Forrás: Wikimedia Commons |
A mai, magyar idő szerint este hét órás Fed-üléstől kamatemelést nem várnak a befektetők, sőt az olyan vélemények is gyakoriak, amelyek szerint most őrizkedni fognak az olyan megnyilatkozásokról is, amelyek a kamatemelési várakozásokat erősítik.
Az EKB elnökének múlt heti beszéde nyomán ugyanis több százalékot erősödött a dollár, erre nem akarnak rátenni még egy lapáttal, mert az már rossz lenne az amerikai exportőröknek. Nemsokára meglátjuk.
A Volkswagen mint húzópapír?
A részvénypiaci emelkedést ez is magyarázhatja, hiszen a magasabb kamat nem tenne jót a részvénybefektetéseknek, de az árupiaci termékeknek, például az aranynak sem. Európában a kezdeti kivárás után lassan felfelé araszoltak az árfolyamok. A dollár pedig kissé gyengült, 1,104 közeléből 1,107-re emelkedett az euró/dollár keresztárfolyam.
A DAX index estére 1,3 százalékos, a francia és a brit párja egy százalék körüli emelkedést ért el. A német piacot többek között a Volkswagen húzta, de az RWE, a Daimler, a Porsche is felfelé tartott. A VW gyorsjelentése nem volt túl fényes, mégis volt, hogy négy százalékos pluszban járt a papír.
Stabilan 312 körül az euró
Budapesten a BUX közel fél százalékos esést szenvedett el, de azért 22 ezer pont felett maradt. A Mol jelentős, 1,8 százalékos esés után 13 ezer forint alatt találta magát, az OTP 1,1 százalékkal ment le. A Richternek és a Magyar Telekomnak egyaránt 0,5 százalékos emelkedésre futotta.
A forint kis mértékben gyengült, az euró 312 forint körül ingadozott egy szűk sávban. Készletadatok nyomán hatalmas, hat százalékos emelkedést produkált az amerikai könnyűolaj, drágult az arany és még inkább az ezüst, ami a nyersanyagcégeknek, bányavállalatoknak is jót tett.
Tovább drágultak az aranybánya-cégek, közel négy százalékkal ment fel a Glencore, felfelé korrigáltak kissé a szénbányák is, amelyekről tegnap itt írtunk. Részben a nyersanyagcégek, részben technológiai cégek, mint az Apple miatt voltak 0,8 százalékos pluszban az amerikai indexek is.