Elfogatóparancsot adhatnak ki
A horvát elnök biztos abban, hogy a zágrábi kormány a horvát érdekeket védelmezi az INA és a Mol közötti részvényesi megállapodás esetleges módosításakor. Tovább >>> |
A horvát EU-csatlakozás után a zágrábi ügyészség újra megpróbálja kihallgatni Hernádi Zsolt Mol-vezért, akit azzal gyanúsítanak, hogy kenőpénz ellenében jutott hozzá az INA részvénycsomagjához. Az eddigi jogsegélykérelmeket Magyarország visszadobta, előbb nemzeti illetve nemzetbiztonsági okokra hivatkozva nem adta ki Hernádit, utóbb pedig már nem is reagált a megkeresésre. A Hvg.hu szerint most nemzetközi elfogatóparancsot is kiadhatnak a magyar üzletember ellen, így akár az is előfordulhat, hogy vizsgálati fogságba kerül a régió legnagyobb olajcégének első számú vezetője.
Horvátország eddig két alkalommal fordult nemzetközi jogsegélykérelemmel Magyarországhoz, az INA privatizációjával kapcsolatban a főtulajdonos Mol elnök-vezérigazgatóját akarja kihallgatni a zágrábi ügyészség szervezettbűnözés és korrupció ellenes osztálya (USKOK).
A korrupt politikus már megvan
A vád szerint a Mol 5 millió eurós kenőpénzt juttatott Ivo Sanader volt horvát kormányfőnek, így juthatott hozzá a horvát nemzeti olajtársaság 49 százalékához. A pénzt egy közvetítőn, Robert Jezic üzletemberen és ciprusi cégeken keresztül juttatta el a horvát politikus számlájára - ő egyébként az ügy koronatanúja. Más ügyek mellett ebben a vádpontban is bűnösnek találta a bíróság a volt kormányfőt, akit 10 év börtönre ítélt első fokon. Az ügyészség szerint a korrupt politikus már megvan, már csak a megvesztegetőt kell elkapni.
Kiadhatják?
Nem tétlenkedett a magyar ügyészség sem, ők kihallgatták Hernádit, de végül arra jutottak, hogy a horvátok által ismert ciprusi cégeknek nem a Molhoz, hanem egy orosz üzletemberhez, Mihail Gucerijevhez van köze. A horvátok szerint azonban Gucirejev csak a Molnak "falaz".
Magyarország az elfogatóparancsra a kiadást csak akkor tagadhatja meg, ha arra hivatkozik, hogy az ügyben volt már Magyarországon eljárás, ami lezárult (ez igaz is). A különbség csak az, hogy míg a horvátok továbbra is gyanúsítottnak tekintik a Mol-vezért, és az ő kiadását kérik, addig a magyar hatóságok eddig ismeretlen tettes ellen nyomoztak és ennek keretében hallgatták ki korábban Hernádit.