A világ tőzsdéi mérsékelten mozognak, a tegnapi amerikai ünnep miatt visszahúzódtak a befektetők. A BÉT-en az aktivitást ismét a két mánia-papír, az Opimus és a Konzum mutatja, megint óriási forgalommal.
Konzum. A szaggatott vonal jelzi, amikor napon belül az árfolyamlimit miatt nincs kereskedés |
A forgalmi listát az Opimus vezeti ma is, forgalma már bő fél óra után egymilliárd forint fölött van. Ára először 206 forintig szaladt fel, ami 14 százalékos erősödés, de onnan visszaesett 187 forintig. A Konzum 12 százalékos emelkedéssel, 1580 forinton volt a kereskedés elején, majd visszaesett 1500 forint alá, utána újra 1600-ra ugrott.
A papírokban heves volatilitás észlelhető, ami teljesen érthető, hisz ilyen féktelen emelkedés után, ráadásul időnként a napi elmozdulási limittől akadályozva, időszerű, hogy sokan realizálják az árfolyamnyereséget, miközben mások még azon gondolkoznak, érdemes-e még beszállni a papírokba. Nem kizárt, hogy ma forgalmi rekordot fog dönteni a két papír.
A blue chipek közül az OTP emelkedik, persze a tőle megszokott és elvárható keretek között: bő egy százalékkal van feljebb 9210 forinton.
A hazai valuta 307,80 az eurónként, ami a pár nappal ezelőtti 310-es árfolyamhoz szép erősödés, de a június közepi 305,50-hez képest még elmaradás. Persze ezek nem olyan nagy mozgások, 1-1 százalékról van szó, azonban a forint árfolyama már régóta viszonylag kis sávban mozog, így a mozgások mértéke ezen belül ítélhető meg.
Euró/forint |
A cseh korona helyzete más: ott eurónként 27 koronánál a jegybank limitet húzott, hogy ne erősödjön tovább, majd ezt pár hónapja elengedte. A vélemények megoszlottak arról, hogy mi lesz az árfolyammal, hisz nagyon sokan spekuláltak a korona erősödésére, de eddig bejött nekik: az árfolyam kisebb hullámzásokkal erősödött, már csak 26,10-et kell adni az euróért.
Euró/török líra |
A török líránál ellentétes folyamat zajlik: eurónként ismét 4 líra fölött van az árfolyam. Míg a cseh korona esetében a felértékelődés fundamentálisan indokolt (a forintnál is az lenne), a török valuta esetében a viszonylag magas infláció és a fizetési mérleg helyzete miatt indokolt a leértékelődés.