A hétfői nagy esés és a keddi szép emelkedés után újra zuhanással folytatódik az őszi hullámvasút, ismét előtérbe kerültek az inflációs és az energiaár-aggodalmak. A német index 2,4, a francia 2,2, a brit 1,7 százalékkal esik, a főbb amerikai határidős indexek is egy százalékos vagy afeletti mínuszban vannak.
A varsói index 1,3 százalékkal, a hazai BUX 1,6 százalékkal van lejjebb. Az OTP 2,4 százalékos szakadása a fő ballaszt ma, ami az indexet lehúzza. A Mol 0,8, a Richter 1,3, a 4iG 3, a Waberer’s közel négy százalékkal megy le. A kevés emelkedő papír között van a Magyar Telekom, 0,7 százalékkal.
Elszállt az euró/forint
Az euró/forint “elszállt”, ritkán látni ugyanis, hogy egy nap alatt ennyivel, 3,1 forinttal ugorjon meg az európai pénz árfolyama. Az új ár 360,40, letörölve a korábbi napok szép forinterősödését. A dollár is határozottan, a szokásosnál nagyobb ütemben erősödik, már csak 1,1550 az euró/dollár keresztárfolyam. A román jegybank kamatemelése nyomán erősödött a lej árfolyama.
A olaj ára annak ellenére tovább emelkedik, hogy az API (American Petroleum Institute) szervezet jelentése szerint váratlanul nőtt az olajkészletek mennyisége az USA-ban. Esnek a fémek, ami dollárerősödés idején nem ritkaság.
Rossz hír jött Németországból
A német ipar megrendelés-állománya augusztusban váratlanul visszaesett, a statisztikai hivatal szerint a cégek 7,7 százalékkal kevesebb megrendelést gyűjtöttek össze, mint az előző hónapban. Ez volt a legnagyobb visszaesés 2020 áprilisa óta, amikor a koronavírus-válság miatt zuhant a kereslet. A közgazdászok csak 2,1 százalékos mérséklődésre számítottak.
Mások emlékeztetnek rá, hogy a visszaesés a júliusi 4,9 százalékos és a júniusi 4,6 százalékos erős bővülést követi. Ezek főleg nagyobb járműgyártási (repülőgépek, hajók és vonatok) megrendeléseknek voltak köszönhetők. A csökkenéshez emellett valószínűleg az autógyártók augusztusi nagyszabású szabadságolásai is hozzájárultak.
Gázárrobbanás az európai tőzsdéken
Jelentős emelkedés után felrobbantak a földgázárak – írja ma az Erste Befektetési Zrt.
A tegnapelőtti 89 eurós szintről tegnap 116 euróra emelkedett 1 MWh földgáz ára, több európai ország is beavatkozást szorgalmaz. Az elmúlt tíz éves átlagár 20 euró volt egy Mwh-ra. A tovagyűrűző hatás borítékolható. A hosszú hozamok újra emelkedésnek indultak.
A földbe döngölték a Telekomot
Öt százalékkal esik a Deutsche Telekom, a Magyar Telekom anyavállalata, miután a japán Softbank technológiai befektetőcsoport körülbelül egy hónapja kapott Deutsche Telekom-részvényeire bonyolult finanszírozási üzletet kötött – írta a német Finanzen.net.
A Goldman Sachs mintegy 90 millió távközlési részvényt kínált 16,95 euróért – jelentette a Bloomberg hírügynökség. A Telekom szóvivője hangsúlyozta, hogy a Softbanknál levő papírok elidegenítési tilalma ettől tovább él (2024-ig). (A Softbank a T-Mobile US eladása kapcsán jutott az értékpapír-csomaghoz.)
Jól megy a Tescónak
A kevés pozitív hír egyike, hogy a Tesco részvényei 4,4 százalékkal emelkedtek, miután a brit szupermarketlánc megemelte egész éves kilátásait. Annak nyomán, hogy 16,6 százalékos növekedést tudott elérni az első félévben. Részvény-visszavásárlást is elhatározott, az első 500 millió fontos csomagot 2022 októberéig tervezi megvenni.
51 ezer dollár a bitcoin, új kriptó-milliárdosok jöttek
A kriptodevizák új erőre kaptak, a bitcoin árfolyama 51 ezer dollár felett jár, az etheré 3400 felett, különösebben nagy hírek pedig nem érkeztek. A Forbes amerikai gazdagokat gyűjtő 400-as listájára hat új kriptodeviza-milliárdos került fel, összesített vagyonuk 55 milliárd dollár.
Úgy tűnik, igazán nagy vagyont nem feltétlen kriptodevizák vételével, hanem kriptotőzdsdék alapításával lehetett összehozni. Ebből az 55-ből 22,5 milliárd jut az FTX kereskedési platform főnökére, Sam Bankman-Fried-re. A második Brian Armstrong, a Coinbase tulaja 11,5 milliárddal. Felkerültek még a Winklevoss-fivérek is, akik egykor a Facebook indulásánál váltak ismertté, és nekik is van tőzsdéjük Gemini néven.
Roham a Facebook-alternatívákért
A hétfői nagy Facebook-leállás egyik következménye, hogy felerősödött az igény különböző alternatívák iránt. A sokszor emlegetett Telegram és Signal mellett még sok tucatnyi cégecske és kriptodeviza-fejlesztő szeretne a közösségimédia-tortából. A kriptodevizával működő rendszereknél is jól látszik ez a felfokozott érdeklődés – a mellékelt tábla szerint van, amelyiknek az árfolyama másfél nap alatt majdnem duplázott.
Az egyik fő Facebook-rivális azonban a Twitter, aminek az árfolyama tegnap 2,5 százalékkal emelkedett. Ma azonban a tőzsdén kívüli kereskedelemben, a rossz piaci hangulatban 1,7 százalékkal esik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.