7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piacok lélegzetvisszafojtva várják az utóbbi idők egyik legfontosabb amerikai kamatemelését. A forint ezt jól bírja, még erősödött is az euróhoz képest, a BUX indexet főleg a Mol tartja meg. Emeli a beruházásra szánt pénzeket a Tesla, kellemes osztalékot tervez a Raiffeisen Bank, és hatalmas gyorsjelentés dömping érkezik.

A tegnapi szép emelkedés után ma az európai tőzsdék főbb indexei rendkívül óvatosan viselkednek, a német mutató stagnál, a francia és a brit csak 1-1 ezrelékkel megy fel. Kicsit nagyobb emelkedés van Hollandiában, Stockholmban vagy Milánóban, a varsói mutató viszont 0,7 százalékkal esik.

Eljött a nagy nap, az amerikai Federal Reserve egyik leginkább várt kamatdöntésének napja. A nagy kérdés, hogy tovább csökkenti-e a kamatemelések ütemét, azaz valóban 0,25 százalékos emelésre szánja rá magát, mint ahogy a piac várja. De nemcsak ettől eltérő termelés okozhat turbulenciákat a piacokon, hanem a folytatásra vonatkozó kommunikáció is.

A hét jó hírei

Szerdai jó hír, hogy az eurózóna inflációja vártál jobban csökkent januárban, 0,3 százalék helyett 0,4 százalékkal az előzetes adatok szerint. Ez éves szinten 8,5 százalékot jelent. Tegnap elég csúnya mínuszban voltak a tőzsdék délután, amikor az USA-ban is biztató hír érkezett. Egy év óta nem látott alacsony mértékben emelkedtek az amerikai munkaerő költségei, ahogy csökkent a bérek emelkedése. Mivel az infláció alakulásában a béreknek eléggé meghatározó szerepe van, ez megnyugtatta a piacokat.

Jót tett az is, hogy az eurózóna negyedik negyedéves GDP-adata a csökkenés helyett kissé emelkedni tudott. Az amerikai tőzsdék végül egész szép pluszban zártak, az S&P 500 index másfél százalékkal ment feljebb.

Bankot vehet az OTP

Itthon a BUX index szintén valamivel a nulla felett pattog, jelenleg 0,2 százalékkal emelkedik, főleg a Mol másfél százalékos drágulásának hatására. Az OTP 0,9, a Magyar Telekom 0,5 százalékkal van lejjebb, miközben a Richter negyed százalékkal javítani tud.

Árfolyamok és grafikonok

Az OTP Bank megkapta az NKBM megvásárlásáról májusban aláírt szerződés lezárásához szükséges utolsó engedélyt is a szlovén versenyvédelmi hatóságtól. Így Szlovénia második legnagyobb bankja csatlakozhat az OTP-csoporthoz.

Jó formában várja a forint a kamatemeléseket

Az euró ma reggel volt 391 forint 30 fillér is, de aztán erősödni kezdett és most már csak kevéssel 390 alatt kereskednek vele. Ez majdnem egy forinttal alacsonyabb érték, mint tegnap este volt. Eközben a dollár egy kissé gyengül, ami segíteni szokott a forintnak. A hollandiai földgáz árfolyama viszont egy-két százalékkal emelkedik, ami negatív hír. Az olajár alig változik, a befektetők az OPEC+ tárgyalásra várhatnak.

A forint árfolyamára ezen a héten főleg a nagy nemzetközi jegybankok kamatemelései  hathatnak. Amerikán kívül az eurózónában és Nagy-Britanniában is lesz ilyen. Ha a Fed a vártnál szigorúbb hangot üt meg, az a dollár erősödését, a feltörekvő piaci devizák, köztük a forint gyengülését okozhatja.

A Brent olaj árfolyama öt év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Brent olaj árfolyama öt év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Orosz-szaúdi olajpiaci érdekellentétek

Ma újabb OPEC-tárgyalások kezdődnek, és bár nem várható, hogy a korábban elhatározott kitermelési kvótákon változtassanak, a két fő olajnagyhatalom, Oroszország és Szaúd-Arábia között jelentős érdekellentét van – derül ki az Investing.com cikkéből. Oroszország azt mondja a szaúdiaknak, amit azok hallani akarnak, eközben mélyen leértékelt áron kínálta az olajat Ázsiában. Ez jelzi, hogy a G7-ek 60 dolláros hordónkénti árplafonja elleni küzdelem milyen nehéz Moszkvának, ráadásul új korlátozások, határértékek is jönnek az orosz üzemanyagokra.

Miközben közeledik a harmadik évfordulója az Oroszország és Szaúd-Arábia között az olajexportkvóták miatt kitört hírhedt harcnak, a Kreml a napokban felhatalmazta az orosz olajcégeket, hogy annyi olajat adjanak el, amennyit megfelelőnek ítélnek, hogy az ország erősen szankcionált olajiparát mozgásba hozzák. Az orosz olaj a legalacsonyabb árakon állítólag Indiába és Kínába megy, két olyan nagyobb célországba, amelyek egyáltalán fogadhatnak ilyen szankcionált nyersanyagot.

Ez ártani fog a rijádi állami olajvállalat, a Saudi Aramco eladásainak ugyanezen országokba, amelyek a királyság legnagyobb ázsiai piacait alkotják. Az orosz kormány nem állapított meg alsó árat az olajexportra teszik hozzá.

Meglepő osztalék a Raiffeisentől

Az osztrák Raiffeisen nettó eredménye 1,46 milliárd euróra nőtt a tavalyi negyedik negyedévben, ami 130 millió euróval haladta meg az elemzői előrejelzéseket. A várhatóan nem teljesítő hitelek kockázata miatt 228 millió euróval növelte a bank a céltartalékot, ami jelentősen elmarad a 299,5 millió eurós prognózistól – írta az Equilor Befektetési Zrt.

A Raiffeisen a 2022-es eredmény terhére részvényenként 0,8 euró osztalékot javasol, de a kifizetésről szóló döntés az év későbbi szakaszában várható. A bank 2023-ra a nettó kamatbevétel és a nettó díjak és jutalékok csökkenését prognosztizálta.

Többet ruházna be a Tesla

Miközben árháború kialakulása látszik az elektromosautó-piacon (erről írtunk már hétfőn és kedden is), a Tesla kedden bejelentette, hogy jövőre növelni fogja a tőkekiadásait (CAPEX). Növeli készül egy új akkumulátorcella és a Semi nehéz teherautók gyártását. A vállalat vezetősége 2024-ben és 2025-ben hét és kilenc milliárd dollár közötti tőkekiadásokra számít. Ennek az előrejelzésnek a középértéke egymilliárd dollárral magasabb, mint a 2023-ra megadott 6-8 milliárdos tartomány.

A kiadások egy része a nevadai Gigafactory-komplexum 3,6 milliárd dolláros bővítésére megy majd. A vállalat emellett növeli a németországi Berlinben és a texasi Austinban található létesítményeinek termelését is, miközben küzd az olyan nyersanyagok magas költségeivel, mint az akkumulátorokban használt lítium.

Hatalmas gyorsjelentési dömping

Óriási mennyiségű gyorsjelentés érkezik nap mint nap, szinte ezekben a percekben jöhet például a Meta Platforms és az Alibaba is. Az előző mintegy 24 órából a KBC Equitas gyűjtése alapján:

  • Az AMD minimálisan felülmúlta az elemzői konszenzust, nem okozott csalódást. Az erős szerverszegmens hosszabb távon támogatást nyújthat a vállalat számára.
  • A Snap továbbra is komoly nehézségekkel néz szembe, sok vállalat kénytelen volt visszafogni a hirdetésekre szánt összegeket. A zárást követően közel 15 százalékot esett a részvény.
  • A Mondelez folyamatosan emelte termékei árát, mégsem volt látható csökkenés a fogyasztásban. Ennek köszönhetően 13,5 százalékkal nőttek a bevételek.
  • Az Electronic Arts is nagyot esett a zárást követően, ennél erősebb eredményben reménykedtek a befektetők. A játékszektor nem igazán tud erősen teljesíteni az elmúlt időben, ez a chipgyártóknál is jól látható.
  • Sikerült felülmúlnia a várakozásokat az Exxon Mobilnak, a kedvező külső környezet miatt az összes szegmens kiemelkedően teljesített, így rekordprofitot ért el a cég.
  • Kellemetlen meglepetéseket hozott a Pfizer negyedéves jelentése, az előrejelzések kapcsán nem tudott örömet okozni.
  • A General Motors erős számokat közölt gyorsjelentésében.
  • A vártnál nagyobb ütemben tudott bővülni a Spotify előfizetőszáma.
  • A vártnál jobb eredmények ellenére is mínuszba került a McDonald’s árfolyama. Rövid távon fennmaradhat az inflációs nyomás, amely a vállalat eredményeit is ronthatja.
  • Vegyes eredményeket közölt a UPS.
  • Nem tudta hozni a profitvárakozásokat a Caterpillar.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG