OTP Banka, Horvátország, Makarska (fotó: Wikimedia Commons) |
Nem panaszkodhatnak a részvénybefektetők, a kedd már reggel Ázsiában is szép emelkedést hozott, azután Európa folytatta. Az európai részvények 600 sorozatát tömörítő Stoxx 600 index 0,2, a német DAX 0,3 százalékkal ment fel, a francia mutató 0,4, a brit 0,6 százalékot ért el.
Amerikában a Dow Jones ipari átlag kevéssel nyitás után a történelem során először átlépte a 19 000 pontot, 19 014,73 az új csúcsa. Később kissé visszaesett, e bűvös határ alá, de így is 0,2 százalékos pluszban van. Ugyanennyivel megy fel a Nasdaq indexe, az S&P 500 viszont stagnál. A jó amerikai kezdés sokat segített az európai tőzsdéknek is.
Itthon a BUX index a nap zömét pluszban töltötte, és 0,5 százalékos emelkedéssel zárt. Az OTP vezette a mezőnyt, 1,2 százalékkal 8197 forintra ment fel. A Mol 0,6 százalékkal 18 300-ra, a Telekom 0,4 százalékkal 487 forintra drágult. A Richter viszont 0,7 százalékkal 5886 forintra süllyedt.
A jegybank mai kamatdöntő ülésén nem nyúlt az alapkamatokhoz, más eszközökön viszont lazított. (Elemzők véleményéről itt írtunk.) A forint erre nem igazán reagált, vagy csak időlegesen, nap közben kétszer is 308 alá esett az euró ára. Este 308,80 forint volt az euró, körülbelül 30 fillérrel lejjebb az előző estinél.
Az olaj árfolyama nap közben szorgalmasan emelkedett, két százalékos pluszban is volt, és a Brent egy időben már csak 4 centre volt az 50 dolláros bűvös határtól. Itt azonban megfordult az irány, este a WTI másfél százalékos mínuszban volt 47,50-en, a Brent pedig 0,7 százalékkal esett 48,60-ra. Az arany kissé ismét esik, az ezüst emelkedik.
A dollár ezúttal nem erősödött és nem esett jelentősen az euróhoz képest, a japán jenben kifejezett ára viszont 111 fölé ment és ismét zuhant vele szemben az angol font.
Ezúttal az USA-ban például az újabb termékbemutatót tartó Tesla remekelt, majdnem három százalékkal drágult.
A KBC Equitas szerint itt az ideje Facebook-részvényeket vásárolni, mivel nagyot fordult az árfolyama az utóbbi napokban. Ezzel jelentősen csökkent az esélye a trendtörésnek, és jócskán nőtt az esélye a nagy menetelésnek. Ilyen helyzetekben az árfolyam új történelmi csúcsokra volt képes a múltban. A brókercég fundamentálisan is optimista, ezért vételi ötletet fogalmazott meg 145 dolláros célszinttel, ami 19 százalékos felértékelődési potenciált jelent.
Az Equilor blogja szerint a jegybanki alapkamatra már nem nagyon figyelnek nálunk a piacon. Most sokkal jobban foglalkoztatja a szakembereket, hogy hogyan alakul a szerdai, november 23-i három hónapos MNB tender, amelyet a kiírás szerint 450 milliárd forint értékben hirdetnek meg. Nagy hangsúly helyeződik ezután a decemberi kamatdöntő ülésre is, amikor a negyedéves inflációs jelentésből megtudhatjuk, változtat –e az MNB előrejelzésein. Ezek módosítása ugyanis újabb monetáris lazító intézkedéseket vetíthet előre.