Az arany árfolyama pénteken újabb fontos lélektani szintet lépett át, amikor az 1900 dolláros szint fölé jutott. Az árfolyam már csak 1 százalékra van a történelmi rekordtól, ami így vélhetőleg rövid időn belül megdől. A kérdés az, hogy az új rekord után megostromolja a kurzus a 2000 dolláros szintet, vagy lefordul onnan.
A pénteki erőteljesebb emelkedés kapcsán az elemzők arra emlékeztettek, hogy az eddig ismert tények mellett, így a jegybanki pénzpumpa okozta eszközinfláció és a járvány kapcsán fókuszba került, mint menekülőeszköz, most a geopolitikai feszültségek is az arany irányába terelik a befektetőket.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az amerikai-kínai feszültség is hat a piacokra
Az amerikai-kínai feszültség ugyanis tovább éleződött azt követően, hogy
a kínai vezetés pénteken felszólította Washingtont, zárják be a délnyugat-kínai Csengtuban állomásozó amerikai konzulátusukat.
A kínai külügyminisztérium közlése szerint a lépéssel arra kívántak válaszolni, hogy az Egyesült Államok kedden elrendelte Kína houstoni főkonzulátusának bezárását. Amerikai tisztségviselők kémkedéssel vádolták a houstoni kínai konzulátust, az amerikai külügyminisztérium pedig amerikai szellemi tulajdon, valamint amerikaiak személyes adatainak védelmével indokolta a külképviselet bezáratását. Caj-Vej, Kína Houstonban állomásozó főkonzulja szerint azonban nincs bizonyíték ezekre a vádakra.
A pénteki emelkedés révén az arany tovább erősödött a legjobban teljesítő eszközök listáján, 2020-ban ugyanis bőven 20 százalék feletti erősödéssel áll. Az eseményeket kommentálva egy szakértő azt mondta a Financial Timesnak, hogy
a pénzügyi piacok általában úgy mozognak, mint egy inga, és ha az egyik irányba egyszer kilendülnek, akkor nagyon nehéz a folyamatot megállítani.
Ez ráadásul az arany esetében határozottan igaz.
A piacok jó ideig reménykedtek abban, hogy a koronavírus járványon világszerte gyorsan túl leszünk, ám a statisztikák egészen mást mutatnak. A járványt sokáig szkeptikusan fogadó és cinikus nyilatkozó amerikai elnök, Donald Trump a napokban már odáig jutott, hogy azt mondta: A helyzet valószínűleg rosszabbodni fog, mielőtt jobb lesz. Nem szívesen mondom, de így van.
Az ezüst is kilőtt
Az aranyat általában egy ütem lemaradással követő ezüst története egyik legerősebb hetét zárta, és már szerdán 7 éves rekordot ért el az árfolyam. Az ezüst értékmegőrző jellege nem olyan erős, mint az aranyé, tradicionálisan mégis szoros kapcsolatban áll a két nemesfém és ha az arany erősödik, némi fáziskéséssel a világosabb nemesfém kurzusa is felfele szokott menni. Az "arany kistestvére" kapcsán egyébként az alacsony kínálattal szemben a megtakarítási funkció mellett még egy fontos tétel áll, kiemelkedően jó vezetőképessége és viszonylag alacsony ára miatt elterjedt az ezüst ipari alkalmazása, az elmúlt években jelentősen felerősödött iparifém-jellege.
Igaz, az elmúlt hetek árfolyam növekedése kapcsán a szakértők nem ezt emlegetik, hanem arra hivatkoznak, hogy a két nemesfém árfolyama közötti olló túlságosan kinyílt. Azok pedig akik nemesfém vásárlásába látják a mostani helyzetben a megoldást, egyre többen fordultak az ezüst felé, amely relatív olcsónak tekinthető az aranyhoz képest. Az elmúlt napokban a nemesfémek emelkedéséhez hátszelet biztosított a dollár gyengülése is. A befektetők ugyanis pozitívan fogadták az Európai Unió hétfőn zárult csúcstalálkozóját, ahol sikerült fontos kérdésekben, így a következő hétéves költségvetésről és a helyreállítási csomagról is megállapodnia a tagállamok elsőszámú vezetőinek.