Fotó: silverstraight |
Amikor legutoljára ilyen nagy rali volt a világ leginkább utált részvénypiacán, akkor Geri Halliwell éppen távozott a Spice Girls együttesből, és a Google közel állt első keresőrendszere elindításához – írta ma a Bloomberg. Ugyanis 1998 első felében volt utoljára olyan nagy tőzsdei áremelkedés Nyugat-Európában, mint az idén.
A Stoxx 600 index, főleg a jegybankárok lazaságra utaló kommentárjai miatt 13 százalékkal emelkedett az első hat hónapban. Pedig a részvényelemzők továbbra is alulsúlyozásra ajánlják ezt a piacot, sőt, az esésre játszó részvényshortok mennyisége is nagyon magasan áll itt.
A Stoxx 600 indexet ugyan nem sikerült reprodukálnunk ilyen hosszú távon, ám a német DAX indexet sikerült összevetnünk az S&P 500 index megfelelő (osztalékokat is tartalmazó, Total Return) verziójával. Az amerikai index ez alatt a 21 év alatt, 1998 januárjától kezdve 354 százalékkal ment fel, az európai párja csak 189 százalékkal.
(Ábra: Stockcharts.com) |
Négy éve nem mentek sehova
A tengerentúli mutató tehát közel kétszer akkora hozamot ért el. Az ábrán látható, hogy a két index leginkább 2012-2013-ban kezdett el igazán elválni egymástól. Aligha függetlenül az európai “euróválságtól”. Ami a német bankokon kívül persze más országok bankrendszerét is érintette.
Az európai piacok rossz teljesítményében nagy szerepe volt a bankrendszernek. A korábbi rossz hitelek után a mini vagy negatív kamatok sem tettek jót az ágazatnak, meg a sok éves döcögős gazdasági növekedés. Hiába volt jó az első féléve a német és más európai részvényeknek, ha 2015 eleje óta lényegében sehová sem mentek.
Mikor lesz már vége?
A Stoxx 600 Banks ágazati index a pénzügyi válság előtt, 2007-ben volt 900 pont felett is. Ma 336 pont, tehát a válság előtti áruk kevesebb mint felét érik a kontinensünkön a bankrészvények. (“NR” típusú – net return – index, tehát az osztalékok hozamnövelő hatását tartalmazza.) De négy évvel ezelőtt, 2015 közepén is 480 pont volt ez a mutató.
Mikor ér véget az európai bankok vesszőfutása?Nem tudni, túl sok a kockázat. Az EKB megint engedékenyebb, lazább lett, kamatemelésre ki tudja, mikor kerül sor. Az alacsonyabb kamatszint csökkenti a bankok nyereségét. Az olasz helyzet fokozódhat, a világgazdaság lassul, a német ipar lendülete is visszaesett.
Bírták a stresszt
Ma viszont érkezett egy jó jel: A Deutsche Bank, amely korábban többször megbukott, most simán átment az USA-ban a hatósági stressz-teszten. Egyébként a többi pénzintézet is jól szerepet, így az egész bankszektor emelkedik ma, a húzóágazatot jelenti a tőzsdéken az Atlanti-óceán mindkét partján.
A Deutsche Bank részvénye ma 3,3 százalékkal ment fel, de a többi európai társa is követte. Az USA-ban 2,5-3,0 százalékkal száguld a JPMorgan, a Bank of America, a Goldman Sachs, a Citigroup.
Leépítések itt, osztalék ott
Ráadásul egy másik mai hír szerint 20 ezer alkalmazottnak készül felmondani a Deutsche Bank, költségcsökkentési célokkal. Erre ugyan már korábban is utaltak, de ekkora leépítésekre vélhetően kevesen számítottak.
Az amerikai bankrendszer a jelek szerint jobb állapotban van. Ott azt számolgatják a befektetők, hogy a jól sikerült stressz-teszt után mennyivel növelhetik osztalékfizetéseiket a pénzintézetek.