A tőzsdék hangulata ma is rossz a héten esedékes hírdömping, főleg a Fed szerdai kamatdöntő ülése előtt. A főbb nyugat-európai indexek 0,6-0,7 százalékkal esnek, az amerikai határiős indexek valamivel kevésbé.
Az IMF kissé növelte az erre az évre vonatkozó globális növekedési előrejelzését, az inflációval kapcsolatban is valamivel optimistább lett. A német munkanélküliek száma viszont nőtt, 2,616 millió főre (ez 5,7 százalékos munkanélküliségnek felel meg).
A BUX index 0,4 százalékos esése ma nem számít rossznak, az OTP azonban 1,6 százalékkal alulteljesítő. Más bankok mellett az OTP minősítését is rontják a hitelminősítő intézetek, ez azonban az ország adósságának leminősítése nyomán automatikusan szokott megtörténni.
A Richter 0,1 százalékkal süllyed, a Mol 0,4, a Telekom 0,8 százalékkal emelkedett eddig.
Szépen kiheverte a forint a leminősítést
A hétfői gyengélkedés, amit az S&P 500 leminősítése válthatott ki, nem tartott sokáig, a forint már aznap délután ismét erősödött. Most 389,50 az árfolyam, megegyezik a hétfő estivel.
Pedig a hollandiai gázár erősen, hét-nyolc százalékkal emelkedik a legközelebbi határidőkre, 60 euró környékére, ami a múltban gyakran kedvezőtlenül befolyásolta a forint értékét. A dollár is kissé erősödik, az olaj viszont 1,4 százalékkal esik ma. Számos ipari fém gyengült 1,5-2,0 százalékkal, mint a réz, a cink, a platina, a palládium vagy az ezüst.
Egy zsúfolt hét kellős közepe felé tartunk
Ez a hét sűrű lesz tőkepiaci hírek szempontjából, kapkodhatjuk majd a fejünket. Ülést fog tartani három nagy jegybank, az amerikai Fed, az európai EKB és a brit BoE. Fontos amerikai foglalkoztatási adatok érkeznek, inflációs és GDP-adatok jönnek, illetve jöttek Európában, és OPEC-ülés is várható.
A legfontosabb gyorsjelentések az Amazon (AMZN), az Apple (AAPL), az Alphabet (GOOG) és a Meta Platforms (META) cégektől jöhetnek a héten, de ma az Exxon Mobil, a Pfizer és a McDonalds számaira is figyelni fognak.
Hét szűk esztendő a magyar ingatlanpiacon?
A tapasztalatok szerint az ingatlanpiaci ciklusok hossza 5-10 év között mozog. A jelenlegi gazdasági folyamatok alapján joggal feltételezhetjük, hogy a jelenlegi “medvepiac” is tartós lesz, akár hét évig is eltarthat – írja az Aegon Alapkezelő blogja. Reálértékben valószínűleg súlyosabb leértékelődésre számíthatunk.
Inflációs környezetben ugyanis emelkednek a beruházók és az ingatlanfejlesztők költségei, amit érvényesítenek az árakban. De az infláció következtében emelkedő hitelkamatok végül nehezítik a finanszírozáshoz való hozzáférést és csökkenti a bérbeadásból származó hozamot. Csökken a befektetői kereslet, felértékelődnek az alacsonyabb kockázatú kötvények, más megtakarítások.
Kellemetlen inflációs meglepetés jött
Januárban váratlanul megemelkedett az infláció Spanyolországban, ezzel megtört az öt hónapja tartó csökkenő trend – írta az Erste Befektetési Zrt. A korábbi 5,5-ről 5,8 százalékra emelkedett az infláció, szemben a 4,8 százalékos piaci várakozással. A becsléseket ugyanakkor nehezítette a változó inflációs kosár és a januárra jellemző átárazások is.
A váratlanul emelkedő infláció azt mutatja, hogy az EKB még nem dőlhet hátra, lehetnek még kellemetlen inflációs meglepetések, ezzel megerősítve az 50 bázispontos kamatemelési várakozásokat – írta a brókercég.
Franciaországban a korábbi 6,7 százalékról a vártnak megfelelő 7,0-ra emelkedett a harmonizált infláció.
Ezek a hírek azt sugallják, hogy az EKB-nak és a Fed-nek is igaza van, amikor arról beszél, hogy nem nyugszik meg néhány havi csökkenő adattól – tették hozzá.
Apa, kezdődik… az elektromosautó-árháború
Tegnap arról írtunk, hogy a Tesla akciói nyomán a többi elektromosautó-gyártó is árcsökkentést hajthat végre, valamint hogy a Volkswagen egyelőre cáfolta, hogy ilyesmit tervezne. Órákkal később jött a hír, hogy a Ford erre az útra lépett és a “racionalizált költségeket kihasználva” mindenütt árcsökkentést hajt végre. Miközben növeli a Mustang Mach-E modell termelését, hogy csökkentse az ügyfelek várakozási idejét.
A Mustang Mach-E 2022-ben az Egyesült Államokban a 3. helyen állt az elektromos modellek között. A lépéstől azt is remélik, hogy a Ford megerősíti pozícióját az USA 2. számú EV-gyártójaként.
A széria Mach-E most 45 995 dollárról indul, ami 900 dollárral alacsonyabb a korábbi árnál. A legmagasabb árkategóriában a Mach-E GT a megnövelt hatótávolsággal 63 995 dollárba kerül, ami 5900 dollárral kevesebb – írta az Investing.com.
Újabb áresésekre kell felkészülni
A Tesla a közelmúltban átlagosan mintegy 4500 dollárral csökkentette az árakat. Jim Farley, a Ford vezérigazgatója tavaly tavasszal megfogadta, hogy Musk autógyárát leszorítja az elektromos járművek eladásainak vezető pozíciójáról.
A recesszió miatt a Global Equities Research elemzői további 15-20 százalékos áresést várnak az elektromosautó-piacon.
Shortzárások erősítették a bitcoint
A kriptodeviza-piacon tegnap a részvénypiaccal együtt elromlott a hangulat, a bitcoin és az ether egy százalékkal esik.
A bitcoin 2021 októbere óta nem mutatott olyan erős havi árfolyam-teljesítményt, mint januárban, amit egyrészt a magas spot (azonnali piaci) kereslet, másrészt a short üzletek sorozatos zárása táplált – írja a Glassnode elemzőcég heti jelentése. Ez a rally azt eredményezte, hogy a piac nagy része ismét nyereséges pozíciókban ül, és a a határidős piacokon egészséges contangóban kereskednek. (A határidős ár magasabb, mint az azonnali – a szerk.)
Az FTX-csődöt követő kezdeti tőkekiáramlás folyamatai semlegesre csillapodtak, mára már az új motivációjú befektetői tőkebeáramlás a kiáramlást ellensúlyozni tudja.
Jobban drágultak idén a bitcoinnál is
Nagyon jó hónapjuk volt a kriptodevizáknak, a bitcoin mintegy 40 százalékkal drágult januárban. De annál is sokkal többet ment a Valkyrie Bitcoin Miners ETF, amely bitcoinbánász-társasgágok részvényeit vásárolja. (Például Riot Blockchain, Digihost Technologies, Marathon Digital Holdings, Bitfarms, Hive Blockchain.) Az emelkedés elérte a 100 százalékot – írja egy kriptodeviza-portál.
De ment sokat több más, kriptodeviza-részvényeket vásároló ETF és a mögöttes részvények is. Tegnap viszont, a bitcoin mindössze 1,8 százalékos esése mellett már erős mínuszba kerültek, minipánik alakult ki. A Coinbase Global kriptotőzsde több mint nyolc, a Riot (RIOT) és a Marathon Digital (MARA) bitcoin-bányászok hat, illetve 11 százalék körüli mínuszban voltak tegnap este.
Merre tovább, Wizz Air, Ryanair?
A 2022-es ünnepi szezont már nyereségesen tudta zárni a Ryanair, 211 millió euró nettó profitot közölt a negyedévre, míg tavaly ugyanez még mínusz 96 millió volt, látványosan javult tehát a cég profitabilitása – írta a KBC Equitas. A várakozásoktól azonban így is elmaradt a cég teljesítménye, 295 millió eurós profitszámot prognosztizált a piac, így eséssel kezdte a hetet a részvény. A cég menedzsmentje szerint a következő időszakban is nyereségesen tud majd működni a légitársaság, megerősítették profitvárakozásukat is.
Gyengén teljesít a Wizz Air, a negyedéves jelentés közzététele óta nem tud nagy erőt produkálni. A Concorde elemzője a korábbi 21 fontos célárat visszavágta 20,5 fontra, emellett a tartási ajánlást is eladásra változtatta.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.