Gyengüléssel zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,49, az S&P 500-as mutatója 0,91 százalékot csökkent, míg a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,49 százalékkal esett vissza zárásra.
A rossz hangulat a kedden elsőként kinyitott vezető ázsiai tőzsdékre is átragadt. A térségben irányadó Nikkei-index 2,46 százalékkal esett. A részvények szélesebb körét felölelő Topix-index 1,52 százalékkal süllyedt. Kedden az ausztrál tőzsde vezető mutatója 1,54, a tajpeji pedig 1,82 százalékos mínuszban fejezte be a napot. A sanghaji tőzsde 1,07, míg a hongkongi Hang Seng Index 1,33 százalékot esett zárásra.
A globális tőzsdei hangulatot követve az európai piacok is gyengüléssel nyitottak. Jelentős piacmozgató makrogazdasági hírek nem jelentek meg, kivéve a japán jegybank váratlan bejelentését, miszerint változatlan kamatszint mellett engedik, hogy a 10 éves államkötvények hozama a 0 százalékos céltól 50 bázisponttal mozduljon el fel- vagy lefelé, ami szélesebb, mint a korábbi 25 bázispontos sáv. Elemzők szerint ez a lépés megnyithatja az utat az ultralaza monetáris politika fokozatos kivezetése és a jövő évi kamatemelés előtt. A bejelentés hidegzuhanyként érte a befektetőket, a jen közel 3 százalékkal erősödött a dollárhoz képest, a Nikkei-index 2,46 százalékot esett.
Emellett a 180 eurós uniós gázárplafon elfogadása volt még jelentős esemény.
A londoni FTSE-100 index 0,13, a frankfurti DAX 0,28, a párizsi CAC-40 pedig 0,6 százalékos mínuszban állt 11 óra körül. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül meg az Stoxx 600 mutató 0,4 százalékos esésben volt.
A BUX-index sem muzsikál szépen, kevéssel 11 óra előtt 0,73 százalékos mínuszban állt. Valamennyi vezető részvény veszített az értékéből: az OTP 1,07, a Mol 1,21, a Richter 0,06, a Magyar Telekom 0,44 százalékos mínuszban állt. A nap eddigi nyertese a Kulcs-Soft Nyrt. volt, 6,33 százalékos plusszal, míg a vesztese az ÉPDUFERR Nyrt., 4,69 százalékos eséssel.
A reggeli gyengülés után délelőttre erősödni tudott a forint az euróval és a dollárral szemben a bankközi piacon hétfő estéhez képest. Az euró jegyzése 402,15 forintra süllyedt 11 órára a hétfő esti 402,45 forintról. A dollárhoz képest pedig 378,87 forintról 378,63 forintra erősödött a hazai fizetőeszköz.
Az euró jegyzése a hétfő esti 1,0624 dollárról 1,0636 dollárra erősödött 11 órára.
Csökken az olaj és a gáz ára
Úgy tűnik, kontrollálatlanul elszabadult a járvány Kínában, és jelentősen megugorhatott a halálesetek száma is. Bár Kína tegnap mindössze két halálos áldozatról számolt be, amióta eltörölték a szigorú víruskorlátozást, erős a gyanú, hogy az áldozatok valódi számát eltitkolják, főként, hogy hírek érkeztek arról, a krematóriumok túlterheltek. A helyzet növeli az ismételt korlátozások bevezetésének, így az üzemanyag-fogyasztás csökkenésének az esélyét.
Az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 20 centtel, 0,24 százalékkal, 79,62 dollárra csökkent kedd reggelre, majd 80,375-re ment fel 11 órára, de még így is a tegnap esti ára alatt mozog.
Az európai gázárakra a 180 eurós uniós gázárplafon elfogadása volt jelentős hatással. A mechanizmust február 15-től fogják alkalmazni, és akkor aktiválódik, ha három egymást követő kereskedési napon 180 euró/megawatt fölé emelkedne a TTF legközelebbi határidős kontraktusának ára, illetve a TTF-árak ugyanezen a három napon 35 euróval magasabbak lesznek a cseppfolyósított gáz (LNG) referenciaáránál. Ha az Európai Bizottság energiavészhelyzetet hirdet az ellátási problémák miatt, a plafon automatikusan deaktiválódik, illetve, ha a fogyasztás nagymértékben – egy hónap alatt legalább 15, vagy két hónap alatt 10 százalékkal – emelkedik, szintén nem alkalmazható az árkorlátozás.
Az európai gázár csökkent a kereskedés első órájának végén. A holland gáztőzsde (TTF) legközelebbi, januári határidős jegyzésében 1 megawattóra 102,8 euróba került, ami 5,29 százalékos csökkenés a hétfői záróértékéhez képest. Három hónapja a jegyzés 208,93 eurón zárt.
Az arany ára unciánként 0,44 százalékkal, 7,95 dollárral 1805,65 dollárra nőtt.
Pozitív hullámban a fő kriptovaluták
A Bitcoin 0,29 százalékkal, 16 816,75 dollárra erősödött, míg az Ether értéke 2,09 százalékkal, 1210,2 dollárra nőtt 11 órára a 24 órával azelőtti értékéhez képest.
Vegyes számok a Volkswagennél
A német autógyártó óriás mértékben, 9,1 százalékkal tudta növelni az eladásait, ezzel a novemberi hónapban 672 300 autót szállított le. A fő motor a nyugat-európai régió volt, 32 százalékos gyarapodással. Ugyanakkor éves bázison Kínában 7,7 százalékos visszaesés következett be. A csoport eladásai az idei év első 11 hónapjában 9,2 százalékkal múlják alul az egy évvel korábbi azonos időszak szintjét. A kínai értékesítések visszaesése, valamint a menedzsment azon üzenete, ahol az ideinél kihívásokkal telibb következő évre figyelmeztet a tegnapi kereskedésben, 8,1 százalékos árfolyamesést eredményezett – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt. a ma reggeli hírlevelében.
Elon Musk a Twitter helyett a Teslát kénytelen választani
Örülhetnek a Tesla részvényesei, miután megszavazták, hogy Musk hagyja ott a Twitter vezérigazgatói székét. A megadott határidőig a szavazók 57 százaléka voksolt amellett, hogy Musk mondjon le. Néhány nagyobb Tesla-részvényes korábban aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Musk mindkét céget irányítani próbálja, és a felvásárlás óta jelentősebb figyelmet kapott a Twitter a Tesla problémáinak kárára. A tegnapi kereskedésben végül 0,2 százalékot esett a Tesla részvénye – áll az Equilor hírlevelében.
Európa kesztyűt húzott a Facebook anyavállalatával szemben
Az Európai Bizottság közölte a Metával, hogy a Facebook anyavállalata visszaél az erőfölényével az online apróhirdetések terén, és megsérthette az uniós trösztellenes jogszabályokat. Az EU azt is közölte, hogy a Meta akár az éves bevételének 10 százalékáig terjedő bírsággal is sújtható, ha megállapítják, hogy megsértették ezeket a törvényeket. A részvény árfolyama 4,1 százalékot esett a tegnapi kereskedésben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.