Kisebb-nagyobb mínuszokat látni a nemzetközi tőzsdéken, a befektetők Jerome Powell Fed-elnök esti fellépésére várnak, hátha mond valamit a kamatpályával kapcsolatban. Az európai indexek jellemzően 1-4 ezrelékkel süllyednek, és az amerikai határidős mutatók is hasonló veszteséget mutatnak.
Bár az USA-ban is hátravan még néhány gyorsjelentés, az európai cégeknél van most nagyobb dömping. Így jelentett a Bayer, a Marks and Spencer, a Continental, az ABN Amro, a Commerzbank és a Credit Agricole. Nálunk pedig szerda reggel a Richter számai érkeztek, este a Magyar Telekom publikál, pénteken reggel pedig az OTP és a Mol érkezik.
A BUX index stagnál, ahogy az OTP is, a Richter azonban a jelentése után másfél százalékkal megy fel. A Mol húzza vissza az indexet, egy százalék körüli süllyedésével.
Megakadt a forint
Bár előzőleg a 378 forintot is súrolta, délelőtt visszaugrott 379-re az euró ára. A forintot mintha a rossz kiskereskedelmi adat rakta volna helyre, nem sokkal ennek közzététele után indult ugyanis be egy kisebb forintgyengülési hullám. Valószínűleg a dollár erősödése sem segít a kelet-közép-európai devizáknak, míg az olaj és a földgáz valamivel olcsóbb lett.
Éves összevetésben az idén szeptemberi kiskereskedelmi forgalom 7,3 százalékkal maradt el a tavalyitól. Pénteken inflációs adat érkezik, ami a forintra is hatással lehet.
Jó lett a Richter jelentése
A vártnál erősebb profitról, az elemzők által becsültnél kisebb nyereségcsökkenésről írnak a brókercégek elemzői szerda reggel.
- Az adózott eredmény 54,6 milliárd forint lett, ami 33,8 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakához képest. De jóval a piaci konszenzus, valamint a mi konzervatívabb előrejelzésünk felett van – írta az Erste Befektetési Zrt.
- Bár a bevételek kicsit elmaradtak a várakozástól, a profitszámok már nem okoztak csalódást, és a konszenzusnál jóval kedvezőbb negyedéves eredményeket tudott produkálni a Richter – foglalta össze a KBC Equitas.
- Az eredménysorokon pozitív meglepetést okozott a Richter, nem utolsósorban az AbbVie korábbi gyorsjelentése alapján már valószínűsíthető magas Vraylar-bevételeknek köszönhetően. Így a vezetés szerint túl fogják teljesíteni az eredeti éves előrejelzéseket – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Mit mondanak a Molról és az OTP-ről?
Az elemzők a pénteken esedékes Mol- és OTP-jelentések számait találgatják.
- A Mol gyorsjelentésében az előző negyedévhez képest erősebb eredményre számítunk, ebben az adózási hatásoknak is jelentős a szerepe. A magasabb nyersanyagárak, valamint a stabilan maradó finomítói marzsok is segíthettek – írta a KBC Equitas.
- Várakozásunk szerint a Mol 272 milliárd forint EBITDA-nyereségről fog számot adni, ami év/év alapon 54 százalékkal kevesebb ugyan, de az idei második negyedévhez képest jobb – számolt az Erste Befektetési Zrt.
- Dinamikusan növekvő kamateredmény és nagyon magas profit várható a harmadik negyedévben… Az OTP negyedéves korrigált adózott eredménye várakozásunk szerint csak kismértékben maradhatott el az előző negyedévi rekordtól, és 277,4 milliárd forint lehetett. Míg a második negyedéves eredményt számos egyszeri tétel is javította, most egy sokkal tisztább, de így is nagyon erős eredményre számítunk – írta az Erste Befektetési.
Este itt a Telekom-jelentés
A Magyar Telekom árbevétele 2023 harmadik negyedévében 12 százalékkal emelkedhetett éves alapon az elemzői konszenzus szerint, köszönhetően az inflációkövető díjkorrekciónak, valamint “a nem romló előfizetői számoknak” – írta az Equilor Befektetési Zrt. Az eredménysorokon is jelentős javulást várnak az elemzők, EBIT-soron 42 százalékosat, míg az EBITDA-soron 21 százalék pluszt prognosztizálnak.
Durva céláremelés érkezett a magyar részvényre
Gaál Gellért, a Concorde vezető részvényelemzője drasztikusan megemelte a Magyar Telekom-részvényekre vonatkozó célárát a várható eredménynövekedésre, valamint a közműadó meglepetésszerű visszavonására reagálva. A korábbi 600-ról 950 forintra növelte, ami a mostani 608 forintos árfolyamhoz képest 56 százalékos felértékelődési potenciált jelent. Az elemző így persze vételre ajánlja a Telekom részvényeit.
Megemelték egy állampapír kamatát
November 8-tól a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) az előző sorozat egy százalékához képest magasabb, 1,5 százalékos kamatprémiummal vásárolható meg. Így az új, 2027/N sorozat aktuális éves kamata 9,31 százalék – tették közzé.
A háromhavonta kamatot fizető, a három hónapos diszkont kincstárjegyekhez kötött kamatozású kötvény ezzel együtt is jelentősen lemarad az inflációkövető PMÁP-tól (Prémium Magyar Állampapír, 14,75 százalék). Az állam vélhetően ezért is szereti, mert neki kisebb kamatterhet jelent. Erről itt írtunk részletesen:
Mégis tőzsdére menne a Circle?
A második legnagyobb stabilérme (stablecoin, dollárhoz kötött krioptovaluta) kibocsátója, a Circle mérlegeli, hogy 2024 elején nyilvános társasággá alakuljon, tőzsdei bevezetéssel. Az ügyet ismerő személyekre hivatkozva azt írja a szaksajtó, hogy legalábbis tárgyalnak a tanácsadókkal a lépésről.
Az amerikai tőzsdén jegyzett részvénytársasággá válás már régóta része a Circle stratégiai törekvéseinek – mondta a Circle egyik képviselője a Bloomberg hírügynökségnek.
A Circle eredetileg egy 4,5 milliárd dolláros fúzió részeként, 2021 júliusában már döntött a tőzsdére lépésről, de az az üzlet meghiúsult. A Circle USDC érméjének kapitalizációja jelenleg 24,4 milliárd dollár, a cég bevétele főleg a mögöttes, biztosítékként felhalmozott tőke kamataiból áll össze.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.