűleg az amerikai tőzsdenyitás után is folytatódik, ugyanis gyenge nyitást valószínűsítenek az amerikai határidős indexek.
Még mindig nem látszik a lejtő alja a nyersanyag – piacokon. Az amerikai WTI könnyűolaj 96 dollárig esett, az arany pedig 1700 dollárra. Az arannyal együtt esik az ezüst, és az ipari fémek ára is. Az elmúlt héten az arany megpróbálkozott megint a kitöréssel, de egyelőre úgy tűnik, az európai válságban semmilyen eszközcsoportot nem kímélnek a befektetők. Hosszú távon azonban az arany drágulását várják a piaci szereplők, ugyanis a nemesfém megint menekülő útvonal lehet a nehezebb időkben.
A budapesti tőzsde is esik, de nem akkora mértékben, mint a nyugat – európai nagyok. A forint a reggeli gyengülés ellenére tartja magát az euróval szembeni 307 – 308 forint közötti sávban. A mai hathetes kincstárjegy – aukción túljegyzés volt ugyan, de ismét emelkedtek a hozamok.
Továbbra is gond van a szlovák állampapír – piacon is, ahol 260 millió euróért adott el 231 napos kincstárjegyeket, amelyeknek nőtt az átlagos hozamuk az előző, júliusi aukcióhoz képest. Csökkent az érdeklődés is. Egy hete hétfőn a szlovák adósságkezelő sikertelenül próbált eladni 150 millió euró értékben 5 éves kötvényeket a rendkívül alacsony, mindössze 13 milliós kereslet miatt. A szlovák pénzügyminisztérium akkor a csekély keresletet elsősorban az euróövezetben kialakult helyzettel, egyebek között az Olaszország jövőjével kapcsolatos komoly bizonytalansággal indokolta.