A fontosabb európai tőzsdeindexek egy százalék körüli mínusszal fejezték be a napot, a német sajtó szerint ehhez éppen elég rossz hír érkezett. Az USA-ban a fizetést kapó munkavállalók száma áprilisban több mint húszmillióval csökkent. Az EU borúlátó prognózist tett közzé az európai gazdasággal kapcsolatban. (Ezen belül különösen a magyarországi fejezet kesernyés, de más országok is ki vannak akadva tőle, például Spanyolország.) A német kormány és a tartományok megegyeztek ugyan a fokozatos nyitás szabályairól, de rengeteg a kérdőjel és az elégedetlenkedő.
Az USA-ban viszont a gazdaság újranyitásával kapcsolatos reményeknek köszönhetően a tőzsdeindexek pluszban nyitottak. Mostanra a lelkesedés alábbhagyott, az Nasdaq technológiai index ugyan egy százalékos pluszban van, de az S&P 500 és a Dow Jones ipari átlag már csak nullán áll.
Lengyel, magyar
A lengyel részvényeket az utóbbi napokban érezhetően hanyagolják a vevők. A lengyel WIG 20 ma is két százalékkal esett. A prágai mutató csak 0,4 százalékkal, a magyar BUX pedig egyetlen ezrelékkel süllyedt. A Magyar Telekom 2,2 százalékos emelkedése nézett ki legjobban a nagyok közül, az OTP csak 0,2 százalékkal javított.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
A Mol és a Richter fél százalék körül ment lejjebb, az Opus viszont másfél százalékkal. A forint délelőtt erős volt, 350 alatt járt az euró. Délutánra ismét átlépte ezt a határt és este már 351,30.
A legnagyobb csaló
Az olaj a nap első felében még emelkedett pár százalékkal, de délután mínuszba ment át. Most hat százalék körüli esésben van. Pedig a délután érkezett készletadatok első pillantásra jók voltak, az EIA szerint 4,6 millió hordóval nőtt a tárolók tartalma. Az Investing.com szerint eközben 7,8 millió hordó volt az elemzők várakozása. Ám a növekedés jelentős része az USA szárazföldi tárolóállomásain keletkezett. Ami megint felerősítette a félelmeket, hogy teljesen bedugul minden tartály és vezeték. (Emiatt esett mínuszba nemrég a májusi szállítású amerikai olaj.)
Ám szokás szerint többféle hír került a befektetők asztalára. Az Oilprice.com szerint Irak, amelyet az “eddigi kitermelési megállapodások legnagyobb csalójának” neveztek, a legutóbb kötött egyezményt sem tartja be.
Vállalati sikerek, vagy legalább mérsékelt kudarcok
A Beyond Meat húsz százalékkal ugrott meg a gyorsjelentése hatására, amely nem várt nyereséget tartalmazott a kiskereskedelmi értékesítés felfutása miatt. A Dialog Semiconductor is a várakozásokon felüli profitjának és a jó idei előrejelzésének köszönheti 14 százalékos emelkedését.
A General Motors kilenc százalékkal javított árfolyamán, mert pénzügyi helyzete a gyorsjelentés alapján jobb a várnál. Ezen kívül imponáló nyereséghányadot tudott elérni, Észak-Amerikában 8,5 százalékot. A német BMW viszont öt százalékkal esett, miután csökkentette az egész évre vonatkozó kilátásokat, és az árrése is szűkült. (A német autóipar mentési terveiről tegnap itt írtunk.)