Nulla körül billegnek az európai tőzsdeindexek, Frankfurtban nincsen változás, Párizsban 0,1, Londonban 0,4 százalékos esés látható. Emelkednek viszont a dél-európai tőzsdék és fél százalékkal megy fel Varsó is. Az amerikai határidős indexek is alig mozdulnak.
A hangulatot rontja Európában, hogy Franciaországból és Spanyolországból a vártnál magasabb inflációs adatok érkeztek, ami növeli a kamatemelési félelmeket. Érkeztek gyorsjelentések is, és nem mindegyik volt jó, ezek hatására például négy százalékkal esik a Bayer és nyolc százalékkal az Ocado részvénye. Az Egyesült Államokban fontos kiskereskedelmi láncok jelentenek majd (főleg a Target), amire nagyon figyel a piac. A múlt héten a Walmart jelentése elég rosszul sikerült.
Budapesten ismét mínuszban indult az index, de késő délelőttre 0,2 százalékos pluszba tudott felfejlődni. A vártnál rosszabb gyorsjelentés nyomán 1,2 százalékkal esik a Richter, de a Mol ennél is nagyobb, 1,4 százalékos negatívban áll. Az OTP viszont 1,8, a Magyar Telekom 0,9 százalékkal emelkedik. Nyertes még a Graphisoft Park is, 2,1 százalékos drágulással.
Ettől függ ma a forint sorsa
Most 379,80 forint az euró ára, ami több mint két forinttal magasabb a hétfő estinél. Alapvetően nem nagyon távolodott el mostanában az euró a 380-as szinttől, amiben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma kora délutáni ülése hozhat változást. Ha az MNB marad a januárban látott szigorú hangvételnél, amire nagyobb az esély, akkor várható az euró/forintárfolyam további növekedése, vagyis a hazai fizetőeszköz gyengülése.
A forintot pozitív és negatív hatások is érték mostanában, a dollár erősödése például inkább kedvezőtlen, az alacsony gáz- és olajár inkább előnyös. A gázár ma emelkedik ugyan, 48,60 euróra, de így is alacsonynak mondható az elmúlt hónapokhoz képest.
Ma jön a magyar kamatdöntés
Az MNB délutáni kamatdöntő ülésén nem számít a monetáris kondíciók (például a kamatok) változására az Equilor Befektetési Zrt. A közlemény megfogalmazására és az ülést követő háttérbeszélgetés üzeneteire azonban érdemes figyelni. A jegybank többször hangsúlyozta, hogy egy kamatvágás megkezdésének időpontja több külső és belső tényezőtől függ.
- A földgáz ára az elmúlt hetekben tovább csökkent.
- Az általános befektetői hangulat is inkább kedvezőnek mondható.
- A nagy jegybankok várható kamatpályája viszont negatívabb lett, mind az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, mind az Európai Központi Bank (EKB) a vártnál magasabbra emelhet.
- A folyó fizetési mérleg hiánya kiugró lehetett a negyedik negyedévben.
- A decemberi külkereskedelmi adatok már jelentős javulást mutattak.
A brókercég szerint a további pályát erősen befolyásolja majd a földgáz világpiaci árának változása és az uniós források körüli egyeztetés. Itt a következő határidő március vége.
Jókora negatív meglepetés a Richtertől
A Richter negyedéves konszolidált árbevétele kissé meghaladta az Erste Befektetési Zrt. várakozásait és a konszenzusos előrejelzést is (4,3, illetve 1,2 százalékkal). Az egyszeri tényezők óriási negatív hatása miatt azonban a működési eredmény “jóval elmaradt az előrejelzésünktől és a piaci konszenzustól is” - írják. A vártnál rosszabb pénzügyi eredmény következtében a nettó eredmény szintjén még nagyobb volt a különbség a brókercég becslése és a közölt adat között.
Negatív piaci reakcióra számítunk a közzétett eredményekre; de a legfontosabb katalizátorokkal kapcsolatos új információk a későbbiekben befolyásolhatják a kereskedés irányát – írták délelőtt.
A gyógyszergyár eredményeit itt részleteztük, az ennek alkalmából rendezett sajtótájékoztatóról az Mfor.hu itt írt. Itt pedig egy rendkívüli bejelentés olvasható.
Kellemes eredmények a Zoom-nál
Hét százalékkal erősödik a Zoom a tőzsdén kívüli kereskedésben, miután a negyedik negyedévi, 1,22 dolláros korrigált részvényenkénti eredménye jóval meghaladta a 80 centes átlagos becslést. A bevételek is a vártnál magasabbak lettek, 1,12 milliárd dollárt tettek ki. A videokonferencia-vállalat százezer dollárnál nagyobb bevételt hozó ügyfeleinek száma 12 hónap alatt körülbelül 27 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
A Zoom az első negyedévre 1,08 és 1,09 milliárd dollár közötti bevételt prognosztizál, ami kissé elmarad a Wall Street 1,11 milliárd dolláros becslésétől. Februárban a Zoom bejelentette, hogy a munkaerő mintegy 15 százalékát, 1300 alkalmazottat fog leépíteni. A cég vezérigazgatója pedig 98 százalékos fizetéscsökkentést is vállalt.
Elon Musk létrehozná a ChatGPT versenytársát
A Tesla és a Twitter vezérigazgatója, Elon Musk új mesterséges intelligencia (AI) kutatólaboratóriummal tervezi meglovagolni a ChatGPT chatbot sikerét. Musk felvette Igor Babushkin kutatót, aki nemrég távozott az Alphabet Deepmind AI-egységéből – jelentette a The Information technológiai híroldal. A projekt még korai stádiumban van.
A nagy techcégek óriási profitot várnak az új technológiától, amely az OpenAI ChatGPT révén tavaly november végén robbant be a köztudatba is. Musk 2015-ben Sam Altman szilícium-völgyi befektetővel közösen alapította az OpenAI-t nonprofit startupként, 2018-ban azonban kilépett a cég igazgatótanácsából.
A mesterséges intelligencia technológiai vezető szerepéért folytatott harcban szinte naponta lépnek új cégek a ringbe – teszik hozzá.
Melyik kriptodeviza lesz a Twitteren?
Egy twitteres szavazáson, amelyen közel 37 ezer felhasználó vett részt, 88 százalék amellett voksolt, hogy a Twitternek integrálnia kellene a Bitcoin Lightning Network-ös fizetéseket. (Igaz, a szavazást egy bitcoin-tárgyú felhasználó kezdeményezte, így vélhetően főleg Bitcoin-rajongók találták meg.)
Ugyanakkor a Dogecoin-rajongók is azt várják Elon Musktól, hogy az ő kriptovalutájukat építse be a közösségimédia-óriás felhasználói felületébe. A pletykák szerint viszont a Twitter teljesen új, saját kriptót hoz létre.
A Twitter a tartalomkészítők jutalmazására használná az új kriptóérme-funkciót. Egyelőre nem világos, hogyan fog ez működni, de valószínű, hogy a felhasználók egy belső Twitter-érmét vásárolhatnak majd hagyományos (fiat) pénzzel, majd ezt használják fel borravalóküldésre.
Minipánik a kisbefektetők körében
A részvénypiac megtorpanása egyértelmű nyomokat hagyott mind Németországban, mind az Egyesült Államokban. A hangulat gyors visszaesése még a pánik jegyeit is magán viselte. Ezt mutatja a Handelsblatt.com DAX-Sentiment felmérése és az amerikai American Association of Individual Investors (AAII) felmérése is. Pedig az irányadó német DAX és a széles értelemben vett amerikai S&P 500 index a múlt héten csak két százalék körüli mértékben csökkent.
A félelem falán emelkedünk?
A lap hangulatszakértője számára ez a fejlemény jó alapot jelent a további árfolyamemelkedéshez. A múltban gyakran bizonyult jó belépési lehetőségnek, amikor az árfolyamok kifulladását a hangulat jelentős visszaesése követte. Ilyenkor sok gyenge idegzetű befektető hagyja el a részvénypiacot. (Az árfolyamok pedig a “félelem falán” kúszhatnak feljebb.)
Maradnak a megfontoltabb befektetők, akik nem adják fel olyan gyorsan a pozícióikat.
Szeptember vége óta a DAX több mint 25 százalékot, az év vége óta pedig csaknem tíz százalékot erősödött. Ennek ellenére egy 1,7 százalékos heti mínusz elég volt ahhoz, hogy a hangulat az év eddigi legalacsonyabb szintjére süllyedjen.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.