Roham a nap végén, 4 havi csúcson az index
Négy havi csúcsra, csúcsra, 1406 pontra emelkedett a Standard and Poor's 500 index a Wall Streeten a zárásra, annak ellenére, hogy második napja érkeztek a riasztó adatok a kínai gazdaságról. Az európai kereskedést és a nyersanyagárakat is lehúzták a beszámolók, amik részben egyértelmű jelét adják annak, hogy a kínai gazdaság lassul, részben szinte biztossá teszik a későbbi monetáris lazítást. Éppen ez a várakozás és a hétvégi pozíciózárások voltak, amik a nap végére megint emelték az indexeket a részvény és a nyersanyagpiacokon egyaránt.
Kína egyre betegebb
A péntek hajnali adatok a kínai külkereskedelmi többlet csökkenéséről számoltak be váratlanul. A kínai kivitel csak minimálisan emelkedett júliusban, az import viszont annál inkább. Nemcsak az adatok iránya, hanem a mértéke is meglepetést okozott, az előzetes várakozások ugyanis 7 - 8 százalékos emelkedésről szóltak. A tegnapi számokkal együtt a mai adat egyértelműen a kínai gazdaság erőteljes lassulását igazolja. A várakozások szerint a kínai monetáris és politikai vezetés mindenképpen folytatja majd az enyhítő lépéseket. Ezek eddig részben kamatcsökkentések, részben a kötelező tartalékráták csökkentése voltak.
A helyzet azért faramuci, mert a bejelentés egyrészt ijesztő, másrészt abból a szempontból biztató, hogy a kínai kormány és a központi bank nem hagyja majd ösztönzés nélkül a piaci szereplőket, ez a várakozás pedig újabb vásárlásokat generál. A befektetők most azért vesznek fel újabb emelkedésre játszó pozíciókat, hogy ha megtörténnek a bejelentések, akkor hasznot szerezzenek az akkori erősödésből. Hasonlóak az elvárások hetek óta a Feddel és az EKB-vel kapcsolatban is.
A hajnali kínai adatsor komolyan elrontotta a befektetők kedvét. A BUX 0,3 százalékkal gyengült zárásra, a vezető részvények a Richter kivételével veszítettek értékükből. Az OTP 0,4 százalékkal gyengült, 40400 forintra, a Mol 1,2 százalékkal 16995 forintra, a Magyar Telekom 0,7 százalékos mínuszban fejezte be a napot, 391 forinton, a Richter viszont 1,4 százalékkal tudott erősödni, 40400 forintra. |
Csökkenő kereslet, növekvő viharok
A kőolaj árát csökkentette a Nemzetközi Energiaügynökség legújabb előrejelzése arról, hogy a világszerte tapasztalható gazdasági visszaesés miatt tovább csökken a kereslet az üzemanyagok iránt. A becslés szerint idén naponta 0,9 millió hordóval, jövőre pedig, 2073-ban pedig 0,8millió hordóval esik vissza a kereslet. Tegnap az OPEC adott ki hasonló figyelmeztetést, amely szerint az erős világgazdasági turbulenciák miatt jövőre drasztikusan visszaeshet az üzemanyag-fogyasztás.
Az olaj árát egyébként a napokban támasztja a vártnál jobban csökkenő amerikai olajtartalékokról szóló beszámoló és az is, hogy beindult a hurrikánszezon, amivel kapcsolatban az illetékes amerikai hatóság éppen tegnapra virradóra emelte a várható viharok számára adott előrejelzését. Várakozásuk szerint 12 – 17 olyan vihar alakul majd ki november elsejéig, aminek nevet is adnak, ebből 5 – 8 lehet hurrikán, ezek közül pedig 2 – 3 fejlődhet igazán veszélyes méretűvé. Az első vihar, az Ernesto már le is csapott Mexikóra.
A hangulatot tehát részben a nyersanyag - főleg az olaj - árak emelkedése okozta és az a hit, hogy a három nagy jegybank, a kínai, az amerikai és az euróövezeti most már nemsokára tényleg konkrétumokkal rukkol elő és vagy újabb pénznyomdával, vagy a kritikus európai perifériás kötvényhozamok direkt letörésével elkezdi a mentőakciók újabb sorozatát.