5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az amerikai dollár halálát már sokan és sokféleképpen megjósolták, és valóban csökken a szerepe a világban. Ám erre korábban is volt példa, csakhogy a folyamat akkor megfordult. Másrészt pedig legfőbb politikai riválisai sem remekelnek, a kínai deviza súlya is csökken, az orosz rubelbe fektetők aránya pedig szinte kimutathatatlan. Akinek halálhírét keltik…?

A dollárnak és riválisainak a nemzetközi devizatartalékokban betöltött szerepét összegzi az IMF adatsora (COFER), amelyet a Wolf Street elemzett. A témának különleges aktualitást ad, hogy Magyarország is éppen most növelte meg alaposan az aranytartalékait a devizatartalékain belül, és az aranyat jelentős részben a jegybankok vásárlásai hajtották fel az utóbbi pár évben.

Ennek hátterében pedig – vélhetően az inflációs folyamatokon kívül – ott van az is, hogy Oroszország devizatartalékai egy részének lefoglalása után sok ország még inkább lazítani kívánja a dolláreszközöktől való függését.

A DXY index az amerikai dollár erejét méri egy nemzetközi devizakosárhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A DXY index az amerikai dollár erejét méri egy nemzetközi devizakosárhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Tíz év, nyolc százalékpont veszteség

Az IMF adatai szerint az amerikai dollár, mint globális tartalékvaluta súlya, részaránya a jegybankok tartalékaiban 1995 óta nem látott alacsony szintre csökkent. A központi bankok helyette a „nem hagyományos valuták” és az arany felé diverzifikálnak, azaz oda forgatják át befektetéseik egy részét. A kínai jüan (renminbi) viszont szintén egyre inkább veszít súlyából – foglalta össze a Woilf Street.

Idén a második negyedévben az USD-ben denominált devizatartalékok aránya – az amerikai Fed-et nem számolva – a teljes devizatartalékok 58,2-ára csökkent. Az elmúlt tíz év során a dollár részesedése mintegy nyolc százalékponttal jött le a 2015-ös 66 százalékról.

Ha ez hasonló ütemben folytatódik, akkor a dollár részesedése tíz éven belül 50 százalék alá süllyedhet – állapítják meg.

Amikor az olajárrobbanás elintézte a dollárt

De ez mégsem olyan nagy és új dolog, ahogy sokan hiszik. Az 1970-es és 1980-as években a dollár részesedése a globális tartalékvaluták között a mostaninál is jóval alacsonyabb volt. Ez az arány az 1977-es 85 százalékról 1991-re 46 százalékra esett vissza.

Az SXY index a svájci frank erejét méri egy nemzetközi devizakosárhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az SXY index a svájci frank erejét méri egy nemzetközi devizakosárhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Ezt azzal magyarázzák, hogy a hetvenes és nyolcvanas években az USA-ban robbanásszerűen megnőtt az infláció. A világ pedig elvesztette bizalmát a Fed-ben, hogy ezt az inflációt hajlandó kordában tartani. (Egyébként az inflációs folyamatokat nem a Fed indította el, hanem főként az olajárak robbanása – a szerk.)

Szilárd vár a mi eurónk

Az 1990-es évekre azonban, amikor az infláció már egy évtizeden át csökkent az USA-ban, a bizalom visszatért, és a központi bankok ismét inkább dollárban denominált eszközöket vásároltak. Egészen az euró megjelenéséig, amely a főbb európai tartalékvalutákat egyesítette, és így a dollár szilárd alternatívájává vált.

Az EXY index az euró erejét méri egy nemzetközi devizakosárhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az EXY index az euró erejét méri egy nemzetközi devizakosárhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az átstrukturálás egyébként nem úgy zajlott, hogy a központi bankok a piacra öntötték volna a dollárban denominált értékpapírokat. Dollárösszegben kifejezve (nominálisan) ugyanis állományuk nem sokat változott, és nem sokkal marad el ma sem a 2021-es csúcsértéktől.

De ahogy a jegybankok összes devizatartalékai tovább növekednek, inkább számos más, alternatív devizában denominált eszközt vesznek, már nem dollárt. Így a dollár részesedése fokozatosan, természetes módon csökken.

A futottak még valuták

Az euró az örökös második, részesedése évek óta megrekedt húsz százalék körül. (Idén a második negyedévben 19,8 százalék volt.) Az USD és az EUR főbb alternatívái, a „nem hagyományos tartalékvaluták”, ahogyan az IMF nevezi őket, kusza egyveleget alkotnak, egyik részesedése sem túl nagy:

  • Japán jen, 5,6 százalék. A harmadik legnagyobb tartalékvaluta az USD és az EUR mögött, annak ellenére, hogy a jen árfolyama a többi fő valutával szemben sokat zuhant (lásd a lenti ábrát).
  • Angol font, 4,9 százalékkal a negyedik legnagyobb.
  • Kanadai dollár, 2,7 százalék.
  • Ausztrál dollár, 2,2.
  • Kínai renminbi, 2,1.
  • Svájci frank, 0,2.
  • A többi egyéb valuta együttesen, 4,2 százalék.

A két nagyon túl a többi valuta – a kínai jüan kivételével – 2015 óta egyre nagyobb részesedést szerez, miközben a dollár veszít, az euró pedig nagyjából szinten marad. Tehát nem egy valuta nyer a dollárral szemben, hanem a sok kisebb „nem hagyományos tartalékvaluta” részesedése növekszik.

A JXY index a japán jen erejét méri egy nemzetközi devizakosárhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A JXY index a japán jen erejét méri egy nemzetközi devizakosárhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Miért nem használják a jüant?

Amikor az IMF 2016-ban a jüant (RMB) felvette a “különleges lehívási jogok” (SDR) fedezetéül szolgáló devizák kosarába, a dollár dominanciájára nézve nagy fenyegetésnek tekintették. Kína a világ második legnagyobb gazdasága, és logikus lenne, hogy legyen egy jelentős tartalékvalutája is.

Árfolyamok és grafikonok

De kiderült, hogy ez nem így van. Az RMB terjedését a tőkeáramlások korlátozása és a konvertibilitási problémák hátráltatják. Úgy tűnik, hogy a központi bankok óvakodnak a jüanban denominált eszközök tartásától. Tartalékvalutaként így csak kicsi és csökkenő szerepet játszik. Még az ausztrál dollár részesedése is nagyobb, mint az RMB-é.

Az arany a reneszánszát éli

Eközben az arany ismét a központi bankok kedvelt tartalékeszközévé vált. Bár nem igazán illik a devizatartalékok sorába, de helyettesítheti azokat, például az állampapírokat a központi bankok mérlegében.

A központi bankok 50 éven át csak szabadultak meg az aranykészleteiktől, de az elmúlt évtizedben újraépítették azokat (ahogy Magyarország is). Az IMF szerint jelenleg 1,16 milliárd uncia aranyat tartanak, ami nagyjából az 1970-es évekbeli szintnek felel meg. A mai árfolyamon ez 3,1 billió dollárnyi aranyat jelent, szemben a 12,35 billió dollárnyi devizatartalékkal.

A devizatartalékokat egyébként mindig dollárban tartják nyilván, a dollártól eltérő pénznemben lévő állományt az adott időpontban érvényes árfolyamon számítják át dollárra. Tehát a dollár és a többi tartalékvaluták közötti árfolyamok is változtatják a nem dolláralapú eszközök értékét.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21260 21600 -0,19% 21470 21530 3 223 581 530 HUF 2024-11-21 13:00:27
MOL 2686 2666 2690 -0,15% 2686 2688 256 673 210 HUF 2024-11-21 13:01:25
MTELEKOM 1220 1210 1222 +0,33% 1220 1222 100 063 608 HUF 2024-11-21 12:57:06
RICHTER 10790 10710 10870 0,00% 10770 10790 290 188 120 HUF 2024-11-21 12:57:43
OPUS 507 507 512 -0,39% 507 508 5 840 365 HUF 2024-11-21 13:03:47
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
Részvény / Deviza / Áru Az ukrán rakéták lőtték le a BUX-ot
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1287,23 pontos, 1,62 százalékos csökkenéssel, 77 965,78 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Duplázott a BUX index, ezért megy a Tesla
Eidenpenz József | 2024. november 19. 12:29
Elromlott a hangulat a részvénypiacokon, a BUX is szakad, az eddig száguldó OTP húzza le. Fontos gyorsjelentésekre vár a piac, ma a Walmart, holnap az Nvidia következik. Két nagy bankház is szép emelkedést vár 2025-re a részvénypiacon. Egy hír nyomán nagyot ugrott a Tesla.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG