Míg tegnap a bankszektor húzta vissza az európai részvénypiacot az amerikai hedge fund-csőd miatt, ez mára megszűnt ballaszt lenni, a pénzintézetek felfelé korrigálnak. A tegnapi Dow Jones-rekord is javította a hangulatot, a francia fogyasztói bizalom indexe is jobb lett a vártnál, és a Szuezi-csatornában is megindult a hajóforgalom. A bankok mellett a légitársaságokat veszik nagyon.
A jó hírek nyomán Németországban 0,7, Franciaországban 0,5, Nagy-Britanniában 0,3 százalékkal emelkedik az index. Az amerikai határidős indexek egyelőre nem mutatnak egyértelmű irányt, de megint az ipari részvények állnak jobban. Varsó a tegnapi száguldás után kissé esik, s Budapest is követi 0,2 százalékos süllyedéssel.
Az OTP húzza le a hazai indexet 0,2 százalékos csökkenésével, miközben a Mol, a Richter és a Telekom minimális mértékben emelkedik. A 4iG négy százalékkal van feljebb, miután nagy hír érkezett róla. (Lásd: Megveheti a 4iG a DIGI magyarországi vállalatcsoportját.) Az euró 363,10, kissé gyengült a forint tegnap estéhez képest, de változatlan tegnap délelőtt óta.
Erősödik a dollár, kissé gyengül az arany, az ezüst és az olaj. Csütörtökön az OPEC-kartell ismét összeül. Törökországban a jegybankelnök után az alelnököt is kirúgták, így a líra tovább süllyed.
Ezért olyan stabil a forint
Az euró-forintárfolyam alapvetően stabil maradt tegnap és ma is.
Ebben az is szerepet játszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank ismét deviza-likviditást nyújtó FX swap tenderrel támogatja a negyedév végi alkalmazkodást. A tender eredményét ma délben hozzák nyilvánosságra. A cseh korona a forinthoz hasonlóan stabil, míg a román lej és a lengyel zloty gyengült az euróhoz képest – írta az Erste Befektetési Zrt.
Meg sem kottyant a piacnak a 30 milliárd dolláros kényszereladás
A hétfőn kirobbant amerikai hedge fund-botrány következményeiről szólnak ma is a hírek. A Deutsche Bank a korábbi feltételezések ellenére nem szenvedett el veszteségeket. Így a részvénye a tegnapi esés után két százalékkal emelkedik. Majdnem ennyivel korrigál felfelé a Credit Suisse és a UBS papírja is. Pedig a Credit Suisse állítólag 3-4 milliárd dollárt is veszíthetett. A japán Nomura Holdings, amely kétmilliárdos bukót jelentett, a tegnapi orbitális, 18 százalékos zuhanás után stagnált reggel.
A tízmilliárdos tőkével rendelkező Archegos Capital 50 milliárd dolláros pozíciót épített, s most ez a jelentős tőkeáttétellel rendelkező pozíció omlott a nyakába – értesült az Erste Befektetési Zrt. Ebből likvidáltak 30 milliárd dollárt pénteken. A piaci szereplők többsége azon spekulál, hogy van-e még csontváz a szekrényben, s ha igen, akkor hol kell azt keresni. Ám a sok pénzzel kipárnázott világban egy ilyen (jelentős) hírnek kicsi a hatása a piacokra, hiszen a felszínen még csak komolyabb fodrot sem vetett ez a hullám.
(Ez a cikk is érdekelheti: A brókerbotrányok után hat évvel sem lehet tudni, mikor zárulhat le a pórul járt ügyfelek kártalanítása)
A csatorna után most a kikötőkben várhatók dugók
Hétfő estére a mentőalakulatoknak sikerült a Szuezi-csatorna felénél levő tóhoz vontatnia a kiszabadított Ever Given teherhajót, lehetővé téve, hogy a várakozó járművek hosszú sora folytathassa útját – tudósított a Bloomberg.com.
Míg a forgalmi dugó két és fél napon belül megszűnik, a globális kereskedelemben további zavarok várhatók, mert az eset a szorosan ütemezett ellátási láncok összetett hálózatát zavarja össze. Az európai és ázsiai kikötőket hirtelen elárasztják az áruk, amelyek majdnem egy hétig várakoztak Egyiptom közelében, újabb torlódásokat okozva. Legalább 59 konténerszállító hajó késik Rotterdamba, Európa legnagyobb tengeri kikötőjébe tartva. Sok hajó kihasználatlanul áll majd, és romolhat a felszerelésük állapota is.
A chiphiányra árrobbanás lesz a válasz?
A Taiwan Semiconductor, a chipgyártás egyik nehézsúlyú szereplője kész emelni az árakat az N-Tv.de jelentése szerint.
A Taiwan Semiconductor további áremelkedéseket kíván elérni. Ez nem lehet nehéz, miután az autóipar chiphiánnyal küzd – kommentálta egy kereskedő. A szezonális áremelés nyomán az év végén az árak 25 százalékkal is magasabbak lehetnek. Különösen a Lenovo profitál ebből, a hír bejelentése után tíz százalékkal ugrik a részvény. Az Infineon papírja viszont alig változik.
Egy perc alatt elkapkodták a Sátán Cipőit, a Nike perel
A világ legnagyobb sportcikk-gyártója, a Nike beperelte az MSCHF amerikai művészeti vállalkozást védjegybitorlás miatt, miután a Lil Nas X rapperrel együttműködve hétfőn 666 pár “Sátán-cipőt” adtak el. Ezeket azonban a vállalat jóváhagyása nélkül készítették – jelentette a “Rolling Stone” zenemagazin. A “Sátán-cipők” nem hivatalos újratervezései a Nike védett márkájának, az Air Max 97 tornacipőnek. A Nike szerint a cipő jelentős kárt okoz a cég jó hírnevében.
A cipőkön pentagramm, fordított kereszt van, valamint hivatkozás a Biblia egy szakaszára, Lukács 10:18-ra. (“Láttam, hogy a Sátán villámként zuhan az égből”.) Valamint egy csepp vért is kevertek a talpba. A cipő páronként 1018 dollárért kelt el, a bibliai szakasz számára utalva. Az MSCHF szerint a cipők egy percen belül elkeltek.
A Visa vidíthatta fel a bitcoin-vásárlókat
Tegnap erőre kapott a bitcoin, ma 58 ezer dollár felett forog, négy százalékkal emelkedik. A Visa bejelentette, hogy elfogad majd kártyáinak fedezetéül egy speciális stabil kriptodevizát (stablecoint), az USDC-t. Ehhez együttműködik a Crypto.com szolgáltatóval. A Mastercard vezetője tartózkodóbban nyilatkozott, kritizálta például a bitcoint, de a stablecoin-ok és a CBDC-k elfogadását annál a cégnél is vizsgálják.
Mégsem a digitális jüan lesz az első CBDC, hanem…
A CBDC-k, azaz a központi bankok által kibocsátott digitális pénzek létrehozását nemrég az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke nem tartotta sürgetőnek, miközben Kína előrehaladott kísérleteket folytat és a kriptodeviza-szektor is virágzik. A versenyben egy kis szereplő vívhatja ki magának az elsőbbséget – a bahamai sand dollar.
A Bahama-szigeteki Központi Bank (CBoB) bejelentette, hogy digitális pénzneme, a Sand Dollar várhatóan napokon belül kereskedelmi használatba kerülhet, miután teljes interoperabilitást ér el a különféle pénztárca-szolgáltató cégek között. A szóban forgó cégeket szigorú kiberbiztonsági értékeléseknek vetették alá. A bahamai sand dollár már 2020 októberében megjelent, mint az első CBDC a világon, amely túllépett a kísérleti szakaszon. Ekkortól minden bahamai állampolgár számára elérhetővé vált, a kereskedelmi bankokkal történő integráció viszont fokozatosan történt. Ennek befejezése áll most küszöbön.
ARKmageddontól tart a Concorde is
Az amerikai technológiai szektor korrekciót szenvedett el február végén, és nyilvánvalóvá vált: e piac szempontjából Cathie Wood és az ARK Invest közel olyan kockázat, mint a Biden-adminisztráció által belengetett adóemelés. Sőt a kettő együtt armageddon-szintű esést hozhat – írta a Concorde Értékpapír blogja. Főleg, hogy ezek az alapok nagyon transzparensek, a portfóliójuk jól ismert.
Ha a befektetők elkezdenek az ajtó felé tülekedve menekülni, az a shortosoknak remek támadási lehetőséget kínál. A nagy likvidálás igazán akkor kezdődhet el, ha az ügyfelek veszteséget kezdenek el realizálni, és Cathie Wood már nem tudja őket megnyugtatni. Ha beindul ez a lavina, nagyon könnyen és végtelenül gyorsan maga alá temetheti a befektetőket – írták.
Nemrég a Hold Alapkezelő blogján is hasonló vélemény jelent meg. Ennek lényege, hogy “a tömeges lakossági részvétel spekulatív részvényekben egy időzített bomba, ami ketyeg”. (Lásd összefoglalónkat itt.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.