4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európa-szerte probléma a cukor és az édességek kiugró drágulása, de csak kisebb részben írható a háború számlájára. Az időjárás szélsőségei, a környezetvédelem, a boltok költsége is nagy szerepet játszik ebben, és így még évekig luxus maradhat az édes élet.

Aki sok cukrot használ, örülhet a magyar árstopnak, ugyanis az édesítőanyag Nyugat-Európában egyre inkább luxuscikké válik. Júniusban Németországban az embereknek majdnem 80 százalékkal többet kellett fizetniük a cukorért, azaz majdnem kétszer annyit, mint egy évvel ezelőtt. Tavaly október óta különösen erős a drágaság – derül ki az N-Tv.de cikkéből. Mi ennek az oka?

A háború is belejátszik

A cukor valójában sokáig túlságosan is olcsó volt az európai és a világpiacon – összegezte Sandra Fürderer, a Német Cukorszövetség szóvivője. A vállalatoknak sok esetben nem volt gazdaságos cukrot termelni. Az ár aztán 2021 végén kezdett ismét emelkedni.

A cukorárfolyam öt éve (kékkel az európai, zölddel az amerikai árutőzsdén). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A cukorárfolyam öt éve (kékkel az európai, zölddel az amerikai árutőzsdén). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A cukor drágulásának több oka is van. Az energiaköltségek rendkívül megemelkedtek, főként az ukrajnai háború miatt. A cukorrépát a betakarítás után, szeptembertől januárig dolgozzák fel. Épp a hideg hónapokban, amikor a gáz és más energiahordozók nagyon drágák voltak. A gazdák az üzemanyagért és a műtrágyáért is többet kell fizessenek.

A klímavédelem drága

Emellett további költségtényezőkkel kell szembenézniük, egyre magasabb szintű éghajlati célokat, környezetvédelmi és szociális követelményeket kell teljesíteniük. Mindez a cukorgyártók számára sokkal drágábbá teszi a cukorrépát.

A vállalatoknak magasabb árat kell fizetniük a gazdáknak a répájukért, mert különben azok úgy dönthetnek, hogy valami mást termesztenekmondja Fürderer.

Gyenge termés Németországban és Franciaországban

A szupermarketekben kapható cukor többnyire európai répacukorból készül. Európa fő cukortermelői Franciaország és Németország. Tavaly azonban a hőhullámok miatt rossz volt a termés, különösen Franciaországban.

A cukorárfolyam egy éve (kékkel az európai, zölddel az amerikai árutőzsdén). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A cukorárfolyam egy éve (kékkel az európai, zölddel az amerikai árutőzsdén). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Valójában a cukorrépa számára kedvező a melegebb és szárazabb éghajlat, mert hosszú gyökereivel mélyebb rétegekből is képes vizet felszívni. De amit tavaly láttunk, az már túl sok volt – idézik a szakértőt. Ráadásul az éghajlatváltozás több kártevőt és növénybetegséget is eredményez.

Szélsőségek a trópusokon

A világ cukortermelésének kétharmadát azonban cukornádból állítják elő. A legnagyobb cukortermelők Brazília, India és Thaiföld. Ezeknek szintén meg kell küzdeniük az időjárási szélsőségekkel, így tavaly kevesebbet szüreteltek és kevesebb cukrot exportáltak. Már idén tavasszal is terméscsökkenés volt megfigyelhető.

Cukor helyett bioüzemanyag

Mivel több pénzt keresnek vele, egyes cukornádtermelők, többek között Brazíliában, inkább nem cukrot termelnek, hanem bioüzemanyagot, azaz bioetanolt. Az ukrajnai háború miatt az üzemanyag is sokkal drágább lett, ennek következtében kevesebb cukor került a világpiacra.

A cukorárfolyam Európában (kék), az USA tőzsdéjén (zöld) és a Brent kőolaj (sötét vonal). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A cukorárfolyam Európában (kék), az USA tőzsdéjén (zöld) és a Brent kőolaj (sötét vonal). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A répatermelőknek és a cukoriparnak persze jót tesznek a magas cukorárak. Az Európa nagy termelői közé tartozó Nordzucker és Südzucker a 2022/2023-as üzleti évben jelentősen növelni tudta nyereségét.

Mi jöhet még?

A cukor még sokáig drága maradhat a szélsőséges időjárás miatt, akát évekig is, Európában és világszerte egyaránt. Ami ráadásul megnehezíti az elemzők számára a termelés előrejelzését.

Az európai cukor (kékkel) és a Südzucker AG árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az európai cukor (kékkel) és a Südzucker AG árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az édességgyártók számára a magas cukorárak komoly problémát jelentenek. A csokoládégyártó Ritter Sport komoly terhet lát a magas nyersanyag-, energia- és csomagolási költségekben. Egyes európai édességgyártók egyenesen attól tartanak, hogy hamarosan nem lesz elég cukor. A nádcukor pedig drága a gyártók számára, tonnánként több mint 400 eurós büntetővámot kell kifizetniük.

Tündérmese, hogy az élelmiszereknek drágának kell lenniük?

A svájci nagybank, a UBS brit közgazdásza, Paul Donovan szerint a szupermarketekben és az éttermekben már több hónapja nem a munkaerőhiány, az ellátási láncok problémái vagy a magas energiaköltségek miatt emelkednek az árak. Ehelyett a gyorséttermek, az élelmiszergyártók és a kiskereskedelmi láncok kihasználják vásárlóközönségük hiszékenységét – “kapzsisági infláció” vagy haszonlesés, profithajhászás történik valójában.

Mi drágítja a kiskereskedelem árait?

A jelenségre először 2010-ben figyelt fel hazájában, Nagy-Britanniában. A szupermarketek akkor is emelték az áraikat, és a mezőgazdaságra fogták. A közgazdász kutatása szerint az élelmiszerek árának a szupermarketben nagyon kevés köze van ahhoz, amit a gazdák kapnak termékekért.

A kiskereskedelemben a legnagyobb költség a munkaerő, az üzlethelyiség, a reklám és a forgalmazás.

Az ezekre fordított kiadások viszont nem nőttek a vizsgált időszakban.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24000 23650 24240 +0,59% 0 0 14 854 291 330 HUF 2025-01-22 17:06:25
MOL 2900 2872 2914 +0,69% 0 0 1 919 198 048 HUF 2025-01-22 17:05:05
MTELEKOM 1402 1380 1414 +1,59% 0 0 796 924 398 HUF 2025-01-22 17:05:00
RICHTER 10660 10600 10740 +0,38% 0 0 1 824 829 290 HUF 2025-01-22 17:12:31
OPUS 527 522 529 0,00% 0 0 105 327 088 HUF 2025-01-22 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megint szépen megtolták a pesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 611,59 pontos, 0,72 százalékos emelkedéssel 85 643,97 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Ismét váratlan dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 18:46
Megint sikerült erősödnie.  
Részvény / Deviza / Áru Mennyit kaszált Trump a napokban? Meddig sávozik még a forint?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 12:29
A részvényindexek optimizmusról árulkodnak, a BUX is visszatért az emelkedő pályára. A forint viszont sávban mozog, és ez egy darabig így is maradhat. Árat emel a Netflix, robbanás előtt állhat az ezüst. Trump kedvez a tech-óriásoknak, parkolópályán állnak a kriptók, az elnök játssza az ártatlant.
Részvény / Deviza / Áru Gyenge a forint, de gyújtósnak talán még jó lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 07:18
Gyengült a forint árfolyama szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Mennyire tud örülni a forint az új amerikai elnöknek?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 18:49
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Jöhet a 420 forintos euró, de nem olyan gyorsan, mint gondolná
Eidenpenz József | 2025. január 21. 18:07
A forint sokat gyengült, de részben rendkívüli tényezők, mint a dollárerősödés miatt. Ezért megfordulhat a trend és következhet egy emelkedő szakasz is. A magyar gazdaság a lakossági fogyasztás miatt indulhat be, de csak az év vége felé, Trump ígéreteinek egy része pedig valószínűleg meg sem fog valósulni. Körkép az idei kilátásokról.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump döntése a pesti parketten is érződött
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 17:52
Alulteljesítő volt a BÉT. 
Részvény / Deviza / Áru Trumptól a forint is kapott egy nagy szívességet
Csabai Károly | 2025. január 21. 12:37
A dollár gyengülését kihasználva a hazai fizetőeszköz az euróval szemben is erősödött, kedden dél körül a 411,5-ös szint körül cirkált. A budapesti tőzsde viszont bukóban állt, miután valamennyi blue chip olcsóbbodott. Ráadásul az árupiaci termékeknek sincs napjuk, a nemesfémek, az olajfajták és a kriptoeszközök árfolyama is esik, egyedül a gázárak tudtak emelkedni.
Részvény / Deviza / Áru Lekevertek egy sallert az iPhone-oknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:06
Rosszul alakultak a dolgok az Apple számára a kínai piacon. 
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump máris elérte, amit akart
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 09:10
Zűrzavart hoztak a tőkepiacokon Trump zűrzavaros nyilatkozatai. Beiktatása első napján ő fújta a szelet a tőzsdék hullámzásához.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG