Nem lehet komoly panasz a tőzsdékre, az amerikai indexek hétfőn is tovább tudtak emelkedni, történelmi csúcsra ért az S&P 500, a Nasdaq 100, no és a a BUX index is. Kedden azonban a nyugat-európai tőzsdék szerény, 1-3 ezrelékes mínuszban vannak.
A BUX viszont komolyabb korrekció jeleit mutatja, 1,3 százalékos mínuszát főleg az OTP 2,7 százalékos esése okozza. A Mol csak 0,2, a Richter 0,4 százalékkal van lejjebb, a Telekom egy százalékkal esik. Jó a hangulat Ázsiában, mivel a japán jegybank alacsonyan tartotta a kamatot, a kínaiak pedig élénkítést terveznek, amire még visszatérünk.
Lassan gyengülget a forint
A forint gyengécske, 384 felett jár az euró, ami újabb 50-60 filléres drágulás. Így körülbelül egy hónapja nem látott szintre érkezett. Hétfőn a lengyel zloty is esett, de a cseh korona tartotta magát, míg kedden már mindhárman veszítenek az értékükből.
Az olaj és a földgáz árfolyama fordított irányba mozog kedden, mint hétfőn, most a gáz drágul két százalékkal, és az olaj esik féllel. A közel-keleti feszültség, a vörös-tengeri támadások továbbra is fontos szerepet játszanak az energiaárak alakulásában.
Közeleg az OTP-üzlet napja?
A Bloomberg információi szerint lassan lezárulhat az OTP romániai leánybankjának eladása, és valószínűnek tűnik, hogy a Banca Transilvania veheti meg – írja a K&H Értékpapír. Egyelőre azonban hivatalosan még nem erősítették meg az információt.
Eltűnt a háborús prémium a gázárból?
Tovább csökkent az európai gázár, a holland tőzsdén már 27 euró/MWh árfolyamon is jegyezték az Erste Befektetési Zrt. szerint.
Ez megfelel az ilyenkor szokásos tízéves átlagárnak, vagyis a háborús prémium kiárazódott a piacról.
Az európai gáztárolók töltöttsége még mindig 74 százalékos, ami bőven a 60 százalékos tízéves átlag fölött van. Jó eséllyel 50 százalék fölötti töltöttség mellett fog majd elkezdődni a feltöltési periódus, március vége felé.
Közbelépnek Kínában
Kína a részvénypiacok élénkítését tervezi, a hatóságok állami vállalatok offshore (országhatáron kívüli) számláiról kétezer milliárd jüan (körülbelül 278 milliárd dollárnyi) tőkét szeretnének a hongkongi piacokon keresztül az onshore (anyaországbeli) piacokra csatornázni – írja az Equilor Befektetési Zrt. A cél, hogy ott részvényeket vásárolva megtámogassák a mostanában nagyon gyengén muzsikáló kínai részvényeket. A Bloomberg hírei szerint a kínai hatóságok emellett 300 milliárd jüannyi helyi forrást is elkülönítenének hasonló célokra.
A hongkongi Hang Seng hétfőn 13 százalékot meghaladó esésben is járt az év végéhez képest, de a hírek hatására ma meredek emelkedésbe kapcsolt, 2,6 százalékot erősödve a hétfői záráshoz képest.
Sok minden jön még a héten
A hét második felében fontos amerikai makroadatok jönnek az amerikaiak fogyasztásáról, a fogyasztói kiadásokat sújtó árszínvonal-emelkedésről és a negyedik negyedéves GDP-ről.
Dübörög a szezon, kedden a Netflix, szerdán a Tesla, valamint a 3M és az Intel, Johnson & Johnson gyorsjelentése érkezik. A Boeing gépeinél pedig újabb műszaki problémákat találtak.
Ezért van 40 ezer dollár alatt a bitcoin
A bitcoin árfolyama tovább esett és 40 ezer dollár alá ért, sőt már csak 39 ezer. Lényegében a bitcoin ETF-ek engedélyezése óta esik. Erre a sajtó azt a lényeges magyarázatot találta, hogy a 2022 végén csődbe ment FTX kriptotőzsde eladott körülbelül egymilliárd dollárnyit a Grayscale Bitcoin ETF-ből. Ami emiatt aztán bitcoint volt kénytelen eladni a készleteiből hasonló értékben (mások, eredetileg az átalakult “Grayscale GBTC Bitcoin Trust” részvényesei pedig azért szállnak ki, mert korábban évekig nem tehették ezt meg).
Elméletileg ez nem rossz hír, mert az FTX befejezhette jelentős állományának értékesítését. Így az eladási nyomás enyhülhet, mivel ez egy egyedi esemény volt.
Kik a legnagyobb kriptovaluta-tulajdonosok?
Jelentős részben maguk a kriptovaluta-vállalkozások, szervezetek, decentralizált szervezetek (DAO-k). Erről tanúskodik a következő ábra, amely jól ismert, piacvezető blokkláncok irányító szervezeteinek vagyonát mutatja. Ez zömmel az adott blokklánc saját érméjében van, amelyek fő funkciója szavazás fontos döntésekről, vagy a blokklánc működtetése.
A DeepDAO adatai szerint a két messze legnagyobb kriptovaluta-vagyon az Optimism és az Arbitrum második rétegű (L2) Ethereum-kompatibilis blokkláncoknál van, több mint hat-hat milliárd dollár. Persze, ha ezeket mind eladnák, az alaposan lenyomná az árfolyamokat, és jóval kevesebbet érnének az érmék.
Apránkénti értékesítés vagy elajándékozás viszont folyik. Az Arbitrum vagyonából például már harmadszor ad támogatást a blokkláncon működő feltörekvő vállalkozásoknak, ezúttal 85 millió dollár értékben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.