Nagy volt a várakozás az olajkitermelők és exportőrök vasárnapi találkozója előtt, a tét viszont sokkal mérsékeltebb. Ha megállapodnak, befagyasztották volna a kitermelést a jelenlegi szinteken, de a többség kitermelése most is csúcsra jár, így rövidtávon nincs olyan nagy jelentősége a dolognak, inkább a szándékot jelezte volna, hogy így vagy úgy limitálnák a kínálatot.
WTI olaj, 3 nap. Máris a pénteki szinten |
Az olajár természetesen esni kezdett, de nem drámai mértékben. Miután az elmúlt hetekben emelkedő trendben volt az ár, vagyis a kisebb ellenállás iránya felfelé volt, ez egy hírtől ilyenkor nehezebben törik meg. Az amerikai WTI csak kismértékben csökkent, 40,3 dollárt ér, a közel-keleti Brent már többet, de így is 42 dollár az ár. Amíg 40 dollár fölött vagyunk, gyakorlatilag nem is beszélhetünk eséséről, csak apró korrekcióról.
Amerikában péntek este kevéssé mozdultak a tőzsdék, őrizték az elmúlt két hónapban szerzett nagy nyereséget. Ázsia mélyen nyitott, azt hitték a befektetők, hogy drámai lesz a helyzet a dohai csúcs után, de aztán megnyugodtak, nem is mindegyik index zárt mínuszban. Az egyetlen ami nagyot, több mint 3 százalékot esett, az a Nikkei, de volt is honnan, hisz múlt héten óriásit emelkedett.
Nikkei |
Az európai börzék jellemzően egy százalék alatti mínuszban vannak, a DAX jön-megy a 10 ezer pontos szinten keresztül, egyelőre csak nem tudja érdemben meghaladni. A BUX kis mértékben, pár tized százalékkal van lejjebb. A Mol 1 százalék mínuszban 16 270 forinton áll, a Richter és a Telekom fél százalékot esik, ellenben az OTP törhetetlen: fél százalék pluszban van, 7350 forinton. Közelít egy nagyon fontos szinthez: 7400 forint volt a válság utáni tető, melyet többször megérintett, majd lefordult róla.
A forint végre megközelítette a 310-es szintet az euróval szemben, ezzel az elmúlt hetek teljes veszteségét ledolgozta. Kérdés, hogy az újraindított kamatcsökkentési ciklus ellenére át tudja-e törni a szintet, és éves csúcsra tud-e jutni.